Connect with us

Lajme nga vendi

Qent endacak vërshojnë rrugët e Tetovës | VIDEO

Published

on

Rrugët e qytetit të Tetovës vlojnë nga qent endacak. Edhe pse kjo dukuri nuk është e re në rrugët e Tetovës, megjithatë ditëve të fundit janë shtuar shqetësimet e banorëve për tufa të mëdha të qenve. Komuna e Tetovës edhe pse vitin e kaluar kishte lidhur kontratë për trajtimin e qenve endacak me shoqatën Amos, megjithatë një hap i tillë nuk dha efekte te mëdha.

Nga komuna e Tetovës për Televizionin KOHA njoftuan se kontrata me këtë shoqatë ka përfunduar dhe tash nuk ka se kush të trajtojhë qent endacak, kurse në anën tjetër qytetarët janë të tmerruar nga prezenca e madhe e qenve në rrugët e Tetovës.Kryetari i këshillit të komunës së Tetovës Besar Durmishi është shprehur se ka patur të interesuar që me këtë problem të merret një shoqatë nga jashtë vendit por edhe ajo është tërhequr.Nuk ka asnjë informacion se deri ku është procedura për ndërtimin e strehimores në komunën e Vrapçishtit.

“Kemi patur marrëveshje me një shoqatë dhe u përfundua ajo marrëveshje. Ka dhëne efekte por jo edhe të kënaqëshme, kemi pasur disa efekte të mira por jo edhe komplet procesi i zgjidhjes së problemit me qent endacak.Vazhdon të jetë një  problem që tangon vite me rradhë qytetin e Tetovës dhe jo  vetëm.Kemi biseduar me institucionet që janë në nivel qendror dhe do të ndërmarrim hapa edhe pse kishim të interesuar një shoqatë nga vendet e huaja por ajo është tërhequr pa dhënë sqarim.Do të vazhdojmë të komunikojmë me institucionet që janë në nivel qendror dhe do të sjellim konkluzat”, deklaroi për Televizionin KOHA kryetari i këshillit të komunës së Tetovës Besar Durmishi.

Veterineri Rami Selmani thotë se në Tetovë tash për tash qentë janë një rrezik potencial, pasi që të njëjtët nuk janë të vaksinuar edhe trajtuar.Sipas tij,  ata janë agresivë edhe rrezik, ndërsa mënyra më e mirë është që të njëjtët të trajtohen 12 muaj, duke u kastruar vaksinuar edhe  vendosjen e çipëve.

“Nëse nuk merren masa pa ndërprerë edhe të ketë një buxhet të arsyeshëm për këtë punë ,  përndryshe do të ketë shumë  kafshime ë Tetovë pasi që edhe qëndrojnë në tufë edhe kjo bën një rrezik të madh për qytetarët. Të paktën duhet vaksinohen , pra me vaksinë kundër  tërbimit,  të streliziohen , kastrohen  edhe e përsëris përsëri duhet të lëshohen në të njëjtin vend “, tha për Televizionin KOHA Rami Selmani, veteriner.

Advertisement

Komuna e Tetovës ka paguar  shoqatën Amos Pet  me 300 euro për një qen që zënë në Tetovë, ndërsa në kontratë kanë që të zihen  82 qen. Por edhe përkundër kësaj në Tetovë numri i qenve nuk është ulur. Pas përfundimit të kontratës me shoqatën Amos, tashmë ka mbetur vetëm komisioni komunal tek i cili denoncohen rastet e kafshimit të qytetarëve nga qent endacak, ndërsa për trajtim të tyre në teren nuk ka askush të angazhuar, Nga ana tjetër, nga policia njoftojnë se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar dy raste të kafshimit nga qent endacak në rajonin e Pollogut. Njëri ka ndodhur në Tetovë, kur një 42 vjeçare ka denoncuar se në Tetovë djali i saj i mitur është kafshuar nga një qen endacak. Rasti tjetër ka ndodhur në Gostivar, kur një 27 vjeçar  në një rrugë të këtij qyteti është kafshuar nga qeni endacak. /Televizionin KOHA/

 

 

Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat