Connect with us

Lajme nga vendi

Të rinjtë në Maqedoninë e Veriut, të zhgënjyer me programet e kandidatëve për president

Published

on

Të rinjtë në Maqedoninë e Veriut janë shprehur të zhgënjyer nga kandidatët që i janë futur garës për president të shtetit, duke thënë se nuk kanë marrë parë ndonjë plan konkret sa i përket problemit me ikjen e trurit, përkatësisht fuqisë punëtore në vend.

Të rinjtë theksojnë se udhëheqësit politikë, përpos retorikës se anëtarësimi i vendit në Bashkimin Evropian do të ndalë hovin e të rinjve për t’u larguar nga vendi, thonë se nuk kanë parë asnjë analizë të thuktë sa u përket perspektivave për ta, derisa të përfundojë procesi i integrimit.

“Kur deklarohet se mirëqenia e të rinjve do të përmirësohet kur vendi do të anëtarësohet në Bashkimin Evropian, kjo nuk është aspak e vërtetë, pasi për anëtarësimin e vendit në familjen evropiane vetë shteti duhet të demonstrojë se shteti është reformuar”, thekson Blendi Hoda nga Forumi Rinor për Ndryshime në Arsim.

Ai nënvizon se nuk është anëtarësimi, por janë kushtet më të mira ato që e ndalin hovin e largimit të të rinjve.

“Nëse marrim praktikat e Bullgarisë dhe Kroacisë, numri i të rinjve që janë larguar nga këto shtete është shumë më i lartë pasi ato u anëtarësuan në Bashkimin Evropian, sesa para anëtarësimit të tyre”, thekson Hodai.

Advertisement
Ilijana Nikollovska, studente, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se udhëheqësit nuk u kushtojnë shumë vëmendje të rinjve.

Për këtë ajo ua ka vënë fajin edhe të rinjve, të cilët, sipas saj, nuk demonstrojnë forcën e tyre.

“Udhëheqësve politikë nuk u bëhet fare vonë për ne. Pse do të thoshit? Pasi ne nuk jemi të zëshëm me kërkesat tona”, thekson Ilijana Nikollovska.

Darko Barbejerski, po ashtu, student, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se ajo që e pengon më së shumti është fakti se nuk mund të ndërtojë një të ardhme të pavarur nga prindërit, pavarësisht nëse punon dhe studion njëkohësisht, me qëllim të mbulimit të shpenzimeve të veta.

“Ata pak gjëra që i realizojnë në interesat e rinjve, i ekzagjerojnë aq shumë, vetëm që të marrin vota. Por, në realitet ne nuk ndjejmë se standardi i të rinjve është përmirësuar”, thekson Darko Barbejerski.

Kandidati për president nga koalicioni i partive opozitare, VLEN, Arben Taravari, e ka konsideruar ikjen e të rinjve nga vendi si “murtajë të vërtetë”.

“Emigrimi prek, po ashtu, strukturën tonë shoqërore, ku shqiptarët janë prekur në mënyrë disproporcionale nga kjo problematikë. Emigrimi hyn drejtpërdrejt në familjet tona pasi thuajse nuk ka ngelur familje shqiptare në vend, të cilës nuk i është ndarë një pjesë e saj, duke zgjedhur rrugën e emigrimit”, ka theksuar Taravari.

Advertisement
Nga ana tjetër, Bujar Osmani, kandidati për president nga koalicioni, Fronti Evropian, i udhëhequr nga Bashkimi Demokratik për Integrim, është zotuar gjatë një takimi me të rinjtë se do të angazhohet që ata të jenë pjesë e vendimmarrjes në çdo proces.

“Do të inicioj vendosjen e kuotave fikse të grup-moshës nga 18 deri në 27 në listat për deputetë. Do të kërkoj që në çdo komision që dizajnon politikat shtetërore, në çdo ministri, në çdo pushtet lokal dhe qendror, kuota fikse për të rinjtë nga 18-27 vjet, me qëllim që të jenë atje me perspektivat rinore që nga fillimi i tyre”, ka theksuar Bujar Osmani.

Ndërkohë presidenti aktual, Stevo Pendarovski, i cili garon edhe për një mandat, dhe mbështetet nga Lidhja Social Demokrate, ka theksuar se anëtarësimi në Bashkimin Evropian do të krijojë perspektiva më të mira për të rinjtë.

“Ky mbetet shansi i vetëm për ndryshime thelbësore, për një të ardhme të tillë siç e synojnë të rinjtë”, ka theksuar Pendarovski.

Kandidatja për presidente, Gordana Siljanovska Davkova, e mbështetur nga opozita maqedonase VMRO DPMNE, ka kërkuar nga të rinjtë që mos heqin dorë nga vendi.

“Jeni të nevojshëm për kohën e re që vjen. Bashkërisht do t’i realizojmë ëndrrat e juaja që këtu të ndërtoni të ardhmen”, ka theksuar Davkova.

Të gjitha anketat që kanë realizuar organizatat, që në fokus kanë të drejtat e të rinjve në Maqedoninë e Veriut, kanë nxjerrë në pah se gjysma e të rinjve nën moshën 29 vjeç, të ardhmen e shohin jashtë vendit./REL

Advertisement

Lajme nga vendi

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

Published

on

Moti nesër do të jetë i ndryshueshëm me vranësira, nga orët e mesditës me paqëndrueshmëri, në disa vende me shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima. Lokalisht proceset do të jenë në formë të motit të ligë me shi të rrëmbyeshëm intensiv, erë të fuqishme dhe kushte për paraqitje të breshrit, paralajmërojnë nga Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike.

Nga DPHM shtojnë se përgjatë Vardarit përkohësisht do të fuqizohet erë veriore deri veriperëndimore.

Të enjten paqëndrueshmëria do të ulet dhe veçanërisht paradite do të ketë kushte për paqëndrueshmëri të izoluar lokale, ndërsa do të vazhdojë të fryejë erë e fuqishme veriore përgjatë Vardarit dhe në pjesët lindore. Temperatura e ditës do të bie dhe më freskët do të jetë të enjten dhe të premten.

Në Shkup nesër mot i ndryshueshëm me vranësira dhe i paqëndrueshëm me shi të përkohshëm dhe bubullima, ndërsa në disa pjesë të luginave me paraqitje të stuhisë afatshkurte.

Në rast të paraqitjes së shkarkimeve elektrike nga DPHM rekomandojnë kujdes më të madh, të mos qëndrohet në vende të hapura dhe nën drunj të vetmuar.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

VETURA ME TARGA ZVICERANE GODITI PËR VDEKJE BIÇIKLISTIN NË TETOVË DHE IKU NGA VENDI I NGJARJES

Published

on

MPB Maqedoni njofton se dje një banor i fshatit Xhepçisht ka denoncuar se babai i tij, i cili lëvizte me biçikletë në një rrugë të Tetovës, është goditur nga një automjet me targa zvicerane dhe si pasojë ka ndërruar jetë

Nga MPB thonë se personi i cili e ka goditur biçiklistin është larguar nga vendi i ngjarjes, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Me datë 22.07.2024 në ora 11:20 në SPB Tetovë, Xh.M (44) nga fshati Xhepçisht i Tetovës ka denoncuar se me datë 20.07.2024 në ora 11:20 në rrethrrotullimin ndërmjet rrugës “Ivo Lola Ribar” dhe rrugës “Bllagoja Toska”, automjeti i pasagjerëve “xhip” me targa kombëtare zvicerane ka goditur babain e tij, i cili ka qenë me biçikletë Z.M (67) nga fshati Xhepçisht, pas çka është larguar nga vendi”.

“Në goditja, biçiklisti ka pësuar lëndime të rënda, të cilat janë konstatuar në Spitalin Klinik të Tetovës, e më pas për shkak të lëndimeve të rënda është transferuar në Kompleksin klinika “Nënë Tereza” në Shkup, ku ka ndërruar jetë”, thonë nga MPB.

Sipas udhëzimeve të prokurorit publik është kryer kontroll nga një ekip inspektues nga SPB Tetovë dhe po ndërmerren masa për zbardhjen e rastit.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë: Janë sekuestruar cigare, veshje dhe motoçikleta

Published

on

Gjatë javës së kaluar, doganierët kanë parandaluar disa tentime për kontrabandim të mallrave të ndryshme, prej ku janë sekuestruar përkohësisht cigare, rroba, automjete dhe gjësende të tjera.

Siç kumtuan sot nga Drejtoria Doganore, është parandaluar tentim për kontrabandim të 114 pako cigareve pa pulla akcize, të markës Karelia dhe pesë pako cigare me pulla bullgare të akcizës, të markës Sobranie, që janë kapur në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit gjatë kontrollit të çantave të udhëtimit të një shtetasi nga RMV-ja, i cili synonte të udhëtonte për në Londër.

“Pas denoncimit nga shërbimi i sigurisë së aeroportit se pasagjeri ka bagazhe të rënda, doganierët kanë bërë mbikëqyrjen e detajuar të valixhes së tij, gjatë së cilës janë gjetur cigaret e padeklaruara. Cigaret janë ndalur përkohësisht, ndërsa kundër pasagjerit do të fillojë procedimi penal”, kumtuan nga Dogana.

Drejtoria e Doganave ka paraqitur kallëzim penal për kontrabandë me 52 fustane, të zbuluara gjatë kontrollit të një automjeti kosovar të drejtuar nga një shtetas i Kosovës, i regjistruar për hyrje në vend në vendkalimin kufitar “Bllacë”.

“Drejtuesi i automjetit fillimisht nuk është ndalur në kontrollin doganor, por pas reagimit të doganierëve është kthyer mbrapsht dhe më pas është bërë kontrolli i detajuar. Në të njëjtën kohë, fustanet e padeklaruara janë gjetur në tre çanta të përziera pas sediljeve të pasme dhe dy qese të vendosura nën sediljen afër drejtuesit të cilat janë mbajtur përkohësisht”, shtohet në kumtesën.

Advertisement

Ndër të tjera janë zbuluar 350 bluza me mëngë të shkurtra nga ekipet mobile doganore me skaner gjatë kontrollit të një automjeti kosovar, i drejtuar nga një shtetas turk, i cili është paraqitur për dalje nga shteti në vendkalimin kufitar Bllacë. Produktet e padeklaruara, për të cilat shoferi tha se ishin blerë në Turqi, por nuk dispononte asnjë dokument, u gjetën në një çantë udhëtimi dhe disa qese plastike të vendosura në sediljen e pasme dhe në bagazh. Bluzat janë ndalur përkohësisht, ndërsa ndaj drejtuesit të automjetit do të ketë procedim penal.

“Automjeti Ford Fiesta 1.4 TD me targa regjistrimi sllovake, me të cilin shtetas i Maqedonisë pa vendbanim të rregulluar jashtë vendit, është regjistruar për hyrje në shtetin 2/2 në vendkalimin kufitar Jazhincë. Për faktin se në automjet nuk ndodhej pronari i automjetit, shtetas sllovak, drejtuesi i automjetit ka bërë kundërvajtje doganore, pra është sjellë sikur automjeti të ishte lëshuar në qarkullim të lirë. Automjeti është konfiskuar përkohësisht, ndërsa kundër drejtuesit të automjetit do të fillojë procedurë penale”, theksohet në kumtesën e Drejtorisë doganore.

Gjithashtu janë zbuluar 9 mjete motorike të përdorura (katërçikleta, motoçikleta dhe skuterë), 4 karroca elektrike, 42 altoparlantë të përdorur, 21 goma të përdorura, 1 frigorifer i përdorur, 1 njësi për kondicioner e përdorur, 35 mbajtës metalik të përdorur dhe 1 pishinë gome, me vlerë totale prej rreth 2,3 milionë denarë, të zbuluara nga ekipet mobile doganore, gjatë kontrollit të mallit me origjinë nga Zvicra i deklaruar për doganim importues në njësinë doganore në Shkup.

Continue Reading

Më të lexuarat