Connect with us

Lajme nga vendi

(video) Fakulteti i Arteve i Universitetit të Tetovës e shënoi Ditën Botërore të Artit

Published

on

Programi Studimor i Artit Figurativ i Fakultetit të Arteve të UT-së përmes organizimit të një punëtorie para studentëve me maturantëve të qytetit të Tetoës e shënoi 15 prillin Ditën Botërore të Artit. Dekani i Fakultetit të Arteve Senad Abduli këtë aktivitet e cilësoi si shumë të rëndësishëm pasi që maturantët për së afërmi njihen me Fakultetin e Arteve dhe krijimtarinë artistike të studentëve dhe profesorëve tonë. “Në këtë 30 vjetor ne shpalosim ofertën tonë si një universitet me vlera të jashtëzakonshme me staf akademik shumë të përgaditur me kushtet që ofrojmë që këta të rinj tanë të shohin një mundësi për veten e tyre dhe duhet dijtur që determinimi i shtetëformësis të një kombi shtet janë institucionet kulturore dhe ne jemi ato që furnizojmë këto institucione me kuadro profesional. Andaj i ftojmë gjithë të rinjtë, maturantët kudo që janë, që të na bashkangjiten në këtë vit jubilar dhe të fitojnë dije në këtë tempull të cilin e kemi krijuar me shumë mund dhe sakrificië” theksoi Prof. Dr. Senad Abduli. Për rëndësinë e shënimit të kësaj dite dhe organizimit të punëtorisë së studentëve foli Prodekania e Fakultetit të Arteve Jelldëz Asani e cila theksoi se qëllimi kryesor është shpalosja e punës artistike që studentët e Artit Figurativ e bëjnë ndër vite. “Ne si Fakultet i Artit e pamë të arsyeshme që ti bashkangjitemi shënimit të kësaj dite përmes një punëtorie të organizuar me studentët tonë për arsye se vërtet kemi shumë artistë – studentë të talentuar të cilët përvojën e fituar gjatë studimeve të tyre e shpalosin në këtë aktivitet dhe ne jemi dëshmitar këtu duke parrë përmes punës së tyre rrugëtimin artistic që kanë bërë gjatë viteve të studimeve. Universiteti ynë këtë muaj është duke promovuar ofertën akademike për maturantët dhe ne sot këtu kemi edhe maturantë të shkollave të ndryshme të cilët janë vizitor të kësaj punëtorie dhe për së afërmi kanë mundësi të mësojnë më shumë rreth programeve studimore të fakultetit tonë” – u shpreh Prof. Dr. Jelldëz AsaniMaturantët pjesëmarrës në këtë punëtori shfaqën interesim të jashtëzakonshëm për programet studimore të Fakultetit të Arteve duke shprehur edhe dëshirën e tyre për ti regjistruar studimet e tyre në UT.. Dorin Kadrija. Eda Mustafai.Kjo datë shpallur nga Ansambleja e përgjithshme e Shoqatës Ndërkombëtare të Artit si një datë që festohet në mbarë botën pasi që përkonë me ditëlindjen e piktorit të madh Leonardo Da Vinçi dhe për për herë të parë është shënuar në vitin 2012 ku mbi 150 artistë nga vende të ndryshme të botës kanë performuar në fusha të ndryshme të Artit.

Lajme nga vendi

Protestohet në Shkup – kërkohet lirimi i menjëhershëm i Blerim Ramadanit

Published

on

Bashkëshortja, dy bijtë, familjarë të tjerë dhe pjesëtarë të Shoqatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimitare të Kosovës, kanë protestuar sot para Gjykatës në Shkup.

Ata kërkuan lirimin e menjëhershëm të Blerim Ramadanit, ushtarit nga Kosova i cili është nën arrest në organet e Maqedonisë së Veriut, pasi u ndalua në kufirin e Jazhincës me një fletarrest të lëshuar nga Serbia./TV21

Continue Reading

Lajme nga vendi

Shërbimet globale po i rikthehen normalitetit pas problemit kibernetik

Published

on

Biznese dhe shërbime në gjithë botën janë gradualisht duke iu kthyer normalitetit, pas një problemi kibernetik, që ka prekur sistemet kompjuterike për disa orë të enjten dhe të premten, transmeton Radio Evropa e Lirë.

Biznese, banka, spitale dhe kompani ajrore janë prekur më së shumti, pasi një përditësim i sistemit, i nisur prej kompanisë së sigurisë kibernetike Crowdstrike, ka shkuar keq dhe për pasojë është prekur sistemi Microsoft Windows.

Kompania Crowdstrike ka kërkuar falje për komplikimet dhe ka thënë se problemi është rregulluar, mirëpo e ka pranuar që do të duhet kohë derisa të kryhet e gjitha puna.

CrowdStrike, kompani amerikane, është në mesin e kompanive më të njohura në botë, e cila ka më shumë se 20.000 abonues.

Ajo krijon sisteme për t’i mbrojtur pajisjet e klientëve nga viruset kompjuterike.

Advertisement

Kompanitë e fluturimeve kanë raportuar për mijëra fluturime të anuluara dhe operatorët kanë thënë të shtunën se presin që vonesat të vazhdojnë edhe përgjatë fundjavës.

Disa shërbime shëndetësore në Britani, Izrael dhe Gjermani, nuk kanë mundur të ofrohen.

Kaosi global ka rritur shqetësime për cenueshmërinë e teknologjisë së ndërlidhur botërore, dhe shkallën e problemit që mund të shkaktojë problem në përditësim i vetëm një sistemi aq të përhapur.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Aksident në rrugën e Banjës në Tetovë, lëndohet rëndë një 18-vjeçar

Published

on

Më 19.07.2024 në orën 22:20 në SPB Tetovë është raportuar se në rrugën lokale Tetovë – Banjicë, një automjet “Chevrolet” me targa të Tetovës, i drejtuar nga B.A. (24) nga Tetova, ka dalë jashtë rrugës. Në aksident, pasagjeri D.L. (18) nga Tetova ka pësuar lëndime të rënda trupore, të konstatuara në Spitalin Klinik të Tetovës. Është kryer inspektimi nga një ekip hetimi i SPB Tetovë.

Continue Reading

Më të lexuarat