Connect with us

Lajme nga vendi

Gjysëm miliardë euro brenda një viti, qytetarët harxhojnë në lojëra të fatit

Published

on

Vitin e kaluar qytetarët kanë lënë 488.3 milionë euro në 18 kompani nga sektori “organizatorë të basteve dhe lojërave të fatit”. Kjo është dukshëm më shumë se viti 2020, kur në sektor hynë 366 milionë euro. Kjo është gjithashtu e kuptueshme, duke qenë se në vitin 2020, për shkak të pandemisë, ka pasur karantina dhe ndalime për të shkuar në pika bastesh dhe në ambiente të mbyllura.

Nëse marrim parasysh sasinë e parave në lojë, rreth një miliard euro (kjo nuk është një listë përfundimtare e të gjitha kompanive nga ky aktivitet, por këtu janë pothuajse të gjitha dhe më të mëdhatë), nuk mund të shmanget përshtypja se njerëzit tanë duan të luajnë. me fat. Shumë ekonomistë dhe sociologë shpesh theksonin në publik se “sa më të varfër të jenë njerëzit, aq më të prirur janë të luajnë lojëra fati”. Nga gati gjysmë miliard euro të investuara, dikush i vodhi. Por bastet dhe kumari janë të tilla që shumë do të humbasin para. Disa humbje janë të parëndësishme, në fakt janë para të planifikuara për një mbledhje shoqërore pak të lirë, me një biletë në dorë në një dyqan bastesh sportive, si në një kafene për një pije. Por disa kushtojnë shumë – aq sa kanë shkatërruar familje të tëra.

Megjithatë, bixhozi ka ekzistuar dhe do të ekzistojë. Sipas asaj që mund të gjendet në literaturë, automati i parë u shpik nga mekaniku i automobilave Charles Fay në 1895 dhe ai e instaloi atë në punëtorinë e tij të automekanikës në San Francisko. Klientët mund të luanin ndërsa makinat e tyre po riparoheshin. Së shpejti kazinotë mësuan për këtë shpikje dhe filluan të përdorin makinat e fatit.

Mamie Stoker vlerësohet si personi i parë që mori një licencë për të hapur një kazino. Kjo ngjarje ndodhi në vitin 1920, natyrisht – në Las Vegas.

Advertisement

Portali “Pari” bëri një analizë të kazinove tona – basteshkruesve dhe organizatorëve të lojërave të fatit. Të dhënat nga platforma BusinessNetwork.mk tregojnë se fitimet e tyre variojnë nga 78.000 euro deri në 15.7 milionë euro.

Siç shihet nga të dhënat, kompania ku lihen më shumë para në makineritë për lojën e fatit “Pro Betting”, pra e cila vitin e kaluar bëri një xhiro prej 83.7 milionë eurosh, ka një fitim “të lirshëm”. vetëm 78.000 euro. Është fitimi më i vogël i kompanive nga ky aktivitet që analizuam, të realizuar vitin e kaluar.

Fitim më të madh e ka realizuar Video Lotaria Shtetërore e RSM – CASINOS AUSTRIA DOO Shkup. Aty fitimi është sa 15.7 milionë euro. Por ajo që është veçanërisht interesante është se ky fitim është në qarkullim prej 67,4 milionë euro, që tregon se çdo denar i katërt i qarkullimit është për fitim të kompanisë.

Më e vogla për sa i përket të ardhurave në këtë kompani është “Sport Life Gaming”, pjesë e “Sport Life Group” e cila ka kompaninë e klubeve të automateve për lojëra fati dhe për baste – “Sport Life Trading”. Vitin e kaluar në “Sport Life Gaming” janë derdhur 3.7 milionë euro nga automatet, të cilat sollën një fitim solid prej 948 mijë euro.

Humbësit:

Advertisement

Nga të dhënat shihet se 3 lojtarë të mëdhenj në fushën e lojërave të fatit kanë pësuar humbje. Bëhet fjalë për “Senanator” i cili edhe pse kishte një xhiro prej 20.7 milionë eurosh, kishte një humbje prej 2.1 milionë euro. Ma-gaming ka pasur të ardhura akoma më të larta prej 21.3 milionë euro dhe ka 720 mijë euro humbje dhe “Casino Mozart” me xhiro 835 mijë euro ka 60 mijë euro humbje.

Analiza që do të vijë – vijon pjesa e dytë: Çfarë pagash paguajnë basteshkruesit dhe organizatorët e lojërave të fatit.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat