Connect with us

Lajme nga vendi

Rreth 65 përqind e studentëve të diplomuar në UEJL gjejnë punë | VIDEO

Published

on

Në Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë është mbajtur panairi i Karrierës, ku kanë marrë pjesë rreth 50 kompani  nga Maqedonia dhe rajoni.Panairi i karrierës është një mundësi e mirë sepse ofrohen  më tepër se 40 vende pune dhe mundësi për punë praktike në këta kompani, nënvizoi rektori i Universitetit të Evropës Juglindore në Tetovë Abdylmenaf Bexheti. Sipas tij, ky panair u dedikohet studentëve për të pasur më shumë mundësi për punësim duke sjellur studentët, punëdhënësit dhe sektorin civil, ndërsa nënvizoi se universiteti që drejton ai gjithnjë shkon në drejtim të përshtatjes së kërkesës së tregut të punës.Bexheti tha se raporti i fundit për punësimin e studentëve që përfundojnë studimet në këtë universitet tregon se rreth 65 përqind e studentëve të diplomuar gjejnë punë.

“Ajo që tregon në raport  se 65 përqind e studentëve të diplomuar në një periudhë prej gjashtë muajve të diplomimit janë të punësuar.Pra, flasim për gjeneratën 2020/21, dhe nëse kësaj ia shtojmë edhe 20 përqind të atyre që me dëshirë nuk kërkojnë punë, sepse kanë përcaktime tjera duke shkuar në profesionalizim, apo vazhdojnë master studimet, pra punësimi është 83 përqind.Pra, vetëm 17 përqind janë të papunësuar prej atrye që kanë përfunduar studimet dhe kanë diplomuar në Universitetin tonë” tha për Televizionin KOHA rektori i Universitetit të Evropës Juglindore në Tetovë Abdylmenaf Bexheti.

Duke ju referuar shifrave në nivel të shtetit, rektori Bexheti tha se në Maqedoninë e Veriut ka 17 mijë vende pune për të cilët nuk gjenden profile të caktuara.Në ndërkohë, në Tetovë tashmë ka filluar aplikimi për masat aktive të vetpunësimit dhe ka një interesim të madh, thonë nga Agjencioni pë Punësime në Tetovë.Nga ky agjencion thonë se shumica e atyre që kanë fituar grante vitin e kaluar, bëjnë aplikime për të rritur numrin e të punësuarve përmes masës për subvencionim të rrogave.

“Për momentin në Tetovë kemi afër 14 mijë të papunë dhe këta janë kërkues aktiv, kurse dy mijë janë të papunë por që janë në kategorinë e atyre që nuk janë kërkues aktiv të punës.Gjithsej janë 16 mijë të papunë në Tetovë.Më së shumti që kërkohet në trefun e punës janë profesorët e lëndës së matematikës, Inxhineirët e teknologjisë, profesorët e Kimisë e kështu me rradhë” tha për Televizionin KOHA Abdylexhelal Jonuzi, Drejtor i Agjencionin për Punësim në Tetovë.

Nga ana tjetër, rektori i Universitetit të Evropës Juglindore në Tetovë Abdylmenaf Bexheti informoi se tashmë rreth 70 përqind e të diplomuarve punësohen në sektorin privat dhe vetëm 30 përqind janë të punësuar në administratën publike shtetërore, kurse para shumë vitesh ky proporcion ishte anasjelltas. /Televizioni KOHA/

Advertisement

 

 

 

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion i policisë në një klub nate në rrugën e vjetër Tetovë-Shkup, kapen 8 shtetase të huaja të moshës 22 deri në 32-vjeç

Published

on

Mbrëmë (20.07.2024) në periudhën nga ora 00:00 deri në 02:00, policët e SPB Tetovë kryen një kontroll në një klub nate në rrugën rajonale Tetovë – Shkup. Gjatë kontrollit në objekt u gjetën tetë shtetase të huaja të moshës nga 22 deri në 32 vjeç nga Rusia, Moldavia dhe Shqipëria, të cilat kishin keqpërdorur qëndrimin e tyre, pra qëndronin në shtet në kundërshtim me qëllimin e deklaruar. Ato janë arrestuar dhe mbajtur në stacionin e policisë për procedurë të mëtejshme.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Lëndohet rëndë elektriçisti nga Reçica e Vogël, duke kryer punime në një shtëpi bie në kontakt me një linjë të tensionit të lartë dhe pëson djegie

Published

on

MPB ka njoftuar se me datë 19.07.2024 në orën 10:10, në SPB Tetovë është raportuar se në Qendrën e Urgjencës në Tetovë është sjellë me djegie H.I. (60) nga Reçicë e Vogël e Tetovës. Sipas raportit, ai kishte ardhur në kontakt me një linjë të tensionit të lartë gjatë punës për instalimin e rrjetit elektrik në një shtëpi në ndërtim në Kallnik të Tetovës dhe kishte pësuar djegie. Inspektimi në vendngjarje është kryer nga një ekip i SPB Tetovë dhe një inspektor i punës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Protestohet në Shkup – kërkohet lirimi i menjëhershëm i Blerim Ramadanit

Published

on

Bashkëshortja, dy bijtë, familjarë të tjerë dhe pjesëtarë të Shoqatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimitare të Kosovës, kanë protestuar sot para Gjykatës në Shkup.

Ata kërkuan lirimin e menjëhershëm të Blerim Ramadanit, ushtarit nga Kosova i cili është nën arrest në organet e Maqedonisë së Veriut, pasi u ndalua në kufirin e Jazhincës me një fletarrest të lëshuar nga Serbia./TV21

Continue Reading

Më të lexuarat