Panik në Lojërat Olimpike, notarja bie pa ndjenja sapo del nga pishina

Published

on

Momente paniku në Lojërat Olimpike kur 21-vjeçarja nga Sllovakia Tamara Potoka u rrëzua sapo doli nga pishina.
Mjekët nxituan tek ajo për ndihmën e parë, duke i vendosur asaj një maskë me oksigjen, përpara se ta largonin me barelë.

Siç bëhet me dije, sportistja më vonë ka qenë e vetëdijshme, por është nën mbikëqyrje mjekësore.

Sipas BBC Sport, skuadra sllovake shpjegoi se ajo kishte një atak astme.

Notarja sllovake e përfundoi garën me kohën 2:14:20 dhe përfundoi në vendin e 7-të.

16 notarët më të shpejtë të preliminareve kalojnë në gjysmëfinalen e së premtes. /vizionplus.tv

Sport

UEFA Turneu zhvillimor në Moldavi U-15: Maqedonia – Armenia 2-1

Published

on

Reprezentacioni I Maqedonisë e futbollit për grupmoshat U-15  që drejtohet nga selelskionuesi Ilami Iseini ndodhet në Moldavi  ku merë pjesë në Turneun zhvillimor që organizohet nga  UEFA. Në këtë turne marrin pjesë reprezentacionet U-15 të Moldavisë, Armenisë, Maqedonia e Veriut dhe Andora

Në ndeshjen e parë që u zhvillua gjatë ditë së sotme Maqedonia e Veriut mundi Armeninë me rezultatin 2-1 .

Pas kësaj fitoreje kundër Armenisë, seleksionuesi Ilami Iseini, deklaroi “Përball kishim një kundërshtar  te fortë teknikisht dhe fizikisht. Ishte një ndeshje     që u dominua nga ana jonë ,krijuam shumë raste për gol nga te cilat realizuam vetëm 2. Jam I kënaqur nga angazhimi I lojtarëve  ,zbatuan të gjitha detyrat taktike që u dhanë para ndeshjes,Treguan karakter të fortë dhe ishin të qartë në idetë dhe objektivat  e vendosura. Na presim edhe 2 ndeshje me Andorën dhe Moldavinë ku shpresojmë të nxjerrim rezultat pozitiv dhe të tregojmë loja të mira. Të gjithë lojtarët do kenë mundësi te Marinë minutat e duhura dhe të tregojnë veten e tyre,Këto ndeshje do të më shërbejnë qe të shoh cilësitë e lojtarëve nga afër” tha ai.

Ndeshja e radhës është të martën ku Maqedonia e Veriut përballet me Andorën, ndërsa në ndeshjen e fundit luajnë Moldavi – Maqedoni. /TV KOHA / Shaban Sinani

Continue Reading

Lajme nga vendi

Liga e parë: Shkupi – Shkëndija ndahen me barazim, Cake sërish shpëton ekipin nga disfata

Published

on

Dy fitore të skuadrave  vendase , tre barazime dhe një fitore e ekipit mysafirë me  19 gola të shënuar  dhe  1  kartonë të kuq është epilogu  i  ndeshjeve të javës së pestë në Ligën e parë të futbollit vendor.  Përkundë barazimit Shkëndija   kryeson tabelën së bashku me Rabotniçkin me nga 11 pikë

Ndeshja e  shumë  pritur  mes Shkupit  dhe Shkëndijës që  u zhvillua në Çair ku të pranishëm ishin mbi  3 mijë  tifozë  të denjësisht përkrahën ekipet e tyre  përfundoi me  barazim  1-1. Të parët  në epërsi kaluan  vendasit në minutat shtesë pjesës së parë e me autor Jumemi Kanda, ndësa tetovarët barazuan  në minutën e 60-të me autor Klisman Cake . Marrë nëpërgjithësi  epilogu I kësaj ndeshje është reale. Kët pas ndeshjes e  ka pohuar edhe  trajneri Jeton Beqiri

“Me paraqitjen që kishim, sigurisht se po! Nuk ishte paraqitja jonë më e mirë dhe është një fushë ku gjitha skuadrat me këtë mënyrë loje të Shkupit, që edhe një herë e komplimentoj, secila skuadër do ta ketë problem. Kur nuk bën paraqitjen maksimale dhe nuk humb, deri dikund mund të pranohet barazimi, pavarësisht se ambiciet tona janë që në gjitha ndeshjet të bëjmë maksimumin dhe të mundohemi ta fitojmë. Por ka edhe ndeshje ku nuk je në maksimumin e mundshëm, ndoshta edhe për shkak se një kohë të gjatë nuk kishim ekipin të kompletuar në stërvitje shkaku i disa dëmtimve dhe 5 tjerë që ishim me përfaqësuesen e Maqedonisë. Por këto nuk janë arsyetime për paraqitjen e sotme. Në përgjithësi nuk jam i kënaqur, por duhet të vazhdojmë të punojmë shumë, të qëndrojmë me këmbë në tokë dhe të mundohemi në ndeshjet e ardhshme të bëjmë paraqitje më pozitive.”  deklaroi trajneri Jeton Beqiri

Në Manastir Pelisteri dhe Struga  Trim Lum ndanë pikët  duke  luajtur  me rezultatin 1-1. Po me barazim 1-1  ka përfunduar edhe ndeshja në Maxhari mes Gostivarit  dhe  Vardarit. AP Brera në Strumicë mundi Besën  3-2 ,Rabotniçki në mundi  kundër Tikveshit  3-1.  Fitoren e vetme në cilësinë e mysafirit e shënoi Sileksi në përballjen me  Voska Sport në Ohri  3-0.

TABELA :

1.Shkëndija 11 pikë,  2.Rabotniçki 11, 3. Struga Trim Lum 10, 4.Sileksi 9,  5.Gostivatri 9, 6. AP Brera 6, 7.Shkupi 5, 8.Pelisteri 5,  9.Besa  4, 10. Tikveshi 4, 11.Voska sport 4,   12.Vardari 4 pikë

Sport

Një miliard ndjekës në të gjitha rrjetet sociale, Ronaldo vazhdon të thyejë rekorde

Published

on

Ronaldo vijon të thyejë rekorde, si në fushë, ashtu jashtë saj. Sulmuesi portugez është personi i parë në botë që ka arritur mbi një miliard ndjekës në të gjitha platformat e mediave sociale.

CR7 ka 638 milionë ndjekës në Instagram, 60.6 milionë abonentë në YouTube, 113 milionë ndjekës në X, 170 milionë ndjekës në Facebook, 9.4 milionë në Kuaishou dhe 7.5 milionë në Weibo, këto dy të fundit janë platforma kineze.

Ronaldo është personi më i ndjekur në Instagram dhe së fundmi ka hapur kanalin e tij në YouTube ‘UR.Cristiano’.

Ai ka arritur 50 milionë abonentëve në më pak se një javë, dhe atij iu deshën vetëm 90 minuta për të thyer rekordin e një milion abonentë.

ronaldo

Sulmuesi, i cili tani luan për Al-Nassr në Arabinë Saudite, shkroi në X: “Kemi bërë historinë, 1 miliard ndjekës! Ky është më shumë se një numër – është një testament i pasionit, dëshirës dhe dashurisë sonë të përbashkët për lojën dhe përtej saj.

Nga rrugët e Madeira-s deri te arenat më të mëdha në botë, unë kam luajtur gjithmonë për familjen time dhe për ju, dhe tani 1 miliard prej nesh qëndrojmë së bashku.

Ju keni qenë me mua në çdo hap të rrugës sime, në të gjitha nivelet e larta dhe të ulëta. Ky është udhëtimi ynë dhe së bashku, ne kemi treguar se nuk ka kufij për atë që mund të arrijmë.

Faleminderit që besuat tek unë, për mbështetjen tuaj dhe që jeni pjesë e jetës sime. Më e mira nuk ka ardhur ende, dhe ne do të vazhdojmë të fitojmë dhe të bëjmë histori së bashku.”