Connect with us

Lajme nga vendi

Shefik Bajrami shkel rëndë urdhrat e Ministrisë së Brendhsme, nxjerr nga shtabi i SPB – Tetovë policët e deleguar për të qenë pjesë të shtabit

Published

on

Shefik Bajrimi, shef i Sektorit të Punëve të Brendshme në Tetovë ka nxjerrë nga shtabi i përgjithshëm i SPB-Tetovë të punësuarin e Ministrisë së Punëve të Brendshme, i cili është urdhëruar me shkresë nga Ministria e Punëve të Brendshme që të jetë pjesë e shtabit të SPB-Tetovë për tu kujdesur për sigurin e procesit zgjedhor dhe për të monitoruar punën e këtij sektori, kanë njoftuar nga koalicioni VLEN në pres konferencë. Edhe pse sipas Marrëveshjes së “Përzhinës” për formimin e Qeverisë, zgjedhjet organizohen në koordinim mes partive të pushtetit dhe të opozitës, shefi i SPB-Tetovë nuk e respekton këtë, thonë nga VLEN.

“Shefi i Sektori të Punëve të Brendshme Shefik Bajrami vazhdon të punojë në mënyrë të kundërligjshme. Edhe pse sipas Marrëveshjes së “Përzhinës” për formimin e Qeverisë, zgjedhjet organizohen në koordinim mes partive të pushtetit dhe të opozitës, shefi i SPB-Tetovë nuk e respekton këtë, e shkel ligjin për organizimin e zgjedhjeve dhe refuzon çdo urdhëres të ministrit të punëve të brendshme.

Ai sot ka nxjerrë nga shtabi i përgjithshëm i SPB-Tetovë të punësuarin e Ministrisë së Punëve të Brendshme, i cili është urdhëruar me shkresë nga Ministria e Punëve të Brendshme që të jetë pjesë e shtabit të SPB-Tetovë për tu kujdesur për sigurin e procesit zgjedhor dhe për të monitoruar punën e këtij sektori”, thonë nga VLEN.

“Pasi polici i udhëruar nga Ministri është paraqitur në shtab të SPB-Tetovë, Shefik Bajrami i ka marrë shkresat e ministrit, e ka fotografuar atë, më pas ka biseduar në telefon me një person, nga i cili ka marrë urdhër që të gjithë ata polic që nuk janë të kontrolluar nga BDI të largohen nga shtabi. Atëher Shefik Bajrami i është drejtuar policit me fjalët se duhet urgjentisht të dalë nga zyra e shtabit, pasi nuk është i dëshiruar të jetë aty. I bëjmë thirrje ministrit të Punëve të Brendshme, që urgjentisht të marrë masa ndaj Shefik Bajramit dhe Sektorit të Punëve të Brendshme në Tetovë si dhe të veprojë urgjentisht që në Tteovë dhe në njesinë e gjashtë zgjedhore në bazë të kompetencave ligjore si ministri por edhe në baz të ligjit për organizimin e zgjedhjeve, që të ketë proces sa më demokratik dhe korrekt. Nëse ministri nuk vepron, atëherë do të nënkuptohet se edhe ai është bashkëpunëtor në këto veprimeve. Nëse sjelljat e këtilla të Shefik Bajramit dhe BDI-së vazhdojnë edhe më tej, atëherë ne do i shqyrtrojmë ata dhe do të sjellim vendim se si do të veprojmë. Nga ana tjetër, ftojmë të gjithë organizatat ndërkolmbëtare që janë të akredituara për monitorimin e zgjedhjeve, siç është edhe OSBE/ODIHR q[ të fokusohen në Tetovë dhe në gjthë njesinë e gjashtë zgjedhore, e të ndjekin nga afër zhvillimin e procesit zgjedhor”, reagojnë nga VLEN.

Advertisement

Lajme nga vendi

Janevska: Nga viti i ardhshëm do të përcaktohen kuotat e fakulteteve sipas analizës së tregut të punës

Published

on

Nga viti i ardhshëm, kuotat e institucioneve të arsimit të lartë do të përcaktohen në bazë të analizës së tregut të punës dhe të dhënave të Agjencisë për Punësim, deklaroi ministrja e Arsimit dhe Shkencës Vesna Janevska në emisionin “Stadiumi” në Kanalin 77.

Siç thuhet në njoftim, ministrja theksoi se këtë vit nuk ka pasur kohë për të ndërhyrë në konkurs, sepse ai ishte përgatitur nga menaxhmenti i mëparshëm dhe për shkak të afatit të shkurtër, Qeveria e re duhej ta miratonte.

Sipas Janevskës, vendi nuk ka nevojë për aq shumë juristë, për dallim nga mësimdhënësit e matematikës, fizikës dhe kimisë.

Këtë vit nuk kemi pasur kohë të ndërhyjmë në konkurs, sepse ai ishte përgatitur nga menaxhmenti i mëparshëm dhe për shkak të afatit të shkurtër, Qeveria e re duhej ta miratonte pa mundësi korrigjimesh. Por analiza ka filluar. Duhet të zvogëlohen disa kuota, për shembull, Maqedonia nuk ka nevojë për aq shumë juristë, ka nevojë për mësimdhënës të matematikës, fizikës, kimisë dhe ne do t’i stimulojmë të rinjtë me bursa që të zgjedhin profesione që janë të pakta, tha Janevska.

Ministria e Arsimit dhe Kulturës shton se po mendon të vendosë provimet pranuese në të gjitha institucionet e arsimit të lartë, por kjo do të diskutohet më tej.

Advertisement

– Janevska foli edhe për buxhetin për shkencën, të cilin, siç tha ajo, Qeveria synon ta rrisë nga 0,3 për qind të bruto-produktit të brendshëm në 1 për qind dhe se kjo do të ndodhë gradualisht, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Arsimit.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Aksion i policisë në një klub nate në rrugën e vjetër Tetovë-Shkup, kapen 8 shtetase të huaja të moshës 22 deri në 32-vjeç

Published

on

Mbrëmë (20.07.2024) në periudhën nga ora 00:00 deri në 02:00, policët e SPB Tetovë kryen një kontroll në një klub nate në rrugën rajonale Tetovë – Shkup. Gjatë kontrollit në objekt u gjetën tetë shtetase të huaja të moshës nga 22 deri në 32 vjeç nga Rusia, Moldavia dhe Shqipëria, të cilat kishin keqpërdorur qëndrimin e tyre, pra qëndronin në shtet në kundërshtim me qëllimin e deklaruar. Ato janë arrestuar dhe mbajtur në stacionin e policisë për procedurë të mëtejshme.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Lëndohet rëndë elektriçisti nga Reçica e Vogël, duke kryer punime në një shtëpi bie në kontakt me një linjë të tensionit të lartë dhe pëson djegie

Published

on

MPB ka njoftuar se me datë 19.07.2024 në orën 10:10, në SPB Tetovë është raportuar se në Qendrën e Urgjencës në Tetovë është sjellë me djegie H.I. (60) nga Reçicë e Vogël e Tetovës. Sipas raportit, ai kishte ardhur në kontakt me një linjë të tensionit të lartë gjatë punës për instalimin e rrjetit elektrik në një shtëpi në ndërtim në Kallnik të Tetovës dhe kishte pësuar djegie. Inspektimi në vendngjarje është kryer nga një ekip i SPB Tetovë dhe një inspektor i punës.

Continue Reading

Më të lexuarat