Connect with us

Lajme nga vendi

Fushata për zgjedhjet parlamentare fillon më 18 prill

Published

on

Fushata zgjedhore e kandidatëve presidencialë për raundin e parë të zgjedhjeve të 24 prillit ka hyrë në gjysmën e dytë, ndërkaq pas pesë ditësh, më 18 prill, fillon fushata për zgjedhjet parlamentare. Në fokus është integrimi europian i vendit, reformat e nevojshme, situata ekonomike, krimi dhe korrupsioni. Komisioni Shtetëror Zgjedhor të premten ka konfirmuar listat e deputetëve për zgjedhjet parlamentare, ndërsa disa lista nuk janë pranuar. Është hedhur edhe shorti për radhën e fletëvotimit për zgjedhjet parlamentare.

Temat kryesore të shtatë kandidatëve janë qëndrimi ndaj integrimeve evropiane dhe Kushtetutës, ndërsa fushata zhvillohet edhe rreth polemikave, të cilat presidenti duhet t’ua ofrojë qytetarëve, si dhe mënyrave për të luftuar korrupsionin dhe krimin.

Në ditët në vijim fushata pritet të jetë edhe më e ashpër ndërsa vlerësimet e publikut janë se deri më tani gjithçka që është dashur të thuhet tashmë është thënë.

Presidenti aktual I shtetit  dhe kandidat i LSDM-së dhe koalicionit, Stevo Pendarovski, në një tubim tha edhe një herë se në këto zgjedhje janë profilizuar dy oferta të ndryshme politike, njëra që punon që  shteti të ecë përpara drejtë BE-së dhe e dyta që bën gjithçka për ta rikthyer vendin prapa në pasiguri.

Disa prej kandidatëve për president, përveç integrimeve evropiane dhe Kushtetutës, e kthyen fushatën e tyre nga raporti i fundit i “Freedom House”, ku vërehet kthim mbrapa në fushën e demokracisë, korrupsionit dhe krimit, duke i shënjestruar me ato vlerësime edhe  konkurrentët politikë.

Advertisement

Kandidatja për presidente që përkrahet nga VMRO-DPMNE dhe Koalicioni, Gordana Siljanovska-Davkova, tha se opinioni duhet ta mendojë faktin se ata që janë vendosur në nivelet më të larta të pushtetit dhe kanë marrë epitetin e të korruptuarve dhe të kriminalizuarve , tani thonë se do ta reformojnë Maqedoninë.

Edhe Arben Taravari, kandidati i koalicionit shqiptar “VLEN”, ka reaguar ndaj raportit të fundit të “Freedom House”, të cilin e ka cilësuar si shqetësues dhe ka thënë se sistemi i korrupsionit bashkë me zëdhënësit e tij që kandidohen për president, duhet të hiqen.

Kandidati për president Bujar Osmani nga radhët e BDI-së, i cili kandidon me sloganin President evropian, ka deklaruar se më e rëndësishmja për të do të jetë formimi i një bordi ndërkombëtar të përbërë nga përfaqësues të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bashkimit Europian dhe në koordinim me institucionet në vend,  do të bëjnë një riçertifikim të të gjithë bartësve të funksioneve publike në dy drejtime, nëse kanë ndonjë lidhje me interesat ruse dhe nëse janë të përfshirë në ndonjë formë korrupsioni.

Maksim Dimitrievski, nga partia ZNAM, në një konferencë për media sërish paralajmëroi për presione nga pushteti, të cilat, siç tha ai, kanë për qëllim ta largojnë atë nga përkushtimi i plotë në procesin zgjedhor. Ai theksoi se në më pak se një muaj është përballur me dy akuza, dhe tha se presion kanë pasur edhe punonëtorët në administratën publike dhe shtetërore, si dhe qytetarë të shtresave të ulëta sociale.

Kandidati për president Stevço Jakimovski akuzoi se kandidatët e dy partive më të mëdha politike në fushatën e tyre vetëm po dëshmojnë se do të jenë dorë e zgjatur gjatë mandatit të tyre.

Advertisement

Biljana Vankovska, e cila është kandidate e së majtës, tha se Kushtetuta si akti më i lartë juridik nuk mund më të “arnohet”  duke pasur parasysh se tani  është e “arnuar”  dhe i ngjan fustanit së Hirushes me amendamente të panumërta. Sjellja e një kushtetute të re, moderne dhe bashkëkohore të shekullit  21-të për një komb modern maqedonas, është pjesë e programit të saj politik.Medina Ajeti Ali /SHENJA/

Advertisement

Lajme nga vendi

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

Published

on

Moti nesër do të jetë i ndryshueshëm me vranësira, nga orët e mesditës me paqëndrueshmëri, në disa vende me shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima. Lokalisht proceset do të jenë në formë të motit të ligë me shi të rrëmbyeshëm intensiv, erë të fuqishme dhe kushte për paraqitje të breshrit, paralajmërojnë nga Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike.

Nga DPHM shtojnë se përgjatë Vardarit përkohësisht do të fuqizohet erë veriore deri veriperëndimore.

Të enjten paqëndrueshmëria do të ulet dhe veçanërisht paradite do të ketë kushte për paqëndrueshmëri të izoluar lokale, ndërsa do të vazhdojë të fryejë erë e fuqishme veriore përgjatë Vardarit dhe në pjesët lindore. Temperatura e ditës do të bie dhe më freskët do të jetë të enjten dhe të premten.

Në Shkup nesër mot i ndryshueshëm me vranësira dhe i paqëndrueshëm me shi të përkohshëm dhe bubullima, ndërsa në disa pjesë të luginave me paraqitje të stuhisë afatshkurte.

Në rast të paraqitjes së shkarkimeve elektrike nga DPHM rekomandojnë kujdes më të madh, të mos qëndrohet në vende të hapura dhe nën drunj të vetmuar.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

VETURA ME TARGA ZVICERANE GODITI PËR VDEKJE BIÇIKLISTIN NË TETOVË DHE IKU NGA VENDI I NGJARJES

Published

on

MPB Maqedoni njofton se dje një banor i fshatit Xhepçisht ka denoncuar se babai i tij, i cili lëvizte me biçikletë në një rrugë të Tetovës, është goditur nga një automjet me targa zvicerane dhe si pasojë ka ndërruar jetë

Nga MPB thonë se personi i cili e ka goditur biçiklistin është larguar nga vendi i ngjarjes, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Me datë 22.07.2024 në ora 11:20 në SPB Tetovë, Xh.M (44) nga fshati Xhepçisht i Tetovës ka denoncuar se me datë 20.07.2024 në ora 11:20 në rrethrrotullimin ndërmjet rrugës “Ivo Lola Ribar” dhe rrugës “Bllagoja Toska”, automjeti i pasagjerëve “xhip” me targa kombëtare zvicerane ka goditur babain e tij, i cili ka qenë me biçikletë Z.M (67) nga fshati Xhepçisht, pas çka është larguar nga vendi”.

“Në goditja, biçiklisti ka pësuar lëndime të rënda, të cilat janë konstatuar në Spitalin Klinik të Tetovës, e më pas për shkak të lëndimeve të rënda është transferuar në Kompleksin klinika “Nënë Tereza” në Shkup, ku ka ndërruar jetë”, thonë nga MPB.

Sipas udhëzimeve të prokurorit publik është kryer kontroll nga një ekip inspektues nga SPB Tetovë dhe po ndërmerren masa për zbardhjen e rastit.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë: Janë sekuestruar cigare, veshje dhe motoçikleta

Published

on

Gjatë javës së kaluar, doganierët kanë parandaluar disa tentime për kontrabandim të mallrave të ndryshme, prej ku janë sekuestruar përkohësisht cigare, rroba, automjete dhe gjësende të tjera.

Siç kumtuan sot nga Drejtoria Doganore, është parandaluar tentim për kontrabandim të 114 pako cigareve pa pulla akcize, të markës Karelia dhe pesë pako cigare me pulla bullgare të akcizës, të markës Sobranie, që janë kapur në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit gjatë kontrollit të çantave të udhëtimit të një shtetasi nga RMV-ja, i cili synonte të udhëtonte për në Londër.

“Pas denoncimit nga shërbimi i sigurisë së aeroportit se pasagjeri ka bagazhe të rënda, doganierët kanë bërë mbikëqyrjen e detajuar të valixhes së tij, gjatë së cilës janë gjetur cigaret e padeklaruara. Cigaret janë ndalur përkohësisht, ndërsa kundër pasagjerit do të fillojë procedimi penal”, kumtuan nga Dogana.

Drejtoria e Doganave ka paraqitur kallëzim penal për kontrabandë me 52 fustane, të zbuluara gjatë kontrollit të një automjeti kosovar të drejtuar nga një shtetas i Kosovës, i regjistruar për hyrje në vend në vendkalimin kufitar “Bllacë”.

“Drejtuesi i automjetit fillimisht nuk është ndalur në kontrollin doganor, por pas reagimit të doganierëve është kthyer mbrapsht dhe më pas është bërë kontrolli i detajuar. Në të njëjtën kohë, fustanet e padeklaruara janë gjetur në tre çanta të përziera pas sediljeve të pasme dhe dy qese të vendosura nën sediljen afër drejtuesit të cilat janë mbajtur përkohësisht”, shtohet në kumtesën.

Advertisement

Ndër të tjera janë zbuluar 350 bluza me mëngë të shkurtra nga ekipet mobile doganore me skaner gjatë kontrollit të një automjeti kosovar, i drejtuar nga një shtetas turk, i cili është paraqitur për dalje nga shteti në vendkalimin kufitar Bllacë. Produktet e padeklaruara, për të cilat shoferi tha se ishin blerë në Turqi, por nuk dispononte asnjë dokument, u gjetën në një çantë udhëtimi dhe disa qese plastike të vendosura në sediljen e pasme dhe në bagazh. Bluzat janë ndalur përkohësisht, ndërsa ndaj drejtuesit të automjetit do të ketë procedim penal.

“Automjeti Ford Fiesta 1.4 TD me targa regjistrimi sllovake, me të cilin shtetas i Maqedonisë pa vendbanim të rregulluar jashtë vendit, është regjistruar për hyrje në shtetin 2/2 në vendkalimin kufitar Jazhincë. Për faktin se në automjet nuk ndodhej pronari i automjetit, shtetas sllovak, drejtuesi i automjetit ka bërë kundërvajtje doganore, pra është sjellë sikur automjeti të ishte lëshuar në qarkullim të lirë. Automjeti është konfiskuar përkohësisht, ndërsa kundër drejtuesit të automjetit do të fillojë procedurë penale”, theksohet në kumtesën e Drejtorisë doganore.

Gjithashtu janë zbuluar 9 mjete motorike të përdorura (katërçikleta, motoçikleta dhe skuterë), 4 karroca elektrike, 42 altoparlantë të përdorur, 21 goma të përdorura, 1 frigorifer i përdorur, 1 njësi për kondicioner e përdorur, 35 mbajtës metalik të përdorur dhe 1 pishinë gome, me vlerë totale prej rreth 2,3 milionë denarë, të zbuluara nga ekipet mobile doganore, gjatë kontrollit të mallit me origjinë nga Zvicra i deklaruar për doganim importues në njësinë doganore në Shkup.

Continue Reading

Më të lexuarat