Connect with us

Lajme nga vendi

Më shumë se gjysma e vendit me grip, mbushen plot spitalet

Published

on

Zyrat e mjekëve të mbushur me pacientë, të sëmurë nga foshnjat tek të rriturit, gripi sezonal është rikthyer shumë në masë të madhe. Pas tre viteve të një pandemie me Covid 19, papritur gripi A “goditi” më fort dhe dita-ditës po merr përmasa më të mëdha.

Më shumë se gjysma e vendit është e sëmurë, pohojnë disa nga mjekët e intervistuar nga “Focus”. Sipas tyre, këtë vit gripi sezonal nuk zgjedh. Në shënjestër janë më të rinjtë dhe më të moshuarit. “Këtë vit klinikat janë plot. Viruset transmetohen nga njëri te tjetri dhe çdo person tjetër është i sëmurë. Me ndryshime të tilla temperaturash, situata është edhe më e keqe. Gjatë ditës është 15 gradë, minus temperaturat në mbrëmje. Është një nga problemet dhe shkaktarët më të mëdhenj të sëmundjeve”, thonë disa nga mjekët.

Periudha e inkubacionit është 2-5 ditë derisa të shfaqen simptomat e gripit. Infeksioni i gripit të tipit A (nëntipi H3N2) është më i rëndë dhe më serioz se ai i tipit A (nëntipi H1N1) ose tipi B, dhe zakonisht shfaqet me ethe, temperaturë të ngritur të trupit që zgjat 1 deri në 4 ditë, kongjestion nazal, leukopeni dhe proteinë të ngritur C-reaktive. (CRP). Më pas zakonisht fillon një kollë (kryesisht e thatë), e cila mund të zgjasë deri në 3 javë. Mialgjia dhe simptoma të tjera si ethet, dhimbja e kokës, keqtrajtimi i përgjithshëm dhe dhimbja e fytit janë po aq të zakonshme me infeksionet e gripit A/H3N2, A/H1N1 dhe B. Shumica e spitaleve përfunduan me nëna me foshnja të vogla, të cilave gripi shkaktoi probleme të mëdha shëndetësore. “Gjithçka filloi me një ftohje të zakonshme dhe dita ditës simptomat shtoheshin dhe më në fund përfunduam në spital me bronkit. Tani është më mirë, por çfarë frike dhe stresi kaluam. E tmerrshme”, thotë një nënë 28-vjeçare.

Sipas raportit të fundit të Institutit të Shëndetit Publik të publikuar në vetëm një javë deri më 25 dhjetor, janë 177 raste të reja, ndërkohë që dy javët e fundit ky numër ka ardhur në rritje. Ndërkohë, sipas raportit të IJZ-së, ngadalë po rritet edhe numri i të infektuarve me Covid-19. Mjekët rekomandojnë që qytetarët të jenë më të kujdesshëm, të pinë vitamina dhe të hanë fruta e perime. Megjithatë, mos merrni asgjë në duart tuaja pa u konsultuar me një mjek, veçanërisht mos pini antibiotikë.

Advertisement

Lajme nga vendi

Nuredin Fetai emërohet drejtor në “Rrugët e Maqedonisë”

Published

on

Ish drejtori i NPK-së Tetovë,Nuredin Fetai sot me vendim të qeverisë së Maqedonisë së Veriut është emëruar drejtor në “Rrugët e Maqedonisë”.

“Qeveria i rekomandoi Bordit Drejtues të NP për mirëmbajtje dhe mbrojtje të rrugëve kryesore dhe regjionale – Shkup, nga detyra e drejtorit të NP për mirëmbajtje dhe mbrojtje të rrugëve kryesore dhe rajonale – Shkup, të shkarkojë Kostadin Acevskin., dhe për drejtor të emëroj Nuredin Fetain” thuhet në vendimin e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut.

Fetai gjatë kohës si drejtor i NPK-së Tetovë arriti të rikthej këtë ndërmarrje në binarët e saj pas shumë borxhe të trashëguara.

Tetova nga një qytet i mbeturinave, arriti për një kohë të shkurtër ti jep pamje tjetër Tetovës duke menaxhuar me mijra borxhe të trashëguara.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Ministri i Ekonomisë dhe Punës Durmishi relizoi takim pune me ambasadorin e Republikës Çeke Jarosllav Ludva

Published

on

Ministri i Ekonomisë dhe Punës Besar Durmishi relizoi sot takim pune me ambasadorin e Republikës Çeke në Maqedoninë e Veriut, Jarosllav Ludva.Në takim u konkludua se ka pasur zhvillim pozitiv të marrëdhënieve dypalëshe midis dy vendeve, për çka u konstatuan mundësitë për avancim të mëtejshëm.Ministri Durmishi informoi Ambasadorin se me riorganizimin e institucioneve, Ministria e Ekonomisë dhe Punës kishte kompetenca të reja, për të cilat fokusi i punës, përveç mbështetjes së biznesit vendas dhe përmirësimit të klimës së biznesit, do të ishte përmirësimi i tregut të punës.”Republika Çeke është një nga partnerët më të rëndësishëm tregtarë të Maqedonisë së Veriut dhe është ndër 10 vendet e para me të cilat Maqedonia e Veriut ka vëllimin më të madh të shkëmbimit tregtar”, tha ministri Durmishi, duke vënë në dukje se sipas të dhënave, ne kemi rritje të vazhdueshme të tregtisë, që do të thotë se ka mundësi për avancim të mëtejshëm.Ministri Durmishi shfaqi shpresën se bashkëpunimi i suksesshëm dypalësh me Republikën Çeke do të vazhdojë në periudhën e ardhshme dhe falënderoi Republikën Çeke për mbështetjen e saj të fortë për procesin e integrimit të Maqedonisë së Veriut në BE, meqë, siç tha ministri, hyrja e vendit tonë në BE do të thoshte përfitim të madh për ekonominë dhe biznesin.

Continue Reading

Lajme nga vendi

MJEKU NGA SHKUPI APELON PËR KUJDES, BIMA HELMUESE PO REKLAMOHET SI ILAÇ KUNDËR KANCERIT NË RRJETE SOCIALE

Published

on

Toksikologu i njohur Niko Beqarovski, përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, paralajmëron se bima e njohur si “rrushi i gjarpërit”, e cila po reklamohet si ilaç për kancerin, mund të jetë e rrezikshme.

– Këto dy ditë FB-ja është vërshuar me ‘ilaçin mrekullibërës për kancerin’, i prodhuar nga rrënja e kësaj bime, thotë në fillim Dr. Beqarovski, duke shtuar:

– Të gjitha pjesët e kësaj bime, duke përfshirë edhe rrënjën, janë TOKSIKE për shkak të nivelit të lartë të oksalateve.

– Helmi triglokininë është një glikozid cianid që përmban kjo bimë.

– Pjesa më helmuese e bimës është fruti i saj.

Advertisement

– Gjatë trajtimit afatgjatë termik, pjesa më e madhe e helmit shkatërrohet, por ende nuk eliminohet plotësisht.

– Kur konsumohen vetëm 3-4 kokrra, shfaqen djegie të dallueshme, dhimbje stomaku, manifestime alergjike, diarre etj.

Continue Reading

Më të lexuarat