Connect with us

Lajme nga vendi

Shqiptarët u shkarkuan që ditën e parë, por Angellov a do të mund ti shpëtojë Qeveris nga shkarkimi?!

Published

on

Sa herë që bëhej ndonjë defekt në ura, Stojançe Angellov, drejtor në Qendrën për Menaxhim me kriza menjëherë dilte në vendin e ngjarjes. Para katër muajve doli te ura në Vizbeg dhe pastroi gurët, e nuk la pa vizituar edhe personat që u sulmuan nga arushat.

,Por kjo “aventurë” në QMK pritet të mbarojë, pasi me gjasa do të shkarkohet për shkak se dha dorëheqje nga koalicioni me LSDM-ja për të kaluar në VMRO-DPMNE. Përpara mediave tha se ka raport të mirë më kryeministrin teknik Talat Xhaferi dhe se do ta respektojë çdo vendim që del nga Qeveria.

“Për hir të së vërtetës mbrëmë KM Talat Xhaferi, dje pasdite mu paraqit në telefon, folëm dhe më informoi për qëllimin e tij se do të ngre iniciativë për shkarkimin tim. Unë këtë e pranoj dhe nuk do të kundërshtoj bëhet fjalë për një hap politik, marr parasysh se po e lëshojmë koalicionin qeverisës. Nëse qeveria e pranon propozimin e Xhaferit se duhet të dorëzohem, unë pa kundërshtim do ta pranoj vendimin”, tha Stojançe Angellov – drejtor i QMK-së.

Por nëse e shkarkojnë nga pozita drejtor i QMK për çfarë do t’i vijë keq?

“Për asgjë nuk më vjen keq, sepse kuptohet se në momente të bukura kur isha drejtor në QMK kishte shumë stres dhe punë sepse nuk pashë ditë të bardhë. Për fat të keq të gjitha punët e pakëndshme dhe fatkeqësi ndodhnin përgjatë vikendit ose orët e pasditës”, pohoi Stojançe Angellov – drejtor i QMK-së.

Advertisement

Nga Qeveria për TV21 konfirmojnë se Qeveria ka vendosur që në seancën e radhës të sjellë vendim lidhur me shkarkimin e Angellovit.

Ndërkaq kështu nuk u shpreh në Facebook duke komentuar disa tituj të portaleve se “një komandant i UÇK-së do ta shkarkojë një gjeneral të forcave të sigurisë”. Ai ka theksuar se sado që nuk i pëlqen dikujt, përfshirë edhe atë vetë, është fakt i pamohueshëm se ish-komandant Forina nga UÇK-ja është sot kryetar legjitim i Qeverisë së Maqedonisë.

Ndryshe Talat Xhaferi më herët shkarkoi dy ministrat Azir Aliun dhe Fatmir Mexhitin, për shkak se u rreshtuan në opozitë.

Lajme nga vendi

Shkurtohet orari i parkimit me pagesë në Tetovë

Published

on

Kthimi i mërgimtarëve në vendlindje ka detyruar autoritetet lokale që të aktivizohen që të mos ketë kaos në trafik, pasi që përvoja nga e kaluara nuk është e mirë, kur dihet se Tetova gjithnjë vuan për bulevarde të reja, rrugë më të gjëra dhe mungesë të vendeve të parkimit. Së këndejmi, komuna e Tetovës në bashkëpunim me ndërmarrjen Parkingu i Qytetit, ka vendosur që të shkurtojë orarin e parkimit zonal për dy orë respektivisht tani koha e parkimit do të jetë nga ora 07:00 deri në ora 21:00, dy orë më herët se zakonisht. Tashmë të gjithë qytetarët pas orës 21:00 mund ta shfrytëzojnë parkimin pa pagesë sepse dhe merimanga e qytetit nuk do të punojë, por luten qytetarët që mos t’i parkojnë veturat e tyre në trotuare dhe në vende ku pengojnë qarkullimin e lirë të qytetarëve, njoftojnë nga komuna e Tetovës.

“Ky vendim do të filloj nga 15 i këtij muaji deri në 15 gusht. Po ashtu tashmë oborret e shkollave në Tetovë janë të lira dhe parkimi është falas. Duke nisur nga ky fakt drejtuesit e automjeteve do ishte mirë që të parkojnë veturat e tyre në këto parkingje që të shmangim kaosin në komunikacion. Tani është koha kur mërgimtarët tanë janë për pushime në vendlindje dhe në shenjë respekti dhe nderimi kemi vendosur të shkurtojmë orarin e parkimit me pagesë. Në anën tjetër për të lehtësuar edhe më shumë trafikun e qytetit, Komuna e Tetovës në bashkëpunim me Sektorin e Punëve të Brendshme Tetovë, do të punojë vazhdimisht në ruajtjen e rendit dhe rregullimin në rrugë për të shmangur kaosin në qytet”, tha Besarta Ramadani, zëdhënëse e komunës së Tetovës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Urologu Agim Berisha pritet të jetë drejtor i ri i Spitalit Klinik të Tetovës

Published

on

Doktor Agim Berisha pritet të jetë drejtor i përgjithshëm i Spitalit Klinik të Tetovës, mëson portali TS. Berisha është një kohë të gjatë si specialist në Spitalin Klinik të Tetovës. Berisha është emëruar nga VLEN gjegjësisht, Lëvizjes Demokratike.

Nuk do të ketë më drejtor ekonomik në Spitalin Klinik të Tetovës, por do të jetë vetëm Agim Berisha drejtor i përgjithshëm.

Drejtori në ardhje siç mësohet do të ketë konsideratë të jashtëzakonshme për punonjësit që janë me kontrata në vepër që vite të tëra kanë punuar në këtë Spital edhe gjatë Pendemisë.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Mickoski: Bashkëpunimi me Hungarinë nuk është i kufizuar, tani na duheshin vetëm 500 milionë euro

Published

on

Pakoja financiare e qeverisë së Victor Orbanit është një bashkëpunim i veçantë ekonomik që do të zhvillohet në nivel të qeverive të Maqedonisë dhe Hungarisë, dhe është një lloj bashkëpunimi që nuk është i kufizuar në sasi, tha kryeministri Hristijan Mickoski duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve gjatë vizitën e tij në Ohër.

“Më vjen keq që kam lexuar në media të caktuara nga politikanë të caktuar se Mickoski “premtoi një miliard, solli 500 milionë euro”. Tani e them këtë, ne premtuam një miliard por sollëm më shumë, por do ta përdorim kur të na duhet.

Aktualisht na duhen 500 milionë euro. Nga ato 250 milionë nevojiten që komunat të financojnë projektet e tyre, gjë që është e rëndësishme për qytetarët sepse duan të ndjejnë projekte reale. 250 të tjerat duam t’ua japim bizneseve dhe kompanive, sepse kanë kushte tregu të paktën dyfish më të këqija. Sot në biznes ai që nuk ka nevojë për kredi merr kredi, këtu po japim si Qeveri, kjo është për ju”, tha Mickoski.

Detyrimi i biznesit do të jetë që të ketë të paktën 250 milionë euro që do t’i investojë si mjete të veta, në mënyrë që investimi fillestar në kompani të jetë 500 milionë euro.

Continue Reading

Më të lexuarat