Connect with us

Lajme nga vendi

Ndërtimtari, largimi i punëtorëve të ndërtimit nga vendi

Published

on

Numri i punonjësve në ndërtimtari gjatë pesë viteve të fundit është ulur ndjeshëm dhe tani është më pak se 50 mijë punonjës. Nga sindikata thonë se brenda një viti janë larguar rreth 12 mijë punonjës.

Ata kërkojnë ndërhyrje të menjëhershme me qeverinë pasi siç thonë ata, situata në ndërtimtari është alarmante. Kompanitë vendase po përballen me vështirësi operative, për shkak se projekte të mëdha infrastrukturore u jepen kompanive të huaja.

“Ajo që është shqetësuese për ne është se objektet më të mëdha të infrastrukturës, që duhet të ndërtohen sipas këtyre projekteve, do të ndërtohen sërish nga kompani të huaja që nuk kanë asnjë portofol apo që nuk e dimë se si i kanë ndërtuar në vendin tonë. Përkatësisht, në pesë vitet e fundit, për herë të parë numri i punëtorëve të ndërtimit ka rënë nën 50 mijë punëtorë, ndërsa për vetëm një vit numri është ulur për 12.622 punëtorë. Kjo do të thotë se një pjesë e madhe e punëtorëve shtëpiak kanë humbur punën, dhe rrugëdaljen e tyre e kërkojnë në vendet shumë të zhvilluara për të ndërtuar ekonomi të huaja në vend të asaj vendase.”, – deklaroi kryetari i Sindikatës së ndërtimtarisë pranë OEM, Ivan Peshevski.

Nga shoqata e ndërtimtarisë pranë Odës Ekonomike thonë se për këtë kanë paralajmëruar dy vite më parë.

Advertisement

“Është një fakt shkatërrues dhe për këtë arsye, ne vlerësojmë se kjo dalje e punëtorëve nga vend i tyre është pikërisht pasojë e një dështimi sistematik për të zgjidhur problemin ose i politikave të ndërmarra nga qeveria, e cila është një politikë sociale dhe jo një politikë e zhvillimit.”, – theksoi kryetari i Shoqatës së ndërtimtarisë, Andrea Serafimovski.

Ata theksojnë se të qenit nënkontraktor nuk është e njëjta gjë për ta dhe duan të jenë kontraktues kryesor. Ata u kanë theksuar autoriteteve në vend se po shkelin ligjet që kanë në fuqi dhe se nuk respektohet konventa ndërkombëtare për organizimin e punës. Ata njoftuan se do të kërkojnë takim me përfaqësuesit e qeverisë, pasi nuk përjashtojnë mundësinë e grevës.

SEDAT SELIMI

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat