Connect with us

Lajme nga vendi

Familja Arifi jetë në kushte të rënda, tre vajzat e familjes kanë probleme shëndetësore

Published

on

Shtëpia e 64 vjeçares Muzafere Arifi nga Hasanbegu thuajse është shndërruar në spital. Tri vajzat e rritura kanë probleme të shumta shëndetësore. Vazhdimisht janë nën ndikimin e ilaçeve duke mos qenë në gjendje për të punuar dhe për të ndihmuar nënën e tyre. Në gjendje më të rëndë është vajza Makfirja e cila nuk lëviz nga shtrati. Për kryefamiljaren Arifi që tashmë sa vite ka mbetur pa bashkëshortin jeta është bërë e vështirë, ndërsa mbijeton me vetëm 18 mijë denarë në muaj.

“Çika e vogël shumë keq, nuk mund të flet, as nuk mund të ha e pi. Hallet e mia nuk i ka kërkush, me ushqim jemi katastrofë, mundohem t’ju bëj me hangër e pi. Një muaj qysh e kalojmë vetëm shpirti e di, ndonjë makaron, ndonjë gjë. Kur e marr ndihmën e çikës shkoj blej ushqim çka duhet ua përgatiti pak ushqim, çka të bëj tjetër ..100 euro i marr për çikën edhe social 200 euro, krejt komplet 300 euro. Çka të bësh me 300 euro, a me i vesh a me i mbath, a ilaçet. A ju shkojnë shumë për ilaçe? Po, mbi katër mijë denarë. Unë marr në vete, çikat më veti edhe asaj me pare pampersat. Po të tregoj drejt, kur kemi i blejmë njëherë ilaçet pastaj çka ka ka, çka nuk ka shëndosh”, tha Muzafere Arifi, kryefamiljare.

Familja Arifi ka nevojë për shumë gjëra. Kërkesa e veçantë e tyre është t’u sigurohet një objekt banimi afër institucioneve shëndetësore.

“Apeloj te njerëzit kush sa ka mundësi me na ndihmu, të paktën nje rrogë mujore ta kemi dhe ndonjë shtëpi me na strehu. Motrën kur po e kapin ngërçet po duhet me çu në doktor, unë nuk mundem me e kap vet”, u shpreh Rejhane Arifi.

“Doktorët i kemi shumë larg, shkollën e kemi shumë larg. Për neve është më e rëndësishme që doktorin ta kemi ngat se krejt jemi të sëmurë në shtëpi”, shtoi Shyrete Arifi.

Advertisement

Ajo që e shqetëson edhe më shumë këtë familje është mungesa e kanalizimit. Ujërat e kanalizimit shpesh herë përfundojnë në oborrin e shtëpisë së tyre duke shkaktuar erë të padurueshme. Për shkak të gjendjes së rëndë ekonomike, familja Arifi nuk shlyen as borxhet e energjisë elektrike dhe ujit duke rrezikuar që të mbeten pa rrymë dhe ujë./Alsat.mk

Të interesuarit që dëshirojnë të ndihmojnë këtë familje mund të kontaktojnë në numrin e telefonit: +389 70 217 868

Lajme nga vendi

MPB: 188 gjoba në Shkup, 17 vozitës pa patentë shoferi

Published

on

Sektori për Punë të Brendshme-Shkup gjatë ditës së djeshme (15.04.2024) ka vazhduar me kontrolle të shtuara në trafik me çrrastë vetëm në territorin e qytetit të Shkupit janë shqiptuar gjithsej 188 gjoba, nga të cilat 25 për tejkalim të shpejtësisë, 17 për drejtim të automjetit pa patentë shoferi, shtatë sanksione për kalim në semafor të kuq, katër gjoba për drejtim të automjetit nën ndikimin e alkoolit.

“Kontrollet në komunikacion do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim. Apelojmë tek qytetarët që të respektojnë rregullat e komunikacionit në mënyrë që të rrisim sigurinë në komunikacion dhe së bashku të kontribuojmë për rrugë më të sigurta”, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Continue Reading

Lajme nga vendi

CIVIL me kritika: Mos abuzoni fëmijët për fushatë zgjedhore! Duhet të ndalohet menjëherë

Published

on

Abuzimi politik i fëmijëve është i ndaluar me ligj! Sipas nenit 12, paragrafi 4 i Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijëve: “Ndalohet keqpërdorimi i fëmijëve për shkak të organizimit dhe veprimit politik apo fetar”.

Ekipi monitorues i CIVIL-it ka konstatuar më shumë raste të keqtrajtimit të fëmijëve dhe të miturve gjatë fushatës zgjedhore sesa pothuajse të gjithë kandidatët në garën për president të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Abuzimi politik i fëmijëve është i ndaluar me ligj! Sipas nenit 12, paragrafi 4 i Ligjit për mbrojtjen e fëmijëve:

“Abuzimi i fëmijëve për shkak të organizimit dhe veprimit politik apo fetar është i ndaluar”.

CIVIL u kujton partive politike, prindërve, mediave dhe institucioneve se çdo fëmijë, pa përjashtim, ka të drejtën për një jetë dinjitoze dhe të gëzojë të gjitha të drejtat e përcaktuara në Deklaratën e të Drejtave të Fëmijëve dhe Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijëve. Ata kanë të drejtën e një fëmijërie të pakujdesshme, të lirë nga ngjarjet e përditshme politike.

Advertisement

Vendi i fëmijëve është jashtë politikës! Partitë politike dhe mbështetësit e tyre duhet të kontribuojnë në mbrojtjen e fëmijëve dhe jo në abuzimin e tyre politik. Shteti dhe institucionet kanë detyrimin t’u sigurojnë fëmijëve zhvillim fizik, mendor, shpirtëror, moral dhe social, një mënyrë jetese të shëndetshme dhe normale në kushte lirie dhe dinjiteti!

CIVIL në vazhdimësi alarmon opinionin, institucionet, partitë politike dhe mediat për abuzimin e fëmijëve për qëllime politike dhe kërkon nga institucionet që të sanksionojnë të gjithë ata që në çfarëdo mënyre i përfshijnë fëmijët në politikë.

CIVIL kërkon nga institucionet që të marrin sanksione vendimtare ndaj kujtdo që përpiqet të vendosë fëmijët dhe të miturit në listën e tyre të aktiviteteve. Thjesht duhet të ndalet, menjëherë!

Continue Reading

Lajme nga vendi

Kalendari i imunizimit/ Demiri: Qytetarët t`i marrin vaksinat e nevojshme!

Published

on

Kalendari për imunizimin e rregullt është përditësuar me vaksinën nëntëvalente HPV-Gardasil 9, e cila pas një muaji do të jetë në pikat e vaksinimit. Krahas faktit që po kalojmë nga një vaksinë katërvalente në një vaksinë nëntëvalente për HPV-në, risia e këtij viti është se do të jetë e disponueshme edhe për djemtë, deklaroi sot në një konferencë për media ministri i Shëndetësisë , Ilir Demiri. Ai theksoi se kjo vaksinë do të ofrojë parandalim më të mirë të infeksioneve nga virusi papilloma humane (HPV), lezionet prekanceroze, si kanceri i qafës së mitrës. Ministri Demiri, apeloi deri tek qytetarët që të pranojnë të gjitha vaksinat enevojshme, sepse siç tha, më mirë të bëhet parandalim, se sa kurim.Duke folur për vaksinimin, Demiri tha se planifikon të kërkojë ndryshime ligjore të cilat do të ndalonin regjistrimin në shkoll të fëmijëve të pavaksinuar.

“Megjithatë, nuk ka ligj që do të sanksiononte prindërit, të cilët nuk i vaksinojnë fëmijët e tyre. Këtu është kontradikta. 09:32 Prandaj, shfrytëzoj çdo mundësi që kam që t’u bëj thirrje që t’i vaksinojnë fëmijët e tyre. Shpresoj që pas zgjedhjeve do të përgatitit ndonjë kornizë ligjore që do të mundësojë sanksionimin e prindërvëe që nuk vaksinojnë fëmijët”, tha Ilir Demiri.

Continue Reading

Më të lexuarat