Connect with us

Lajme nga vendi

Bujar Osmani: Unë kam ndërmjetësuar komunikimin mes Kosovës dhe Ukrainës

Published

on

“Unë nuk e kam thënë ndonjëherë, por për shembull, unë kam ndërmjetësuar komunikimin mes Kosovës dhe Ukrainës, që Ukraina të mos votoj kundër në Këshillin e Europës për Kosovën”. Ka deklaruar Osmani në debatin e fundit në KlanM.

“Dhe ajo ka qenë drejtpërdrejt një përpjekje e imja që të lidh Kryeministrin Kurti dhe Ministrin e Jashtëm të Ukrainës me të cilin e kemi arrit. Dhe Ukraina nuk votoi kundër, edhe pse nuk e njeh Kosovën, ishte thjesht një përgjigje e Ukrainës për përpjekjet që kemi bërë ne, për t’i ndihmuar Kosovës”, tha Osmani.

Osmani ka numëruar shumë aktivitete të tij, në aspektin diplomatik në lidhje me Kosovën. “Kur kam ardhur si Ministër i Jashtëm, pozicioni zyrtar i Maqedonisë Veriut ka qenë “Ne e mbështesim dialogun Prishtinë – Beograd”, jo Kosovë – Serbi. Prishtinë – Beograd që ka për qëllim normalizimin e raporteve. Sot, pozicioni zyrtar i Maqedonisë së Veriut, jo i imi personal por i shtetit të Maqedonisë së Veriut është “Ne e mbështesim dialogun Kosovë – Serbi, që ka për qëllim njohjen e ndërsjellët ndërmjet të dyjave shteteve”, përfundoi Osmani.

Lajme nga vendi

Aksion i policisë në një klub nate në rrugën e vjetër Tetovë-Shkup, kapen 8 shtetase të huaja të moshës 22 deri në 32-vjeç

Published

on

Mbrëmë (20.07.2024) në periudhën nga ora 00:00 deri në 02:00, policët e SPB Tetovë kryen një kontroll në një klub nate në rrugën rajonale Tetovë – Shkup. Gjatë kontrollit në objekt u gjetën tetë shtetase të huaja të moshës nga 22 deri në 32 vjeç nga Rusia, Moldavia dhe Shqipëria, të cilat kishin keqpërdorur qëndrimin e tyre, pra qëndronin në shtet në kundërshtim me qëllimin e deklaruar. Ato janë arrestuar dhe mbajtur në stacionin e policisë për procedurë të mëtejshme.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Lëndohet rëndë elektriçisti nga Reçica e Vogël, duke kryer punime në një shtëpi bie në kontakt me një linjë të tensionit të lartë dhe pëson djegie

Published

on

MPB ka njoftuar se me datë 19.07.2024 në orën 10:10, në SPB Tetovë është raportuar se në Qendrën e Urgjencës në Tetovë është sjellë me djegie H.I. (60) nga Reçicë e Vogël e Tetovës. Sipas raportit, ai kishte ardhur në kontakt me një linjë të tensionit të lartë gjatë punës për instalimin e rrjetit elektrik në një shtëpi në ndërtim në Kallnik të Tetovës dhe kishte pësuar djegie. Inspektimi në vendngjarje është kryer nga një ekip i SPB Tetovë dhe një inspektor i punës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Protestohet në Shkup – kërkohet lirimi i menjëhershëm i Blerim Ramadanit

Published

on

Bashkëshortja, dy bijtë, familjarë të tjerë dhe pjesëtarë të Shoqatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimitare të Kosovës, kanë protestuar sot para Gjykatës në Shkup.

Ata kërkuan lirimin e menjëhershëm të Blerim Ramadanit, ushtarit nga Kosova i cili është nën arrest në organet e Maqedonisë së Veriut, pasi u ndalua në kufirin e Jazhincës me një fletarrest të lëshuar nga Serbia./TV21

Continue Reading

Më të lexuarat