Connect with us

Lajme nga vendi

Published

on

Loja përmbylli një vit plot sukseseMbrëmjen e djeshme qëndra për Bashkëpunim Ballkanik, Loja,mbajti mbrëmjen solemne tradicionale të fundvitit ku të ftuar ishin personalitete nga fusha të ndryshme të jetës publike në Maqedoninë e veriut të cilët kanë bashkëpunuar dhe kontribuar në sukseset e punës së LOJEs për vitin 2022 dhe jo vetëm. Për të festuar mbylljen me sukses edhe të një viti kalendarik të kësaj organizate, prezenteishte edhe Ambasadorja e gjermanisë në RMV, Anke Holstein, pasi shteti gjermanka qënë një nga bashkëpunëtorët më të mirë të aktivitete të ndryshme të zhvilluara nga LOJA duke besuar dhe mbështetur projektet e tyre. Bujar Luma, drejtori ekzekutiv dhe një nga themeluesit e Lojës thotë se ndihet krenar dhe I lumtur me sukseset e Lojës, me punën e të gjithë stafit dhe me faktin se tashmë loja ka kaq shumë miq e bashkëpunëtorë.

Edhe në të ardhmen sigurisht Loja do të vazhdoj me projekte në sfera të ndryshme të edukimit dhe kulturës tashmë duke u rritur dhe zgjeruar në nivel rajonal.

Në këtë mbrëmje nuk munguar as akademikë, rektorë e profesorë të universiteteve në Maqedoninë e Veriut të cilët kanë qënë pjesë të projekteve të iniciuara nga Loja.Rektori I Universitetit të Tetovës Kushtrim Ahmeti shpreh mirënjohjen për punën dhe kontributin që jep kjo qëndër në forcimin e bashkëpunimeve ndëruniversitare duke ofruar mbështetje dhe bashkëpunim edhe në të ardhmen.

Loja është një organizatë jo qeveritare e cila prej 22 vitesh operon në qytetin e Tetovës dhe tashmë është kthyer në një organizatë lider në Rajon, me një histori frymëzuese suksesi . Aktivitete e Lojës janë të fokusuara në sferën e kulturës, jetës sociale por edhe edukimit duke thyer barrierat, vendosur urat e komunikimit dhe luftuar fenomenet negative të shoqërisë sonë.

Advertisement

Lajme nga vendi

Ndalohet një person nga Kosova, i sekuestrohen 1592 kuti cigare në Maqedoni

Published

on

Në orën 00:30 të datës 14 prill 2024, në vendin e quajtur “Rusheni Vodenik”, zyrtarë policorë nga Stacioni Policor për Mbikëqyrje Kufitare Rogaçevë në Qendrën Rajonale për Çështje Kufitare Veri kanë ndërmarë një veprim në luftën kundër kontrabandës.

Gjatë një kontrolli të zakonshëm në kufirin e tyre, ata kanë kapur dhe privuar nga liria G.L. (42) nga Republika e Kosovës për aktivitetin e tij të paligjshëm. Zyrtarët e policisë kanë zbuluar se G.L. kishte në pronësi 1592 kuti cigare dhe produkte të tjera të paligjshme, për të cilat nuk mund të paraqiste asnjë dokument zyrtar.

Rasti është raportuar menjëherë tek prokurori publik në Prokurorinë Publike të Tetovës për hetim të mëtejshëm. Sipas informacioneve, pas dokumentimit të plotë të veprës së tij të paligjshme, do të ngritet një akuzë për shkak të dyshimit të bazuar për veprën penale “kontrabandë”, sipas nenit 278 të Kodit Penal.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Humb jetën tragjikisht fotografi gostivaras, partit politike anuluan tubimet e tyre

Published

on

Një lajm tronditës vjen nga Velesi. Edmond Amzai nga Gostivari ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në një aksident në hyrje të qytetit të Velesit.

Edmondi ishte pronar i Foto Studio Akon nga Gostivari. I lindur në vitin 1981, Emondi la pas vetës bashkëshorten dhe djalin e tij, Akon Amzai.

Vdekja e tij ka bërë që disa nga subjektet politike të ndëpresin aktivitetet e fushatës presidenciale dhe të shprehin ngushëllimet e tyre familjarëve.

”Të tronditur nga lajmi për aksidentin me ç’rast humbi jetën i riu Gostivaras, me pikëllim të thellë shprehim ngushëllimet më të sinqerta familjarëve. Në të njëjtën kohë, ju njoftojmë se shtabi komunal i BDI-së në Gostivar dhe Frontit Europian, pezullojnë aktivitetet parazgjedhore për sot dhe nesër”, njoftuan nga BDI, dega në Gostivar.

Kreu i ASH-së, Ziadin Sela përmes një postimi në “Facebook”, Sela i shpreh ngushëllime familjarëve të Amzait.Ndër të tjera ai shprehet se trishtimi dhe dhimbja është e madhe nga kjo humbje tragjike.

Advertisement

“Tronditës dhe i pabesueshëm lajmi për humbjen e parakohëshme nga jeta e të riut nga Gostivari, Edmond Amzai.

Të qoftë i lehtë dheu, i dashur Edmond”, shkruan Ziadin Sela.

Arben Taravari kandidat për president nga VLEN nëpërmjet një video mesazhi ka njoftuar se tubimi në Gostivar anulohet përshkak të aksidetit tragjik që ka ndodhur.

Të nderuar qytetar të Gostivarit, ngushëllime të gjithëve. Sot ka ndodhur një rast tragjik në Gostivar, në aksident trafiku ka humbur jetën Edmon Hamzai, shpreh ngushëllime familjes së tij dhe gjithë Gostivarit

Ndryshe, sot duhej të mbahej tubimi qëndror i tubimit në Gostivar.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Maqedonia e Veriut në krye të rënies së popullsisë në Europën Juglindore

Published

on

Në një raport të fundit të Indeksit Kroat, është evidentuar një trend alarmant në Evropën Juglindore: rënia e popullsisë. Në mesin e gjashtë vendeve me rënien më të madhe të popullsisë nga viti 2012 deri në 2022, vetëm një vend nuk ndodhet në këtë rajon – Letonia, përcjell Telegerafi Maqedonia.

Maqedonia shënon rënie më të theksuar me 11% më pak banorë se në 2012, ndjekur nga Kroacia me 9.66% dhe Bullgaria me 9.07%. Rumania, megjithëse e ndodhur jashtë kësaj rajoni, përjetoi rënien më të madhe në terma absolute, duke humbur një milion banorë dhe shënuar një rënie prej 5%.

Problemet demografike nuk ndalen këtu: Greqia, Serbia dhe Italia raportojnë gjithashtu humbje të konsiderueshme të popullsisë. Megjithë dallimet në nivelin ekonomik, të gjitha vendet përballen me sfida të ngjashme, siç është presioni mbi sistemet e pensioneve dhe qëndrueshmëria ekonomike.

Në mesin e rritjes së standardeve të jetesës dhe zgjatjes së jetëgjatësisë, numri i lindjeve po bie, duke thelluar problemet demografike. Ky trend po shkakton shqetësime për të ardhmen e ekonomive rajonale dhe kërkon veprime të menjëhershme për të adresuar sfidat e popullsisë.

Continue Reading

Më të lexuarat