Connect with us

Lajme nga rajoni

VIDEO/Aksident tragjik në Turqi, humbin jetën 6 anëtarë të një familjeje

Published

on

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Turqi, ku gjashtë anëtarë të një familjeje humbën jetën në Hatay. Kamerat e sigurisë në zonë kanë kapur momentin e aksidentit tragjik.

Momenti i një aksidenti tragjik në Turqi, ku humbën jetën gjashtë anëtarë të një familjeje, është kapur nga një kamera sigurie.

Në videon e publikuar nga mediat turke, shihet kamioni që përplasi makinën e familjes, duke kaluar në drejtim të kundërt dhe duke u përplasur me mjetin.

Advertisement

Aksidenti i rëndë u shënua pasditen e së martës në rrugën Dörtyol-Payas në Hatay. Drejtuesi i kamionit është arrestuar.

Lajme nga rajoni

Në Novi Sad, një qen pitbull e mbyt pronarin e tij

Published

on

Policia në Novi Sad sot njoftoi se në mëngjes kanë arrestuar një djalë 24-vjeçar, pasi qeni i tij rracës “pitbull” natën e kaluar në apartamentin familjar sulmoi babain e tij 56-vjeçar duke i shkaktuar plagë tnga të cilat vdiq. 24-vjeçarit nga Novi Sadi është caktuar masë arresti për 48 orë, në urdhër të prokurorit të përgjithshëm të bazës, dhe më pas do të paraqitet në gjykatë për institucionet.

Mediat më herët sot raportuan se qeni “pitbull terrier” e kafshoi deri në vdekje pronarin e tij në rrugën “Solunska” në Novi Sad. Siç raportuan mediat serbe, ngjarja ndodhi natën e kaluar, dhe shërbimi i shpejtë i ndihmës vetëm konstatoi vdekjen kur arriti në vendngjarje.

Ekipa jonë reagoi pas raportimit se qeni pitbull terrier sulmoi një nga pronarët dhe i shkaktoi plagë të renda nga të cilat ka vdekur. Ekipi mjekësor intervenoi me prioritet, por mundi vetëm të konstatojë vdekjen e 56-vjeçarit në vendin e ngjarjes – tha zëdhënësi i shërbimit emergjent, Dr. Zoran Krulj.

Continue Reading

Lajme nga rajoni

Një 23-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë pasi është gjetur brenda një makine ku kishte qëndruar për orë të tëra nën temperatura të larta,policia greke arreston dy prindërit

Published

on

Një 23-vjeçar shqiptar, i diagnostikuar me spektrin e autizmit, ka ndërruar jetë pasi është gjetur pa ndjenja brenda një makine ku kishte qëndruar për orë të tëra nën temperatura të larta. Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme në Amarinthos të Evias në Greqi.

Petrit dhe Vezire Elezi 56 dhe 48 vjeçe nga Durrësi, kanë gjetur brenda automjetit të tyre, të lënë të parkuar dhe të pasiguruar jashtë banesës, djalin e tyre Skerdi Elezi, 23 vjeç, i cili ishte pa ndjenja. Ai është transportuar në spital rreth orës 12:00 dhe në orën 23:37 ka ndërruar jetë.

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, policia greke ka arrestuar dy prindërit Petrit e Vezire Elezi me akuzën se kanë lënë të pafuqishëm djalin e tyre, i cili vuante nga një çrregullim neuropsikologjik, konkretisht autizëm – prapambetje mendore, me pasojë vdekjen. Gjithashtu është urdhëruar kryerja e autopsisë së viktimës.

Continue Reading

Lajme nga rajoni

Franca në kërkim të koalicionit,asnjë nga tre blloqet politike nuk mundi të arrijë shifrën magjike prej 289 vendesh në parlament

Published

on

Asnjë nga tre blloqet politike në Francë nuk mundi të arrijë shifrën magjike prej 289 vendesh në parlament. 289 është shumica absolute në Asamblenë Kombëtare, e cila i duhet një kryeministri për t’i mbijetuar votës së detyrueshme të besimit pasi të emërohet nga Presidenti i Republikës, shkruan DW.

E majta “Fronti i Ri Popullor” (“Nouveau Front Populaire”, NFP), një aleancë mes ekstremistëve të majtë, socialistëve, komunistëve dhe të Gjelbërve, fitoi 182 vende: Aleanca liberale centriste e Presidentit Emmanuel Macron “Ensemble” humbi vendin e parë. Partia ekstremiste e djathtë “Rassemblement National” (RN) çuditërisht u rendit treta me 143 deputetë, pavarësisht rritjes së madhe të votuesve të saj.

Ekstremistët e djathtë fituan shumë vota, por më pak mandate

Blloqet do të duhet të punojnë së bashku për të formuar një qeveri. Grupet e tjera nuk duan në asnjë mënyrë të bashkohen me RN. Marine Le Pen tha se “batica vazhdon të rritet. Këtë herë nuk ishte mjaft e lartë, por do të rritet. Prandaj suksesi ynë vetëm sa po vonohet.”

RN ankohet se  për shkak të sistemit të maxhoritar të votimit në Francë nuk ishte në gjendje të fitonte në 577 zonat elektorale, edhe pse në shifra absolute 10 milionë vetë votuan për këtë parti. Ndërkohë që nga ana tjetër Aleanca e majtë mundi të fitonte më shumë mandate me vetëm 6 milionë vetë që votuan për të.

Advertisement

Koalicioni dhe opsionet e tjera

Meqënese askush nuk do të hyjë në koalicion me RN, si opsion mbetet bashkëpunimi midis Aleancës së Majtë dhe grupit politik të presidentit Macron. Të dy kampet e kanë përjashtuar deri tani një bashkëpunim të tillë. “Por tani ata duhet të mësojnë se si të ndërtojnë koalicione. Kjo ka qenë krejtësisht e pazakontë në Francë deri tani,” thotë Celia Belin nga think-tanku “European Council on Foreign Relations” (ECFR). Bisedimet mes grupeve partiake nisën të hënën, por ndoshta për to do të duhen disa javë, thotë Celia Belin.

Në mediat franceze spekulohet se liberali Macron shpreson ta përçajë aleancën e majtë. Më pas ai mund të krijojë një koalicion qeveritar me pjesë të tij, p.sh. me të Gjelbërit, Socialistët apo me Republikanët Demokristianë. Një mundësi do të ishte edhe qeveri e toleruar pakice, nëse ajo do të merrte vetëm disa vota më pak se shumica absolute prej 289. Si opsion përfundimtar mbetet një qeveri teknike, e cila do të punonte me ministra jopartiakë dhe do të tolerohej nga parlamenti. Nëse asnjë nga këto mundësi nuk funksionon, presidenti mund ta shpërndajë përsëri Asamblenë Kombëtare. Por kjo mund të ndodhë vetëm një vit pas zgjedhjeve të fundit, pra në qershor 2025. Kështu e përcakton kushtetuta.

Continue Reading

Më të lexuarat