Connect with us

Lajme nga vendi

Debati Osmani-Taravari, një nivel që i ka munguar skenës politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Published

on

Debate i parë mes dy kandidatëve për president të vendit, Arben Taravari dhe Bujar Osmani tregoi një nivel debate që realisht i ka munguar skenës politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut. Debatet mes politikanëve tanë edhe ashtu janë të rralla, por debate mes Osmanit dhe Taravarit plotësoi këtë boshllëk, si për nga niveli intelektual, poashtu edhe për nga esenca e tij dhe nga kultura e treguar debative.
Në një ambient të ngarkuar me mjaft debate të tensionuara dhe akuzuese, për herë të parë patëm rastin të dëgjojmë dy rivalë të flasin dy fjalë të mira për njëri tjetrin.

Që të dy vlerësuan njëri – tjetrin për nivelin e lartë në fushatën e zhvilluar deri më tani, duke thënë se ka qenë pozitive dhe pa fjalor denigrues. Osmani e lavdëroi Taravarin si neurolog. “Kam fjalë të mirë edhe si mjek. Njerëzit që i kam pasur gjithmonë për nevojë neurologjike, i kam drejtuar gjithmonë te Arbeni”, tha Osmani për Taravarin.
Ndërkaq Taravari ndalo te funksioni partiak i Osmanit.
“Bujar Osmani ka qenë zëdhënës i shkëlqyeshëm i BDI-së dhe njëri prej më të mirëve që ka pasur ndonjëherë ndonjë parti politike”, tha Taravari për Osmanin.

Edhe pse gjendemi në prag të zgjedhjeve ndoshta më të barabarta deri më tani mes dy fronteve politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut, megjithatë edhe në këto rrethana mund të arrihen marrëveshje për çështje kruciale.
Kështu, kandidati për president nga radhët e VLEN-it, Arben Taravari ka zbuluar se mes VLEN-it dhe BDI-së ka marrëveshje, që kushdo që fiton, nuk hynë në Qeveri që nuk miraton ndryshimet kushtetuese.

“Me siguri zotëri Ahmeti ju ka treguar. Ne kemi një marrëveshje xhentëlmenësh. VLEN-i dhe BDI-ja nuk hynë me një Qeveri që nuk i bën ndryshimet kushtetuese”, tha Taravari.
Me mjaft takt dhe respekt për njëri tjetrin, janë prekur edhe teat e “nxehta”, respektivisht qëndrimet ku dallojnë kandidatët dhe subjektet e tyre.
Në këtë kontekst, Taravari ka prekur një fenomen që po shqetëson shoqërinë tonë tani një dekadë e tepër, e ai fenomen është ikja e rinisë.

“Migrimi është fenomen global dhe nuk ndodh vetëm në Maqedoni, por në Maqedoni është eksod”, tha Taravari, duke vlerësuar se arsyet kryesore se pse ikin të rinjtë jashtë vendit, janë arsimi, mossundimi i të drejtës dhe shëndetësia.
Sipas tij, këtë do ta parandalojë me metoda inovative, duke i angazhuar të rinjtë në fusha për të cilat edhe janë arsimuar.
“Gjithkund ka migrim, është e vërtetë, por në Maqedoni flasim për një shifër rreth 800 – 900 mijë dhe kjo në përqindje, paraqet 1/3 e popullatës që është e regjistruar në Maqedoninë e Veriut”, tha Taravari.

Advertisement

Kandidati për president nga Fronti Europian, Bujar Osmani u pajtua me kundërkandidatin e tij kur thotë se migrimi është problem global.
Shtoi se kushdo që thotë se ka shkopin magjik për të ndaluar këtë fenomen, nuk tregohet i drejtë ndaj njerëzve. Si zgjidhje e sheh integrimin e vendit në Bashkimin Europian, pasi sipas Osmanit, kjo do të ndikonte edhe në rritjen e standardit jetësor në nivelin e shteteve europiane. “Një gjë ju them të rinjve kur i takoj.

Kushdo që thotë se unë kam shkopin magjik dhe nesër me politika të Qeverisë ose presidentit, do ta ndalojë migrimin ose do t’i kthej njerëzit, nuk është i drejtë ndaj njerëzve. E vetmja mënyrë, empiria tregon… E vetmja mënyrë për të ndaluar emigrimin, është për të rritur standardin jetësor që të nivelizohesh me atë të Bashkimit Europian se njerëzit ikin për standard më të mirë. Nëse standardi do të jetë i nivelizuar, secili do të zgjedhe shtëpinë dhe vendlindjen e vet. E vetmja mënyrë, është të bëhemi anëtar të Bashkimit Europian”, tha Osmani.

Është me rëndësi që edhe kandidatët tjerë presidencial të tregojnë nivelin e njëjtë gjatë debateve dhe paraqitjeve para simpatizantëve, sikur që është me rëndësi që nivel i njëjtë të tregohet edhe në debatet që do të zhvillohen në pjesën e dytë të fushatës, atë pjesë që përfshin zgjedhjet parlamentare dhe raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

Me të drejtë edhe analisti dhe ish kandidat për president Imer Selmani e vlerësoi debatin si debat bashkëkohor, intelektual mes dy kandidatëve që kanë role të mëdha në politikë por edhe jetën shoqërore të vendit.

“Uroj që të gjithë debatet e ardhshme të jenë në atë nivel intelektual, në nivel të përballjes me programe dhe argumente, në nivel ku më shumë kandidatët fokusohen në vizionet dhe pikëpamjet e tyre se si do të ndryshonin gjërat. Dëshiroj edhe kundër kandidatët e tjerë, duke përfshirë edhe presidentin aktual, z. Stevo Pendarovskin, Gordanën dhe kandidatët e tjerë, në nivel të njëjtë intelektual të garojnë, për shkak se mbrëmë një debat ku nuk kishte tendencë për nënçmim”, tha Imer Selmani, duke shtuar se edhe pse Maqedonia e Veriut është demokraci parlamentare, megjithatë
është shumë e rëndësishme se kush do të jetë president i shtetit./Zhurnal

Advertisement

Lajme nga vendi

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

Published

on

Moti nesër do të jetë i ndryshueshëm me vranësira, nga orët e mesditës me paqëndrueshmëri, në disa vende me shi të rrëmbyeshëm dhe bubullima. Lokalisht proceset do të jenë në formë të motit të ligë me shi të rrëmbyeshëm intensiv, erë të fuqishme dhe kushte për paraqitje të breshrit, paralajmërojnë nga Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike.

Nga DPHM shtojnë se përgjatë Vardarit përkohësisht do të fuqizohet erë veriore deri veriperëndimore.

Të enjten paqëndrueshmëria do të ulet dhe veçanërisht paradite do të ketë kushte për paqëndrueshmëri të izoluar lokale, ndërsa do të vazhdojë të fryejë erë e fuqishme veriore përgjatë Vardarit dhe në pjesët lindore. Temperatura e ditës do të bie dhe më freskët do të jetë të enjten dhe të premten.

Në Shkup nesër mot i ndryshueshëm me vranësira dhe i paqëndrueshëm me shi të përkohshëm dhe bubullima, ndërsa në disa pjesë të luginave me paraqitje të stuhisë afatshkurte.

Në rast të paraqitjes së shkarkimeve elektrike nga DPHM rekomandojnë kujdes më të madh, të mos qëndrohet në vende të hapura dhe nën drunj të vetmuar.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

VETURA ME TARGA ZVICERANE GODITI PËR VDEKJE BIÇIKLISTIN NË TETOVË DHE IKU NGA VENDI I NGJARJES

Published

on

MPB Maqedoni njofton se dje një banor i fshatit Xhepçisht ka denoncuar se babai i tij, i cili lëvizte me biçikletë në një rrugë të Tetovës, është goditur nga një automjet me targa zvicerane dhe si pasojë ka ndërruar jetë

Nga MPB thonë se personi i cili e ka goditur biçiklistin është larguar nga vendi i ngjarjes, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Me datë 22.07.2024 në ora 11:20 në SPB Tetovë, Xh.M (44) nga fshati Xhepçisht i Tetovës ka denoncuar se me datë 20.07.2024 në ora 11:20 në rrethrrotullimin ndërmjet rrugës “Ivo Lola Ribar” dhe rrugës “Bllagoja Toska”, automjeti i pasagjerëve “xhip” me targa kombëtare zvicerane ka goditur babain e tij, i cili ka qenë me biçikletë Z.M (67) nga fshati Xhepçisht, pas çka është larguar nga vendi”.

“Në goditja, biçiklisti ka pësuar lëndime të rënda, të cilat janë konstatuar në Spitalin Klinik të Tetovës, e më pas për shkak të lëndimeve të rënda është transferuar në Kompleksin klinika “Nënë Tereza” në Shkup, ku ka ndërruar jetë”, thonë nga MPB.

Sipas udhëzimeve të prokurorit publik është kryer kontroll nga një ekip inspektues nga SPB Tetovë dhe po ndërmerren masa për zbardhjen e rastit.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë: Janë sekuestruar cigare, veshje dhe motoçikleta

Published

on

Gjatë javës së kaluar, doganierët kanë parandaluar disa tentime për kontrabandim të mallrave të ndryshme, prej ku janë sekuestruar përkohësisht cigare, rroba, automjete dhe gjësende të tjera.

Siç kumtuan sot nga Drejtoria Doganore, është parandaluar tentim për kontrabandim të 114 pako cigareve pa pulla akcize, të markës Karelia dhe pesë pako cigare me pulla bullgare të akcizës, të markës Sobranie, që janë kapur në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit gjatë kontrollit të çantave të udhëtimit të një shtetasi nga RMV-ja, i cili synonte të udhëtonte për në Londër.

“Pas denoncimit nga shërbimi i sigurisë së aeroportit se pasagjeri ka bagazhe të rënda, doganierët kanë bërë mbikëqyrjen e detajuar të valixhes së tij, gjatë së cilës janë gjetur cigaret e padeklaruara. Cigaret janë ndalur përkohësisht, ndërsa kundër pasagjerit do të fillojë procedimi penal”, kumtuan nga Dogana.

Drejtoria e Doganave ka paraqitur kallëzim penal për kontrabandë me 52 fustane, të zbuluara gjatë kontrollit të një automjeti kosovar të drejtuar nga një shtetas i Kosovës, i regjistruar për hyrje në vend në vendkalimin kufitar “Bllacë”.

“Drejtuesi i automjetit fillimisht nuk është ndalur në kontrollin doganor, por pas reagimit të doganierëve është kthyer mbrapsht dhe më pas është bërë kontrolli i detajuar. Në të njëjtën kohë, fustanet e padeklaruara janë gjetur në tre çanta të përziera pas sediljeve të pasme dhe dy qese të vendosura nën sediljen afër drejtuesit të cilat janë mbajtur përkohësisht”, shtohet në kumtesën.

Advertisement

Ndër të tjera janë zbuluar 350 bluza me mëngë të shkurtra nga ekipet mobile doganore me skaner gjatë kontrollit të një automjeti kosovar, i drejtuar nga një shtetas turk, i cili është paraqitur për dalje nga shteti në vendkalimin kufitar Bllacë. Produktet e padeklaruara, për të cilat shoferi tha se ishin blerë në Turqi, por nuk dispononte asnjë dokument, u gjetën në një çantë udhëtimi dhe disa qese plastike të vendosura në sediljen e pasme dhe në bagazh. Bluzat janë ndalur përkohësisht, ndërsa ndaj drejtuesit të automjetit do të ketë procedim penal.

“Automjeti Ford Fiesta 1.4 TD me targa regjistrimi sllovake, me të cilin shtetas i Maqedonisë pa vendbanim të rregulluar jashtë vendit, është regjistruar për hyrje në shtetin 2/2 në vendkalimin kufitar Jazhincë. Për faktin se në automjet nuk ndodhej pronari i automjetit, shtetas sllovak, drejtuesi i automjetit ka bërë kundërvajtje doganore, pra është sjellë sikur automjeti të ishte lëshuar në qarkullim të lirë. Automjeti është konfiskuar përkohësisht, ndërsa kundër drejtuesit të automjetit do të fillojë procedurë penale”, theksohet në kumtesën e Drejtorisë doganore.

Gjithashtu janë zbuluar 9 mjete motorike të përdorura (katërçikleta, motoçikleta dhe skuterë), 4 karroca elektrike, 42 altoparlantë të përdorur, 21 goma të përdorura, 1 frigorifer i përdorur, 1 njësi për kondicioner e përdorur, 35 mbajtës metalik të përdorur dhe 1 pishinë gome, me vlerë totale prej rreth 2,3 milionë denarë, të zbuluara nga ekipet mobile doganore, gjatë kontrollit të mallit me origjinë nga Zvicra i deklaruar për doganim importues në njësinë doganore në Shkup.

Continue Reading

Më të lexuarat