Connect with us

Lajme nga vendi

Kujdes nga radari i policisë më 11 dhe 12 Maj | VIDEO

Published

on

Në kuadër të projektit për më shumë siguri në trafikun rrugor, Televizioni Koha, vazhdon që të publikojë oraret e kontrolleve të policisë në rajonin e Tetovës, respektivisht se në cilat pikat do të jenë të vendosura radarët e policisë, me qëllim që qytetarët edhe të kenë kujdes por edhe të mos u shqiptohen dënime, pasi që kohëve të fundit është rritur dukshëm numri I dënimeve për shpejtësi. Kështu, në bazë të dhënave zyrtare në kuadër të planit operativ, nesër më 11 maj, policia me radar do të jetë në këta vende në rajonin e Pollogut.

Prej oës 10 deri në orën 16 në autostradën Tetovë-Shkup, tek kthesa për në Grupçin.

Në qytet policia me radar nesër do të jetë nga ora 6 e mëngjesit e deri në orën 7 e 30 minuta në Bulevardin Marshall Tito.

Dhe prej orës 17 deri në orën 19 në bulevardin e Ilindenit.

Prej orës 8 deri në orën 11 dhe nga ora 14 deri në orën 17, policia me radar do të jetë në autostradën Tetovë-Gostivar në vendin e quajtur Plinara.

Advertisement

Të premten më 12 maj, policia me radar do të jetë prej oës 9 deri në orën 12 në autostradën Tetovë-Shkup, tek kthesa për në Grupçin.

Prej orës 14 deri në orën 16 në autostradën Tetovë-Shkup, në kthesën për në fshatin Kamjan.

Prej orë 11 deri në orën 13  në bulevardin Vidoja Smilevski Bato.

Kurse gjatë orëve të natës policia me radar do të jetë në bulevardin Marshall Tito.

Prej orës 11 deri në orën 17 policia me radar do të jetë në autostradën Tetovë-Gostivar në vendin e quajtur Plinara. /Televizioni KOHA/

Advertisement

 

 

 

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Janevska: Nga viti i ardhshëm do të përcaktohen kuotat e fakulteteve sipas analizës së tregut të punës

Published

on

Nga viti i ardhshëm, kuotat e institucioneve të arsimit të lartë do të përcaktohen në bazë të analizës së tregut të punës dhe të dhënave të Agjencisë për Punësim, deklaroi ministrja e Arsimit dhe Shkencës Vesna Janevska në emisionin “Stadiumi” në Kanalin 77.

Siç thuhet në njoftim, ministrja theksoi se këtë vit nuk ka pasur kohë për të ndërhyrë në konkurs, sepse ai ishte përgatitur nga menaxhmenti i mëparshëm dhe për shkak të afatit të shkurtër, Qeveria e re duhej ta miratonte.

Sipas Janevskës, vendi nuk ka nevojë për aq shumë juristë, për dallim nga mësimdhënësit e matematikës, fizikës dhe kimisë.

Këtë vit nuk kemi pasur kohë të ndërhyjmë në konkurs, sepse ai ishte përgatitur nga menaxhmenti i mëparshëm dhe për shkak të afatit të shkurtër, Qeveria e re duhej ta miratonte pa mundësi korrigjimesh. Por analiza ka filluar. Duhet të zvogëlohen disa kuota, për shembull, Maqedonia nuk ka nevojë për aq shumë juristë, ka nevojë për mësimdhënës të matematikës, fizikës, kimisë dhe ne do t’i stimulojmë të rinjtë me bursa që të zgjedhin profesione që janë të pakta, tha Janevska.

Ministria e Arsimit dhe Kulturës shton se po mendon të vendosë provimet pranuese në të gjitha institucionet e arsimit të lartë, por kjo do të diskutohet më tej.

Advertisement

– Janevska foli edhe për buxhetin për shkencën, të cilin, siç tha ajo, Qeveria synon ta rrisë nga 0,3 për qind të bruto-produktit të brendshëm në 1 për qind dhe se kjo do të ndodhë gradualisht, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Arsimit.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Aksion i policisë në një klub nate në rrugën e vjetër Tetovë-Shkup, kapen 8 shtetase të huaja të moshës 22 deri në 32-vjeç

Published

on

Mbrëmë (20.07.2024) në periudhën nga ora 00:00 deri në 02:00, policët e SPB Tetovë kryen një kontroll në një klub nate në rrugën rajonale Tetovë – Shkup. Gjatë kontrollit në objekt u gjetën tetë shtetase të huaja të moshës nga 22 deri në 32 vjeç nga Rusia, Moldavia dhe Shqipëria, të cilat kishin keqpërdorur qëndrimin e tyre, pra qëndronin në shtet në kundërshtim me qëllimin e deklaruar. Ato janë arrestuar dhe mbajtur në stacionin e policisë për procedurë të mëtejshme.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Lëndohet rëndë elektriçisti nga Reçica e Vogël, duke kryer punime në një shtëpi bie në kontakt me një linjë të tensionit të lartë dhe pëson djegie

Published

on

MPB ka njoftuar se me datë 19.07.2024 në orën 10:10, në SPB Tetovë është raportuar se në Qendrën e Urgjencës në Tetovë është sjellë me djegie H.I. (60) nga Reçicë e Vogël e Tetovës. Sipas raportit, ai kishte ardhur në kontakt me një linjë të tensionit të lartë gjatë punës për instalimin e rrjetit elektrik në një shtëpi në ndërtim në Kallnik të Tetovës dhe kishte pësuar djegie. Inspektimi në vendngjarje është kryer nga një ekip i SPB Tetovë dhe një inspektor i punës.

Continue Reading

Më të lexuarat