Connect with us

Lajme nga vendi

Petkovska: Anëtarët e Këshillave Gjyqësore të japin dorëheqje kolektive

Published

on

Ivana Petkovska nga koalicioni “Të gjithë për gjykim të drejtë” mbrëmë në emisionin “24 Otvoreno”, u shpreh se anëtarët e Këshillit Gjyqësor të Maqedonisë duhet të japin dorëheqje kolektive dhe të ketë zgjedhje të reja.

Ajo shtoi se koalicioni ka monitoruar në mënyrë aktive seancat e Këshillit Gjyqësor në vitet e kaluara dhe asnjëherë nuk janë hasur në një situatë si kjo aktuale.

Sipas saj, ligji nuk parashikon procedurë për shkarkimin e kryetarit të Këshillit, ndërsa anëtarët duhet ta ruajnë integritetin e tyre dhe të dorëhiqen, pa dallim nëse kanë votuar pro ose kundër shkarkimit të Vesna Damevës.

“Nuk e dimë se si do të përfundojë kjo situatë me Këshillin Gjyqësor, por shpresojmë që Këshilli Gjyqësor të marrë masat e duhura, pra anëtarët të ruajnë integritetin e tyre, pavarësisht atyre që kanë votuar pro apo kundër, të japin dorëheqjen në mënyrë që të kthejnë besimin te qytetarët, të zgjidhen anëtarët e rinj që duhet të përpiqen të zbatojnë reforma cilësore dhe të duhura”, u shpreh Petkovska.

Kujtojmë se pas shkarkimit kontrovers të kryetares së Këshillit Gjyqësor, Vesna Dameva, Këshilli Gjyqësor në seancën e fundit nuk zgjodhi kryetar të ri dhe shtyu mbledhjen.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Janevska: Nga viti i ardhshëm do të përcaktohen kuotat e fakulteteve sipas analizës së tregut të punës

Published

on

Nga viti i ardhshëm, kuotat e institucioneve të arsimit të lartë do të përcaktohen në bazë të analizës së tregut të punës dhe të dhënave të Agjencisë për Punësim, deklaroi ministrja e Arsimit dhe Shkencës Vesna Janevska në emisionin “Stadiumi” në Kanalin 77.

Siç thuhet në njoftim, ministrja theksoi se këtë vit nuk ka pasur kohë për të ndërhyrë në konkurs, sepse ai ishte përgatitur nga menaxhmenti i mëparshëm dhe për shkak të afatit të shkurtër, Qeveria e re duhej ta miratonte.

Sipas Janevskës, vendi nuk ka nevojë për aq shumë juristë, për dallim nga mësimdhënësit e matematikës, fizikës dhe kimisë.

Këtë vit nuk kemi pasur kohë të ndërhyjmë në konkurs, sepse ai ishte përgatitur nga menaxhmenti i mëparshëm dhe për shkak të afatit të shkurtër, Qeveria e re duhej ta miratonte pa mundësi korrigjimesh. Por analiza ka filluar. Duhet të zvogëlohen disa kuota, për shembull, Maqedonia nuk ka nevojë për aq shumë juristë, ka nevojë për mësimdhënës të matematikës, fizikës, kimisë dhe ne do t’i stimulojmë të rinjtë me bursa që të zgjedhin profesione që janë të pakta, tha Janevska.

Ministria e Arsimit dhe Kulturës shton se po mendon të vendosë provimet pranuese në të gjitha institucionet e arsimit të lartë, por kjo do të diskutohet më tej.

Advertisement

– Janevska foli edhe për buxhetin për shkencën, të cilin, siç tha ajo, Qeveria synon ta rrisë nga 0,3 për qind të bruto-produktit të brendshëm në 1 për qind dhe se kjo do të ndodhë gradualisht, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Arsimit.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Aksion i policisë në një klub nate në rrugën e vjetër Tetovë-Shkup, kapen 8 shtetase të huaja të moshës 22 deri në 32-vjeç

Published

on

Mbrëmë (20.07.2024) në periudhën nga ora 00:00 deri në 02:00, policët e SPB Tetovë kryen një kontroll në një klub nate në rrugën rajonale Tetovë – Shkup. Gjatë kontrollit në objekt u gjetën tetë shtetase të huaja të moshës nga 22 deri në 32 vjeç nga Rusia, Moldavia dhe Shqipëria, të cilat kishin keqpërdorur qëndrimin e tyre, pra qëndronin në shtet në kundërshtim me qëllimin e deklaruar. Ato janë arrestuar dhe mbajtur në stacionin e policisë për procedurë të mëtejshme.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Lëndohet rëndë elektriçisti nga Reçica e Vogël, duke kryer punime në një shtëpi bie në kontakt me një linjë të tensionit të lartë dhe pëson djegie

Published

on

MPB ka njoftuar se me datë 19.07.2024 në orën 10:10, në SPB Tetovë është raportuar se në Qendrën e Urgjencës në Tetovë është sjellë me djegie H.I. (60) nga Reçicë e Vogël e Tetovës. Sipas raportit, ai kishte ardhur në kontakt me një linjë të tensionit të lartë gjatë punës për instalimin e rrjetit elektrik në një shtëpi në ndërtim në Kallnik të Tetovës dhe kishte pësuar djegie. Inspektimi në vendngjarje është kryer nga një ekip i SPB Tetovë dhe një inspektor i punës.

Continue Reading

Më të lexuarat