Connect with us

Lajme nga vendi

Akullorja Pepa Pig dje ishte 60 kurse sot u rrit edhe për 20 denarë

Published

on

Akullorja Pepa Pig dje ishte 60, e sot? Është rritur në 80 denarë.

Kjo është akullorja, çmimi i së cilës për vetëm një ditë u rrit për 20 denarë. Në katalogun e kompanisë që e prodhon nuk figuron me çmim, si akulloret e tjera. Lokali që shet akulloren thotë se çmimet nuk i vendosin ata, por i dikton prodhuesi. Pyetëm Inspektoratin e Tregut – nëse kjo marzhë është normale dhe përgjigjja e tyre ishte:

“Çmimet e produkteve, përveç atyre që i mbulon vendimi i Qeverisë për kushte të veçanta në tregti, përcaktohen lirshëm në treg dhe nuk ka asnjë kufizim. Kjo varet nga tregtari që e formon çmimin me pakicë.”- thotë Aneta Simeska-Dimoska

Drejtoreshë e Inspektoratit Shtetëror të Tregut.

Advertisement

Mirëpo, për çdo produkt që shitet, tregtari ka për obligim të mbajë evidencë të formularëve përkatës të përcaktuar me Rregulloren për mënyrën e mbajtjes së evidencës për blerjen dhe shitjen e mallrave dhe shërbimeve në tregtinë me shumicë dhe pakicë. Nëse tregtari fare nuk mban evidencë ose nuk e mban në pajtueshmëri me ligjin dhe rregulloret e tjera, atëherë kjo paraqet shkelje që dënohet sipas Ligjit për Tregti.

Rritja e madhe e çmimit të një produkti në një periudhë të shkurtër kohore nuk justifikohet nëse bazohet në parime jotregtare.

“Lidhja e Odave Ekonomike si një rrjet biznesi promovon dhe inkurajon në mënyrë aktive punën e përgjegjshme dhe ligjore të kompanive, si kusht për zhvillimin dhe rritjen afatgjatë të bizneseve. Të gjithë ata që kanë njohuri për rastet e korrigjimit jotregtar të çmimeve, duhet të denoncojnë pranë institucioneve kompetente që kanë mekanizma kontrollues dhe sanksionues.”- thonë nga Lidhja E Odave Ekonomike.

LOE inkurajon institucionet kompetente që me më shumë motiv dhe resurse t’i qasen kontrollit dhe rregullimit të bizneseve ilegale ku ka më shumë gjasa të paraqitet dukuria e këtillë e keqpërdorimit.

Advertisement
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat