Connect with us

Lajme nga vendi

Të punësuarit në DAP Maqedoni çdo ditë do të mbajnë grevë nga dy orë

Published

on

Punonjësit e Drejtorisë së të Ardhurave Publike, duke filluar nga sot, çdo ditë në vijim nga ora 10:00 deri në 12:00 pasdite, do të bëjnë grevë pa kryer detyrat e tyre të punës nga vendi i punës.

Nga atje paralajmërojnë se ekziston mundësia që të krijohen “situata të padëshiruara” si mospërmbushje e detyrave të punës dhe obligimeve të punonjësve gjatë një greve të mundshme të përgjithshme.

Dy ditë më parë ata mbajtën protestë duke nisur nga ora 11:00 para godinës së Ministrisë së Financave.

Punonjësit thonë se më herët është arritur marrëveshje me ministrinë, por për arsye të panjohura ende nuk është nënshkruar nga ministri Besimi. Ata paralajmëruan se do të detyrohen të fillojnë një grevë të përgjithshme dhe bllokadë të plotë, nëse marrëveshja nuk përmbushet.

“Në përmbajtjen e marrëveshjes së treguar është përcaktuar rritje e pagave të punonjësve të Drejtorisë së të Ardhurave Publike, e cila është legjitime dhe e vendosur sipas dispozitave të nenit 66 të Ligjit për Buxhetin. Në të njëjtën kohë, Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut konfirmoi zbatimin e tillë të nenit të përmendur duke dhënë interpretimin e tij autentik”.

Advertisement

“Më parë, grupet e punës të deleguara nga punëdhënësi dhe organizata përfaqësuese sindikale solidaritet kanë përgatitur dhe kanë pranuar bashkërisht përmbajtjen e Kontratës së re Kolektive në nivel të punëdhënësit”, thuhet në njoftimin e punonjësve.

Advertisement

Lajme nga vendi

Nuredin Fetai emërohet drejtor në “Rrugët e Maqedonisë”

Published

on

Ish drejtori i NPK-së Tetovë,Nuredin Fetai sot me vendim të qeverisë së Maqedonisë së Veriut është emëruar drejtor në “Rrugët e Maqedonisë”.

“Qeveria i rekomandoi Bordit Drejtues të NP për mirëmbajtje dhe mbrojtje të rrugëve kryesore dhe regjionale – Shkup, nga detyra e drejtorit të NP për mirëmbajtje dhe mbrojtje të rrugëve kryesore dhe rajonale – Shkup, të shkarkojë Kostadin Acevskin., dhe për drejtor të emëroj Nuredin Fetain” thuhet në vendimin e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut.

Fetai gjatë kohës si drejtor i NPK-së Tetovë arriti të rikthej këtë ndërmarrje në binarët e saj pas shumë borxhe të trashëguara.

Tetova nga një qytet i mbeturinave, arriti për një kohë të shkurtër ti jep pamje tjetër Tetovës duke menaxhuar me mijra borxhe të trashëguara.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Ministri i Ekonomisë dhe Punës Durmishi relizoi takim pune me ambasadorin e Republikës Çeke Jarosllav Ludva

Published

on

Ministri i Ekonomisë dhe Punës Besar Durmishi relizoi sot takim pune me ambasadorin e Republikës Çeke në Maqedoninë e Veriut, Jarosllav Ludva.Në takim u konkludua se ka pasur zhvillim pozitiv të marrëdhënieve dypalëshe midis dy vendeve, për çka u konstatuan mundësitë për avancim të mëtejshëm.Ministri Durmishi informoi Ambasadorin se me riorganizimin e institucioneve, Ministria e Ekonomisë dhe Punës kishte kompetenca të reja, për të cilat fokusi i punës, përveç mbështetjes së biznesit vendas dhe përmirësimit të klimës së biznesit, do të ishte përmirësimi i tregut të punës.”Republika Çeke është një nga partnerët më të rëndësishëm tregtarë të Maqedonisë së Veriut dhe është ndër 10 vendet e para me të cilat Maqedonia e Veriut ka vëllimin më të madh të shkëmbimit tregtar”, tha ministri Durmishi, duke vënë në dukje se sipas të dhënave, ne kemi rritje të vazhdueshme të tregtisë, që do të thotë se ka mundësi për avancim të mëtejshëm.Ministri Durmishi shfaqi shpresën se bashkëpunimi i suksesshëm dypalësh me Republikën Çeke do të vazhdojë në periudhën e ardhshme dhe falënderoi Republikën Çeke për mbështetjen e saj të fortë për procesin e integrimit të Maqedonisë së Veriut në BE, meqë, siç tha ministri, hyrja e vendit tonë në BE do të thoshte përfitim të madh për ekonominë dhe biznesin.

Continue Reading

Lajme nga vendi

MJEKU NGA SHKUPI APELON PËR KUJDES, BIMA HELMUESE PO REKLAMOHET SI ILAÇ KUNDËR KANCERIT NË RRJETE SOCIALE

Published

on

Toksikologu i njohur Niko Beqarovski, përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, paralajmëron se bima e njohur si “rrushi i gjarpërit”, e cila po reklamohet si ilaç për kancerin, mund të jetë e rrezikshme.

– Këto dy ditë FB-ja është vërshuar me ‘ilaçin mrekullibërës për kancerin’, i prodhuar nga rrënja e kësaj bime, thotë në fillim Dr. Beqarovski, duke shtuar:

– Të gjitha pjesët e kësaj bime, duke përfshirë edhe rrënjën, janë TOKSIKE për shkak të nivelit të lartë të oksalateve.

– Helmi triglokininë është një glikozid cianid që përmban kjo bimë.

– Pjesa më helmuese e bimës është fruti i saj.

Advertisement

– Gjatë trajtimit afatgjatë termik, pjesa më e madhe e helmit shkatërrohet, por ende nuk eliminohet plotësisht.

– Kur konsumohen vetëm 3-4 kokrra, shfaqen djegie të dallueshme, dhimbje stomaku, manifestime alergjike, diarre etj.

Continue Reading

Më të lexuarat