Connect with us

Lajme nga vendi

Buxheti i Ministrisë së Mbrojtjes për vitin 2023 do të jetë 274.6 milionë euro

Published

on

Buxheti i propozuar i Ministrisë së Mbrojtjes për vitin 2023 është 274.6 milionë euro dhe është një e treta më shumë se vitin e kaluar. Sipas kryeministrit Dimitar Kovaçevski, financat e planifikuara për mbrojtjen për vitin e ardhshëm do të kontribuojnë në zhvillimin dhe modernizimin e këtij departamenti sipas standardeve të një vendi anëtar të NATO-s.

“Zhvillimi i mbrojtjes do të kontribuojë në sigurinë më moderne në raport me kërcënimet që na sjellin sfidat gjeostrategjike dhe për të cilat ne kemi detyrim t’i mbrojmë qytetarët tanë. Një buxhet i tretë më i lartë i mbrojtjes do të thotë një investim në paqen dhe stabilitetin e njerëzve dhe kjo është e paçmuar”, tha Kovaçevski në një konferencë të përbashkët për shtyp me ministren e mbrojtjes Sllavjanka Petrovska.

Rritja e mjeteve, siç theksoi Kovaçevski, do të thotë se do ta arrijmë qëllimin e caktuar, i cili është buxheti për mbrojtjen të jetë dy për qind e BPV-së në vitin 2024, sipas standardeve të NATO-s.

Ministrja Petrovska përkujtoi se për pjesëtarët e Armatës vitin e kaluar u krijuan kushte edhe një herë të rriten pagat, si dhe për largime mbi 20.000 euro për pjesëtarët që kanë mbushur moshën 45 vjeçare, si dhe për banim prej 9.500 denarë si shtesë nga të ardhurat mujore të çdo ushtari.

“Ky shqetësim do të vazhdojë. Armata e Maqedonisë së Veriut, sot Armata e NATO-s, është një ushtri e pajisur, e motivuar dhe e paguar mirë”, tha Petrovska.

Advertisement

Ajo bëri që Maqedonia e Veriut të zgjerohet në vitin 2023 me 226 persona në misione dhe operacione ndërkombëtare, dhe fondet totale për këtë qëllim arrijnë në 10 milionë e 548 mijë euro.

Advertisement

Lajme nga vendi

Protestohet në Shkup – kërkohet lirimi i menjëhershëm i Blerim Ramadanit

Published

on

Bashkëshortja, dy bijtë, familjarë të tjerë dhe pjesëtarë të Shoqatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimitare të Kosovës, kanë protestuar sot para Gjykatës në Shkup.

Ata kërkuan lirimin e menjëhershëm të Blerim Ramadanit, ushtarit nga Kosova i cili është nën arrest në organet e Maqedonisë së Veriut, pasi u ndalua në kufirin e Jazhincës me një fletarrest të lëshuar nga Serbia./TV21

Continue Reading

Lajme nga vendi

Shërbimet globale po i rikthehen normalitetit pas problemit kibernetik

Published

on

Biznese dhe shërbime në gjithë botën janë gradualisht duke iu kthyer normalitetit, pas një problemi kibernetik, që ka prekur sistemet kompjuterike për disa orë të enjten dhe të premten, transmeton Radio Evropa e Lirë.

Biznese, banka, spitale dhe kompani ajrore janë prekur më së shumti, pasi një përditësim i sistemit, i nisur prej kompanisë së sigurisë kibernetike Crowdstrike, ka shkuar keq dhe për pasojë është prekur sistemi Microsoft Windows.

Kompania Crowdstrike ka kërkuar falje për komplikimet dhe ka thënë se problemi është rregulluar, mirëpo e ka pranuar që do të duhet kohë derisa të kryhet e gjitha puna.

CrowdStrike, kompani amerikane, është në mesin e kompanive më të njohura në botë, e cila ka më shumë se 20.000 abonues.

Ajo krijon sisteme për t’i mbrojtur pajisjet e klientëve nga viruset kompjuterike.

Advertisement

Kompanitë e fluturimeve kanë raportuar për mijëra fluturime të anuluara dhe operatorët kanë thënë të shtunën se presin që vonesat të vazhdojnë edhe përgjatë fundjavës.

Disa shërbime shëndetësore në Britani, Izrael dhe Gjermani, nuk kanë mundur të ofrohen.

Kaosi global ka rritur shqetësime për cenueshmërinë e teknologjisë së ndërlidhur botërore, dhe shkallën e problemit që mund të shkaktojë problem në përditësim i vetëm një sistemi aq të përhapur.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Aksident në rrugën e Banjës në Tetovë, lëndohet rëndë një 18-vjeçar

Published

on

Më 19.07.2024 në orën 22:20 në SPB Tetovë është raportuar se në rrugën lokale Tetovë – Banjicë, një automjet “Chevrolet” me targa të Tetovës, i drejtuar nga B.A. (24) nga Tetova, ka dalë jashtë rrugës. Në aksident, pasagjeri D.L. (18) nga Tetova ka pësuar lëndime të rënda trupore, të konstatuara në Spitalin Klinik të Tetovës. Është kryer inspektimi nga një ekip hetimi i SPB Tetovë.

Continue Reading

Më të lexuarat