Connect with us

Lajme nga vendi

“Po shkunden plakat”, qytetarët për ndryshimin e motit

Published

on

Ndryshimi i temperaturave brenda ditësh, reshjet e shiut dhe borës që përfshinë disa pjesë të vendit, të moshuarit i përshkruajnë me një fjali “Po shkunden plakat”. Kjo gojëdhënë e përcjellë gjeneratë pas gjenerate kujtohet çdo pranverë në fund të muajit mars, kur moti pëson ndryshime të mëdha.

“Koha në pranverë, se ato plakat janë, tash koha është, ato plakat e bëjnë dimër, i kanë tre ditë që ja ka marr (shkurtit), edhe për shkak të asaj i dërgon ato adetet, për këtë koha ndryshon… Muhabeti i plakave, ajo kishte qenë një plakë që ka nxjerrë dhi dhe dele në bjeshkë edhe thot krejt i kam, Zotit i thotë, ty nuk ta kam, edhe Zoti ja dërgon një furtunë (kijametin) edhe ja zhduk bagëtinë. Tre ditë e bën atë borën, kijametin. Edhe në atë kohë ka mbet, akoma ato adete i çon ajo”, tha një qytetare.
Ndryshimi drastik i motit ndikon ndaj shëndetit. Një pjesë e qytetarëve ankohen se për shkak të motit të ndryshueshëm po përballen me probleme shëndetësore.

“Kokëdhimbje, humbje të vetëdijes, por edhe vitet e bëjnë të vetën”, u shpreh një tjetër qytetare.

Nga ndihma e shpejtë thonë se gjatë kësaj periudhe ka pasur rritje të thirrjeve për ndihmë. Mjekët rekomandojnë konsum të shtuar të ujit, frutave dhe perimeve.

“Numri i thirrjeve normal është rrit, zakonisht kemi më shumë persona që kërkojnë ndihmë kur kanë probleme me vështirësitë në frymëmarrje duke e ditur që ndryshimi I temperaturave ndikon zakonisht te personat me sëmundje në sistemin kardiovaskularë, të tipit me tension të lartë…Ne mjekët rekomandojmë që këta persona zakonisht të marin terapinë paraprakisht duke e matur tensionin, sidomos ata me tension të lartë”, deklaroi Rihad Rexhep , Ndihma e Shpejtë.

Advertisement

Ndërkohë sipas sinoptikëve temperatura të ulëta nuk do të ketë më. Në fundjavë temperaturat do të jenë verore, pasi pritet të arrijnë deri në 28 gradë celsius.

“Reshjet do të vazhdojnë edhe nesër, në orët e mëngjesit dhe të paradites, megjithatë kjo valë e lagështisë do të kalojë shumë shpejt, kështu që prej pasdite do të kemi përmirësim të motit dhe ulje të vranësirave… Prej të premten dhe në ditët e fundjavës do të kemi mot të qëndrueshëm, me diell dhe ngrohtë. Të shtunën dhe të dielën me temperaturë ditore deri në 28 gradë”, tha Juliana Fidanoska Mishkoska, sinoptikane.

Sipas analizave të fundit të temperaturat këtë pranverë do të jenë më të larta se të zakonshmet për këtë periudhë të vitit, por nuk do të mungojnë edhe reshjet e shumta të shiut. /Alsat.mk

Lajme nga vendi

Komuna e Gostivarit dhe qeveria do të punojnë bashkërisht në përmirësimin e transparencës dhe luftës kundër korrupsionit

Published

on

Vetëqeverisja lokale dhe Qeveria së bashku do të punojnë në përmirësimin e transparencës në punë dhe në përballjen me korrupsionin. Këto janë konkluzionet pas takimit të personit të parë të komunës së Gostivarit, Valbon Limani dhe zëvendëskryeministrit për Politika dhe Qeverisje të Mirë, Arben Fetai.

Në paraqitjen e parë zyrtare dhe vizitën e parë në Komunën e Gostivarit, Fetai foli në gjuhën shqipe dhe deklaratën për mediat që raportonin në gjuhën maqedonase e dha në gjuhën angleze me arsyetimin se nuk mund të shprehej mirë.

“Kemi diskutuar gjithashtu se do të doja të punoja me pushtetin vendor, për të forcuar transparencën, kemi një ligj për qasje në informacione publike që mezi zbatohet. Do të punojmë me komunat që procedurat e tenderit të publikohen dhe të jenë të aksesueshme për qytetarët dhe për kompanitë dhe që të publikohen dhe kontratat që ndahen, në mënyrë që qytetarët dhe kompanitë të dinë se çfarë po bëjnë komunat me paratë e taksapaguesve”, deklaroi zëvendëskryeministri Fetai.

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Komunës së Gostivarit, Valbon Limani theksoi se me zëvendëskryeministrin kanë biseduar për mundësitë dhe aktivitetet që do të ndikojnë në punën e vetëqeverisjes lokale dhe bashkëpunimin me qeverinë.

“Përveç për transparencns, kemi diskutuar edhe për planet vjetore për përballjen me korrupsionin. Ne propozuam gjithashtu vendisjen e një numri telefoni dhe një adrese elektronike për raportimin e rasteve të dyshimta. Presim që të organizohet një diskutim apo forum publik ku do të diskutohet për këtë fenomen dhe do të nxirren konkluzione që do të ndihmojnë në përballimin e kësaj dukurie”, tha Limani.

Advertisement

Zëvendëskryeministrja Fetai ka treguar se i duhet pak kohë për të shqyrtuar situatën dhe për të përcaktuar prioritetet të cilat, siç tha ai, do të vendosen deri në fund të vitit

Continue Reading

Lajme nga vendi

Ngritet kallëzim penal ndaj Besija Iljazit ish drejtoreshës së Klinikës Universitare për Toksikologji

Published

on

MPB ka njoftuar se Më 12.07.2024, Departamenti për luftimin e krimit të organizuar dhe të rëndë, Njësia për korrupsion në bashkëpunim me Departamentin e Policisë Kriminale, ngriti kallëzim penal kundër B.I. (29) nga Tetova, për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer vepër penale “shpërdorim i pozitës dhe autorizimeve zyrtare”, e parashikuar dhe e dënueshme sipas nenit 353, paragrafi 3 dhe paragrafi 1 të Kodit Penal.

E pandehura B.I., në cilësinë e ushtrueses së detyrës së drejtorit organizativ të Institucionit Publik Shëndetësor – Klinika Universitare për Toksikologji, duke tejkaluar autorizimet e saj zyrtare në periudhën nga 14.02.2024 deri më 24.06.2024, me qëllim të sigurimit të përfitimeve të paligjshme pasurore për 17 persona, më 15.05.2024 ka nënshkruar 15 kontrata për punë me 15 persona të cilët ishin të angazhuar në Klinikën Universitare për Toksikologji (dhe persona të tjerë pa bazë ligjore të rregulluar për praninë e tyre në klinikë), pas çka, retroaktivisht, për personat e supozuar të angazhuar për punë, për muajt prill dhe maj 2024 ka lëshuar dy urdhra pagese dhe ka kryer pagesën e kompensimit mujor për angazhimin e supozuar në një shumë totale prej 659,781 denarë me përfshirjen e tatimit personal mbi të ardhurat.

Pagesat e përmendura janë kryer në mënyrë të paligjshme, me çka e pandehura B.I. ka dëmtuar Institucionin Publik Shëndetësor Klinika Universitare për Toksikologji për një shumë totale të pagesave të kryera me tatimin e paguar prej 659,781 denarë.

Sipas të dhënave të lartpërmendura, e pandehura ka kryer veprime zyrtare të cilat nuk duhej t’i kryente, domethënë B.I. ka kryer vepër penale “shpërdorim i pozitës dhe autorizimeve zyrtare” sipas nenit 353, paragrafi 3 i lidhur me paragrafi 1 të Kodit Penal, duke dëmtuar Institucionin Publik Shëndetësor Klinika Universitare për Toksikologji për shumën prej 659,781 denarë.

Continue Reading

Lajme nga vendi

DMSH nënshkroi kontratë me dy pilotët e pensionuar të “Er traktor”, pritet përfshirja e tyre në shuarjen e zjarrit në rajonin e Negotinës

Published

on

Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim (DMSH) ka nënshkruar marrëveshje me dy pilotët në pension të “Er traktor” dhe gjatë ditës pritet të përfshihen në shuarjen e zjarrit në rajonin e Negotinës, ka bërë të ditur për MIA-n drejtori i DMSH-së, Bekim Maksuti.

Ai theksoi se dy pilotët tashmë kanë shkuar në aeroport dhe pasi të kenë kaluar procedurat që kërkohen para çdo fluturimi do të drejtohen për në malin Serta në rajonin e Negotinës.

“Kemi nënshkruar marrëveshje me dy pilotët dhe për një kohë shumë të shkurtër do të përfshihen në shuarjen e zjarreve në rajonin e Negotinës. Pilotët tashmë janë rrugës për në aeroport, duhet të kalojnë disa procedura para se të jenë gati për të fluturuar dhe në një kohë shumë të shkurtër do të përfshihen në shuarje”, deklaroi Maksuti për MIA-n.

Drejtori nuk ka dashur të tregojë se për sa rrogë dy pilotët janë rikthyer. Në një bisedë për MIA -në muajin e kaluar, Maksuti tha se për kthimin e dy pilotëve të trajnuar, DMSH-ja kërkon nga Ministria e Financave pagë prej 300 mijë denarë, sepse puna e pilotit në DMSH-së me pagë prej 72 mijë denarë është joatraktive.

Ai shtoi se kontrata është nënshkruar deri në fund të vitit dhe pas skadimit duhet të vendosë Qeveria, sepse, theksoi ai, “është e nevojshme që pagat të shlyhen në nivel shtetëror”.

Advertisement

“Kontrata është nënshkruar deri në fund të këtij viti, do të shohim se çfarë do të vendosë qeveria. Ka ndalesë për konkurse të reja, kështu që sapo të kemi mundësi të rinovojmë konkurset për marrjen e pilotëve të rinj, do ta bëjmë dhe do të shohim nëse ka të interesuar. Para së gjithash, duhet të rregullohet statusi i tyre për sa i përket të ardhurave, është i nevojshëm rregullimi i pagave në nivel shtetëror. Kjo është ende problem, sepse duhet zgjidhur në një nivel më të lartë”, tha Maksuti.

Continue Reading

Më të lexuarat