Connect with us

Lajme nga vendi

A duhet të kufizohen rrjetet sociale për të miturit | VIDEO

Published

on

Rastet e fundit  ku janë zbuluar nxënës të cilët kanë shkruar emra në një listë kërcënuese dhe të njejtit janë marrë në pyetje dhe po punohet për zbardhje të rastit, kanë ngritur shqetësime tek institucionet dhe opinioni më i gjërë. Opinion i përgjithshëm është se dhuna tek fëmijët burimin e ka tek rrjetet sociale dhe mos kontrolli ndaj fëmijëve se çka shikojnë dhe çka përmbajnë rrjetet sociale.

Profesoresha Blerta Ahmedi për Televizioni KOHA thotë se kohët e fundit rrjetet sociale janë duke shkatëruar rininë vecanërisht të moshës së mitur, ku ata shumë lehtë mund të manipulohen dhe të nxiten për një veprim që mund të jetë edhe fatal si ato në Beograd javën e kaluar.

Ka të bëjë me një ndër faktor të rrezikut, që është nxitur,nga rrijtet sociale që fatkeqësisht paraqiten një nder faktorët krimogjen dhe paraqiten si faktor te rrezikut dhe ndikojnë në rritjen e delikuences së fëmijve në vendin tonë. Rastet e tilla që janë të ndodhur në vendin tonë ditëve të fundit janë të lidhura me rriejtet socilae dhe janë të lidhura,me rastin qe disa ditë më herët ndodhi në qytetin e Beogradit. Raste të tilla tani me kanë përhapje të madhe nga rrijetet sociale,ndikojn tek të miturt që fatkeqësisht motivohen për të kryet raste te tilla të ngjashme sic e shohim edhe në vendin tonë.

Ahmedi shprehet skeptike se mund të ndalohen rrjete socilae, por kërkoi nga institucionet që të kontrollojnë matrialet që plasohen, transmeton Televizioni KOHA.

Inciativa për mbylljen e rrijeteve socaile nuk jamë e sigurt se sa do ketë suksese,që të arrihet kjo gjë duke marrë parasysh,përmasat e madhe që kanë rriejtet socaile dhe tendeca ëë të ritë i shfrytëzojn rrijetrt socaile. Po duhet të ndërmeten masa në nivel institucional,në kuptimin e kufizimin e akcesin e të rinjëve në matrialet të cilat publikohen në rrijetet sociale. Padyshim se rrijet socaile kanë ndikim negativ në sjelljen e të rrinjëve në vendin tonë. Të rrinjët kalojn shumë kohë në rrijet sociale dhe ndikohen negativisht në ushtrimin ose realizimin e veprimtarive te ndryshme negative në shoqëri, transmeton Televizioni KOHA

Advertisement

Ajo  më tej shtoi se prindërit duhet të jenë më të kujdesshëm dhe të kontrollojn fëmijt se në cilat rrijete social qëndrojn më shumë. Në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës në Maqedoninë e Veriut, kanë arritur tashmë rreth njëzet denoncime mbi dhunën në mes bashkëmoshatarëve. /Televizioni KOHA/

 

 

 

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion i policisë në një klub nate në rrugën e vjetër Tetovë-Shkup, kapen 8 shtetase të huaja të moshës 22 deri në 32-vjeç

Published

on

Mbrëmë (20.07.2024) në periudhën nga ora 00:00 deri në 02:00, policët e SPB Tetovë kryen një kontroll në një klub nate në rrugën rajonale Tetovë – Shkup. Gjatë kontrollit në objekt u gjetën tetë shtetase të huaja të moshës nga 22 deri në 32 vjeç nga Rusia, Moldavia dhe Shqipëria, të cilat kishin keqpërdorur qëndrimin e tyre, pra qëndronin në shtet në kundërshtim me qëllimin e deklaruar. Ato janë arrestuar dhe mbajtur në stacionin e policisë për procedurë të mëtejshme.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Lëndohet rëndë elektriçisti nga Reçica e Vogël, duke kryer punime në një shtëpi bie në kontakt me një linjë të tensionit të lartë dhe pëson djegie

Published

on

MPB ka njoftuar se me datë 19.07.2024 në orën 10:10, në SPB Tetovë është raportuar se në Qendrën e Urgjencës në Tetovë është sjellë me djegie H.I. (60) nga Reçicë e Vogël e Tetovës. Sipas raportit, ai kishte ardhur në kontakt me një linjë të tensionit të lartë gjatë punës për instalimin e rrjetit elektrik në një shtëpi në ndërtim në Kallnik të Tetovës dhe kishte pësuar djegie. Inspektimi në vendngjarje është kryer nga një ekip i SPB Tetovë dhe një inspektor i punës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Protestohet në Shkup – kërkohet lirimi i menjëhershëm i Blerim Ramadanit

Published

on

Bashkëshortja, dy bijtë, familjarë të tjerë dhe pjesëtarë të Shoqatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimitare të Kosovës, kanë protestuar sot para Gjykatës në Shkup.

Ata kërkuan lirimin e menjëhershëm të Blerim Ramadanit, ushtarit nga Kosova i cili është nën arrest në organet e Maqedonisë së Veriut, pasi u ndalua në kufirin e Jazhincës me një fletarrest të lëshuar nga Serbia./TV21

Continue Reading

Më të lexuarat