Connect with us

Lajme nga bota

Zyrtari në TikTok i ngarkuar për sigurinë e të dhënave amerikane po largohet nga kompania, mes presionit nga SHBA-ja për ta ndaluar aplikacionin

Published

on

Një nga zyrtarët më të lartë të TikTok-ut, i ngarkuar për të garantuar sigurinë e përdoruesve, po largohet nga kompania mes presionit në rritje nga qeveria amerikane për ta ndaluar aplikacionin e njohur për video.

Eric Han, i cili me vite ka udhëhequr operacionet për sigurinë e përdoruesve të TikTok-ut në SHBA, do të largohet këtë muaj. Han ishte promovuar për të udhëhequr besimin dhe sigurinë e operacioneve veçmas të të dhënave të përdoruesve amerikanë në muajin dhjetor, transmeton Telegrafi.

Han ka qenë një nga zyrtarët më të shquar në përpjekjen gjithëpërfshirëse të TikTok-ut për të bindur ligjvënësit skeptikë dhe politikëbërësit se aplikacioni është i sigurt për përdoruesit amerikanë dhe se nuk duhet të ndalohet.

TikTok në SHBA po përballet me një rishikim të sigurisë kombëtare në lidhje me pronësinë që ka nga gjiganti kinez i teknologjisë ByteDance dhe pengesa të shumta në Kongres që mund të kufizojnë qasjen në aplikacion.

Në dhjetor, TikTok kombinoi ekipin e tij global të besimit dhe sigurisë me grupin e tij të besimit dhe sigurisë me bazë në SHBA, të cilin Han e kishte drejtuar nga Los Angeles.

Advertisement

Ish-punonjësit që kanë punuar ngushtë me Han-in thonë se ai ishte i frustruar kur nuk iu ofrua roli i drejtimit të ekipit të kombinuar dhe në vend të kësaj iu dha një promovim që ai nuk donte: kreu i besimit dhe sigurisë për ekipin e ri të Sigurisë së të Dhënave në SHBA.

Ky ekip u krijua posaçërisht për të qetësuar shqetësimet e sigurisë kombëtare të SHBA-së. Ndërsa roli i Hanit ishte prestigjioz në letër, ai përfundimisht e krahasoi atë me marrjen e një “detyre disavantazhi” – një punë që tingëllon mirë në fillim, por që do ta bënte atë të ndjeshëm ndaj të qenit një karrem, për t’iu vënë faji. /Telegrafi/

Advertisement

Lajme nga bota

Ushtria ruse sulmon portin e Odesës në Ukrainë

Published

on

Rusia sulmoi të mërkurën infrastrukturën e portit Odesa në Ukrainë, bëri të ditur Forca Ajrore e Ukrainës.

Komandanti Mykola Oleschuk tha se sistemet ukrainase të mbrojtjes ajrore rrëzuan tri nga pesë raketat e lëshuara nga Rusia, si dhe 14 nga 20 dronët e lëshuar prej saj.

Sipas tij, shënjestra të tyre ishin disa rajone: Odesa, Mikollajivi, Hersoni, Vinicja e të tjera.

“Infrastruktura e portit të Odesës është sulmuar me raketa. Si rezultat i kundërmasave aktive, tri raketa të armikut Kh-59/Kh-69 dhe tre dronë UAV nuk i kanë arritur objektivat e tyre”, tha Oleschuk në mesazhin në Telegram.

Më shumë detaje për pasojat nuk dha.

Advertisement

Odesa, një port i rëndësishëm për eksportet e grurit të Ukrainës, ka qenë vazhdimisht cak i sulmeve të ushtrisë ruse.

Pavarësisht provave, Moska mohon se godet infrastrukturën civile të Ukrainës.

Në fillim të kësaj jave, autoritetet në Ukrainë raportuan për së paku 37 njerëz të vrarë nga sulmet ruse në disa rajone të vendit.

Shënjestër e sulmeve ishte edhe një spital për fëmijë në Kiev, ku mbetën të vrarë dy punonjës.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga bota

Qëlloi 19 vjeçarin në gjoks, arrestohet polici në Francë

Published

on

Një oficer policie është vënë në hetim pasi dyshohet se qëlloi për vdekje një 19-vjeçar i cili po vraponte për t’iu fshehur efektivëve gjatë një ndjekje me makina me shpejtësi të lartë.

Viktima ishte mes tre personave në makinë kur policia u përpoq t’i ndalonte pranë Cherbourg-en-Cotentin në Normandi, tha prokurori i shtetit Pierre-Yves Marot në një deklaratë.

Shoferi refuzoi të ndalonte dhe vazhdoi të ngiste mjetin me shpejtësi, përpara se të ndalohej nga një makinë e dytë policie. Të tre pasagjerët e mjetit më pas tentuan të largoheshin në këmbë. Njëri u arratis, një tjetër u ndalua dhe një tjetër dyshohet se u qëllua nga oficeri në gjoks.

Kjo ngjarje vjen në Francë, një vit pasi trazira intensive që përfshinë vendin pas vrasjes së një 17-vjeçari gjatë një ndalese trafiku në periferinë e Parisit, ku edhe në këtë rast një polic u akuzua për vrasje.

Continue Reading

Lajme nga bota

Të shtëna me armë në SHBA, një i vdekur e 27 të plagosur, autori në arrati

Published

on

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të së dielës në qytetin Akron në shtetin e Ohajos në Amerikë, aty ku një person ka ndërruar jetë, ndërsa të paktën 27 të tjerë kanë mbetur të plagosur.

Mediat ndërkombëtare raportojnë se policia mori një telefonatë ku raportohej për të shtëna me armë, ndërsa vetëm pak minuta më pas disa persona u paraqitën në spital të plagosur me armë zjarri, mes të cilëve edhe një 27-vjeçar, i cili ndërroi jetë më pas.

Policia mbërriti në vendin e ngjarjes ku gjeti me dhjetëra gëzhoja dhe një armë zjarri me të cilën dyshohet të ketë qëlluar autori. Policia po punon për identifikimin e autorit dhe arrestimin e tij, ndërsa për këtë kërkon edhe ndihmën e qytetarëve që mund të kenë informacione./a2cnn

Continue Reading

Më të lexuarat