Connect with us

Lajme nga bota

Ushtria ruse sulmon portin e Odesës në Ukrainë

Published

on

Rusia sulmoi të mërkurën infrastrukturën e portit Odesa në Ukrainë, bëri të ditur Forca Ajrore e Ukrainës.

Komandanti Mykola Oleschuk tha se sistemet ukrainase të mbrojtjes ajrore rrëzuan tri nga pesë raketat e lëshuara nga Rusia, si dhe 14 nga 20 dronët e lëshuar prej saj.

Sipas tij, shënjestra të tyre ishin disa rajone: Odesa, Mikollajivi, Hersoni, Vinicja e të tjera.

“Infrastruktura e portit të Odesës është sulmuar me raketa. Si rezultat i kundërmasave aktive, tri raketa të armikut Kh-59/Kh-69 dhe tre dronë UAV nuk i kanë arritur objektivat e tyre”, tha Oleschuk në mesazhin në Telegram.

Më shumë detaje për pasojat nuk dha.

Advertisement

Odesa, një port i rëndësishëm për eksportet e grurit të Ukrainës, ka qenë vazhdimisht cak i sulmeve të ushtrisë ruse.

Pavarësisht provave, Moska mohon se godet infrastrukturën civile të Ukrainës.

Në fillim të kësaj jave, autoritetet në Ukrainë raportuan për së paku 37 njerëz të vrarë nga sulmet ruse në disa rajone të vendit.

Shënjestër e sulmeve ishte edhe një spital për fëmijë në Kiev, ku mbetën të vrarë dy punonjës.

Advertisement

Lajme nga bota

Tragjike: Babai hero tentoi të shpëtonte vajzën, vdes bashkë më të pas përplasjes nga treni

Published

on

Një karrocë që mbante binjake dyvjeçare ra në rrugën e një treni që po afrohej në Sideni të dielën, dhe me këtë rast, njëra ndër to vdiq bashkë me babanë “hero” që vrapo për t’i shpëtuar.

Njëra nga vajzat shpëtoi pasi karroca ishte në mes të shinave në stacionin hekurudhor Carlton të Sidenit Jugor, tha policia.

Ajo ishte “kryesisht e paprekur” nga treni që me sa duket kaloi sipër saj gjatë rrugës për në qendër të Sidneit në orët e hershme të pasdites, tha policia.

Policia dhe shërbimet e urgjencës mbërritën brenda pak minutave kur edhe e panë karrocën nën tren, e cila ishte ngadalësuar në afrim, por nuk ishte planifikuar të ndalonte në stacion.

Ndonëse njëri nga fëmijët ishte i padëmtuar, vajza tjetër dhe babai i saj 40-vjeçar vdiqën.

Advertisement

Babai “sapo kishte kaluar në modalitetin prindëror” dhe u përpoq të shpëtonte vajzat e tij, tha Dunstan, nga policia.

“Kjo i kushtoi atij jetën, por është një akt tepër i guximshëm dhe heroik nga babai”.

Continue Reading

Lajme nga bota

Biden do të tërhiqet nga gara presidenciale – reagon Zelensky

Published

on

Edhe Evropa ka reaguar për presidentin amerikan, Joe Biden, i cili njoftoi se do të tërhiqet nga gara presidenciale dhe dha miratimin që kandidatja e re e demokratëve të jetë zëvendëspresidentja, Kamala Harris.

Në një deklaratë me shkrim, Biden tha se ka qenë nderi më i madh i jetës së tij të shërbejë si president dhe u zotua të qëndrojë në këtë detyrë deri në përfundimin e mandatit të tij në janar.

“Unë do t’i flas kombit këtë javë dhe do të jap më shumë detaje rreth vendimit tim”, tha Biden.

Nga Ukraina, presidenti Volodymyr Zelensky falënderoi Bidenin për “mbështetjen e palëkundur” gjatë dy viteve të pushtimit rus.

“Ne do të jemi gjithmonë mirënjohës për udhëheqjen e presidentit Biden. Ne e respektojmë vendimin e sotëm të ashpër, por të fortë”, tha Zelensky.

Advertisement

SHBA-ja nën Bidenin ka qenë mbështetësja kryesore financiare dhe ushtarake e Ukrainës dhe ka shqetësime në të dyja vendet se mbështetja mund të ndalet nëse Donald Trump fiton zgjedhjet presidenciale të nëntorit.

Ndryshe, zëvendëspresidentja e tij Kamala Harris falënderoi Bidenin për “udhëheqjen e tij të jashtëzakonshme” dhe tha se ajo ishte e nderuar që kishte miratimin e tij për të kandiduar për Shtëpinë e Bardhë.

“Unë do të bëj gjithçka me fuqinë time për të bashkuar Partinë Demokratike dhe për të bashkuar kombin tonë, për të mposhtur Donald Trump dhe axhendën e tij ekstreme të Projektit 2025”, tha Harris. /Telegrafi

Continue Reading

Lajme nga bota

23-vjeçari shqiptar vret me thikë 19-vjeçarin në Angli

Published

on

Një 23-vjeçar shqiptar është arrestuar dhe akuzuar për vrasjen e një adoleshenti në veri të Londrës.

K.P, 23-vjeç, akuzohet për vrasjen e Ahmed Habib, 19 vjeç, i cili u gjet i vrarë me thikë pranë Finsbury Park më 17 korrik.

23 vjeçari shqiptar, u mbajt në paraburgim pas seancës së shkurtër në Gjykatën e Uxbridge të enjten dhe më pas do paraqitet në Old Bailey më 22 korrik.

Policia mbërriti në kryqëzimin e Stroud Green Road dhe Tollington Park në orën 02:50 të mëngjesit, ku viktima ishte plagosur me thikë disa herë.

Oficerët, Shërbimi i Ambulancës në Londër dhe mjekët nga Ambulanca Ajrore e Londrës u përpoqën ta shpëtojnë Ahmedin, por më kot pasi ai u konstatua i vdekur në vendngjarje.

Advertisement

Shkaku i kësaj ngjarje të rëndë ende nuk dihet.

Continue Reading

Më të lexuarat