Connect with us

Lajme nga vendi

Hyrja e ASh-së në Qeveri dhe ndarja e posteve? Snopçe: Në drejtësi do të kishim dhënë kontributin tonë

Published

on

Nëse Aleanca për Shqiptarët do të hynte në Qeveri, ministria e Drejtësisë do të ishte njëra prej dikastereve ku vlerësojnë se do të kishin dhënë kontributin e tyre për t’i përmirësuar gjërat, deklaroi mbrëmë në “Click plus”, deputeti ASh-së, Halil Snopçe.

“Në qoftë se ne e kritikojmë mos funksionimin e sistemit të së drejtës, nëse ne kritikojmë mos zbatimin e ligjeve në këtë shtet, nëse ne kritikojmë nivelin e lartë të korrupsionit në shtet, normalisht dikasteri i Drejtësisë dhe disa drejtori që mund të kenë lidhje me funksionimin e mirëfilltë të sistemit të së drejtës. Do ishte e logjikshme për shkak se ne konsiderojmë se kemi dijen e mjaftueshme politike që të japim kontribut”, theksoi Halil Snopçe, deputet i ASh-së.

Megjithatë sipas analistit dhe gazetarit Arben Ratkoceri, do të ishte naivitet të besohet se reformat e mëdha mund do të bëhen vetëm me një subjekti politik. Shtoi se kjo gjë mund të arrihet vetëm nëpërmjet një marrëveshjeje mes 4 subjekteve kryesore politike në vend, 2 shqiptare dhe 2 maqedonase.

“Ne të mos bëhemi naivë që një subjekt politik shqiptar, qoftë Aleanca po e marr si më të fuqishme, qoftë BDI në këtë shtet në këtë formë si është do të kenë mundësi që t’i bëjnë ato ndryshimet e mëdha brenda shtetit. ”

Çka quan ndryshim të madh brenda shtetit?

Advertisement

“Reformën e madhe në drejtësi po e marr shembull. Nuk mundet, për 1 vit e gjysmë nuk bëhet ajo. Edhe për 8 vite nuk bëhet”, pohoi Arben Ratkoceri, analist.

Sipas analistit Sefer Selimi, ASh duhet të ketë kujdes kësaj radhe me koalicionin me partitë qeverisëse. Shtoi se nëse Alternativa me tre deputetë ka 3 ministri, atëherë me këtë logjikë ASh duhet të ketë më shumë pozita.

“Një marrëveshje korrekte, e qartë, e mirë definuar dhe mbi të gjitha proporcionalisht e barabartë me të gjithë partnerët e tjerë të koalicionit.TV21: Interesante si hipotezë. Po flas sinqerisht.”

“Nuk mundet p.sh Alternativa me 3 deputet e gjysmë të ketë 3 ministri dhe Aleancës t’i ofrohen 3 ministri me 8 deputetë”, tha Sefer Selimi, analist.

I mendimit të njejtë është edhe deputeti Snopçe. Shtoi se kur do të ketë ofertë duhet të analizohet edhe ky segment.

Advertisement

“Është shumë normale teza që e ngriti z. Selimi dhe është shumë normale se duhet të jetë ofertë konform kësaj teze. ASh në momentin që do të ketë ofertë sigurisht se do ta merr parasysh edhe këtë fakt. Së paku unë do të kisha marrë parasysh sepse ne duhet të dalim para votuesve tonë dhe të arsyetohemi”, pohoi Halil Snopçe, deputet i ASh-së.

Një tjetër ministri të cilën mund ta drejtojë ASh është edhe ajo e Shëndetësisë. Në pyetjen mbrëmë se “A po shkon Bekim Sali dhe po vjen Bekim Tateshi?”, Snopçe sqaroi se ende nuk ka oferta konkrete.21.tv

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat