Connect with us

Lajme nga vendi

Të rinjtë e Fraksionit të BDI-së me porosi për ministrat: Mos luani me fatin tonë sepse ne nuk jemi lojërat e juaja të fatit

Published

on

Rinia është e ardhmja e një vendi, por ne sot me keqardhje duhet të përkujtojmë se neve, këtë të ardhme të vendit kjo Qeveri na e ka hequr krejtësisht nga rendi i ditës. Dhe me ne po luajnë pikërisht si me lojërat e fatit që dita ditës po i hapin në formë të kazinove dhe bastoreve. Këtë e theksuan të rinjtë e Fraksionit të Bashkimit Demokratik për Integrim në konferencën e sotme të shtypit.

Ata i akuzuan ministrat shqiptarë se në vend që të rinjve t’u hapin biblioteka, vende pune apo kënde rinore, ato po ju hapin bastore.

“Ne dëshirojmë të ngremë alarmin sot nga këtu se përveç që po na detyroni çdo dite e më shumë ta braktisim vendin dhe të marrim rrugët e kurbetit po na i sjellni edhe të keqen para derës me lojërat e fatit. Në vend që të na hapni biblioteka, vende pune apo kënde rinore, ju po na hapni bastore. Po na i rrezikoni ardhmërinë tonë si të rinj, po na i cenoni statusin financiar si dhe shëndetin mendorë”, tha nënkryetari i Forumit Rinor të BDI-së dhe përfaqësues i Fraksionit, Jetmir Asani.

Ai shtoi se janë të shqetësuar për formimin e video-lotarisë së re nga ana e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut.

“Ne ndjehemi të shqetësuar nga lajmet që morëm se po themelohet një video lotari e re nga ana e qeverisë së Maqedonisë, me të cilën nënkuptojmë se APARATET do ti kemi çdo kund, në vend që ti kemi qendrat rinore apo qendrat për inovacion.

Advertisement

A e keni logjikuar se të rinjtë janë më të ndjeshëm ndaj ndikimit të lojërave të fatit se sa të rriturit, shtoi Asani

Ai përkujtoi në një anketë të realizuar nga Lëvizja Antibixhoz për ndikimin e lojërave të fatit tek të rinjtë theksohet se nga të anketuarit 58% të të rinjëve të paktën një herë kanë luajtur Kazino, Bastore, apo Online Kazino. Ndërsa ajo që është edhe më alarmante se po në këtë anketë thuhet se 67 prej të anketuarve kanë deklaruar se kanë luajtur për herë të parë nga mosha 8 deri 18 vjeçe.

“Në Maqedoninë e Veriut kemi mbi 1200 Kazino, Bastore, dhe Online Kazino ndërsa kemi 109 Shkolla të mesme, 227 Biblioteka dhe 20 qendra Rinore, që do të thotë 3 fish më shumë kemi Kazino dhe Bastore se sa vende ku mund të rinjtë të zhvillojnë mendimet e tyre dhe idetë e tyre.

Prandaj ne si të rinj vendosëm që të reagojmë ndaj këtij vendimi te ekzekutivit dhe i nxisim ministrat tanë dhe qeverinë tonë të filloj të mendoj më shumë në ndërtimin e mundësive më të mira, për të rinjtë për tu zhvilluar në jetën e tyre akademike si dhe shoqërore”, tha Asani.

Njëkohësisht të rinjtë i bëjnë thirrje Qeverisë së lojërave të fatit të vendosë gishtin në kokë se nëse nga 10 mijë të rinj në vit kanë braktisur vendin për kurbet, ky numër do të jetë shumë më i larte falë politikave qeveritare që nuk i kan fare për të rinjtë.

Advertisement

“Por keni politika se si të themeloni më shumë kompani për lojëra fati e ato ti udhëheqin njerëz të afërt me ju nga të cilët 3 anëtarë të Videollotarisë së re janë pikërisht të afërmit e ministrave të BDI-së. Andaj ju themi që mos të luani me fatin tonë sepse ne nuk jemi lojërat e juaja te fatit. Nëse nuk reflektoni do të marrim hapa të mëtutjeshëm duke përdorur metoda të ndryshme demokratike, për ta ndaluar këtë të keqe në shoqëri”, përfundoi Asani.

Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat