Connect with us

Lajme nga vendi

Taravari: Rinia është ajka e popullsisë, emigrimi i të rinjve është alarm shtetëror

Published

on

Kandidati për president nga koalicioni VLEN, Arben Taravari në tribunën “Migrimi i të rinjve”, foli mbi emigrimin e të rinjve nga Maqedonia e Veriut, që, siç thotë Taravari, është shndërruar në një murtajë të vërtetë.

“Murtaja e emigrimit ka pasoja shumëdimensionale, në ekonomi, në shoqëri dhe në familje. Emigrimi ka pasoja afatgjata për perspektivën ekonomike dhe zhvillimin e vendit pasi që shumica e të emigruarve, në bazë të të dhënave, janë të rinj, janë pjesa më vitale dhe më e kualifikuar e shoqërisë. Ata janë ajka e popullsisë që po na tkurret dita ditës. Emigrimi prek po ashtu strukturën tonë shoqërore, ku shqiptarët janë prekur në mënyrë disproporcionale nga kjo problematikë. Emigrimi hyn drejtpërdrejtë në familjet tona pasi që thuajse nuk ka ngelur familje shqiptare në vend, të cilës nuk i është ndarë një pjesë e saj duke zgjedhur rrugën e emigrimit”, u shpreh Taravari.

Sipas tij, shteti nuk duhet të lejojë të anashkalojë talentin dhe potencialin e të rinjve, ndërsa komoditeti i pushtetit edhe përkundër faktit e statistikave, është alarm në vetvete se Maqedonisë i duhet ndryshimi.

“Ndryshim i vërtetë në mentalitetin qeverisës. Një Qeveri e re që angazhohet ditë e natë për të siguruar mirëqenie më të mirë për të gjithë qytetarët e saj, e veçanërisht e rinisë që është e ardhmja e vendit. Unë nuk them që do ta ndalim në plotni këtë gamë të migrimit masiv të të rinjve, mirëpo unë si president i ardhshëm dhe VLEN si qeverisje e ardhshme, do të  bëjmë përpjekje maksimale dhe angazhim të vazhdueshëm që përmes politikave progresive që kanë në qendër qytetarin, e veçmas të rinjtë, të krijojmë kushte të përshtatshme që ata ta ndiejnë veten si pjesë përbërëse por dhe aktive të kësaj shoqërie”, tha Taravari.

Taravari shtoi se frenimi i emigrimit të të rinjve mund të ndodhë nëse kemi rritje të investimeve në arsim dhe përkrahjen e ndërmarrësisë, investime në zhvillimin rajonal, transparencë dhe llogaridhënie, angazhim të mërgatës si dhe mbështetje për të kthyerit.

Advertisement

“Le të punojmë krah për krah për të krijuar një shoqëri ku asnjë talent nuk humbet kot dhe çdo individ mund të kontribuojë në prosperitetin dhe mirëqenien e vendit. Andaj, sot jam para jush, jo për të bërë fushatë dhe për të bërë premtime, por për të dëgjuar. Dua që të dëgjoj brengat tuaja, pritshmëritë tuaja, idetë dhe pse jo ëndrrat tuaja, për rolin që duhet të luajë shteti në ofrimin e një perspektive më të mirë në vendlindje”, tha në fund Taravari.

Lajme nga vendi

Nuredin Fetai emërohet drejtor në “Rrugët e Maqedonisë”

Published

on

Ish drejtori i NPK-së Tetovë,Nuredin Fetai sot me vendim të qeverisë së Maqedonisë së Veriut është emëruar drejtor në “Rrugët e Maqedonisë”.

“Qeveria i rekomandoi Bordit Drejtues të NP për mirëmbajtje dhe mbrojtje të rrugëve kryesore dhe regjionale – Shkup, nga detyra e drejtorit të NP për mirëmbajtje dhe mbrojtje të rrugëve kryesore dhe rajonale – Shkup, të shkarkojë Kostadin Acevskin., dhe për drejtor të emëroj Nuredin Fetain” thuhet në vendimin e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut.

Fetai gjatë kohës si drejtor i NPK-së Tetovë arriti të rikthej këtë ndërmarrje në binarët e saj pas shumë borxhe të trashëguara.

Tetova nga një qytet i mbeturinave, arriti për një kohë të shkurtër ti jep pamje tjetër Tetovës duke menaxhuar me mijra borxhe të trashëguara.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Ministri i Ekonomisë dhe Punës Durmishi relizoi takim pune me ambasadorin e Republikës Çeke Jarosllav Ludva

Published

on

Ministri i Ekonomisë dhe Punës Besar Durmishi relizoi sot takim pune me ambasadorin e Republikës Çeke në Maqedoninë e Veriut, Jarosllav Ludva.Në takim u konkludua se ka pasur zhvillim pozitiv të marrëdhënieve dypalëshe midis dy vendeve, për çka u konstatuan mundësitë për avancim të mëtejshëm.Ministri Durmishi informoi Ambasadorin se me riorganizimin e institucioneve, Ministria e Ekonomisë dhe Punës kishte kompetenca të reja, për të cilat fokusi i punës, përveç mbështetjes së biznesit vendas dhe përmirësimit të klimës së biznesit, do të ishte përmirësimi i tregut të punës.”Republika Çeke është një nga partnerët më të rëndësishëm tregtarë të Maqedonisë së Veriut dhe është ndër 10 vendet e para me të cilat Maqedonia e Veriut ka vëllimin më të madh të shkëmbimit tregtar”, tha ministri Durmishi, duke vënë në dukje se sipas të dhënave, ne kemi rritje të vazhdueshme të tregtisë, që do të thotë se ka mundësi për avancim të mëtejshëm.Ministri Durmishi shfaqi shpresën se bashkëpunimi i suksesshëm dypalësh me Republikën Çeke do të vazhdojë në periudhën e ardhshme dhe falënderoi Republikën Çeke për mbështetjen e saj të fortë për procesin e integrimit të Maqedonisë së Veriut në BE, meqë, siç tha ministri, hyrja e vendit tonë në BE do të thoshte përfitim të madh për ekonominë dhe biznesin.

Continue Reading

Lajme nga vendi

MJEKU NGA SHKUPI APELON PËR KUJDES, BIMA HELMUESE PO REKLAMOHET SI ILAÇ KUNDËR KANCERIT NË RRJETE SOCIALE

Published

on

Toksikologu i njohur Niko Beqarovski, përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, paralajmëron se bima e njohur si “rrushi i gjarpërit”, e cila po reklamohet si ilaç për kancerin, mund të jetë e rrezikshme.

– Këto dy ditë FB-ja është vërshuar me ‘ilaçin mrekullibërës për kancerin’, i prodhuar nga rrënja e kësaj bime, thotë në fillim Dr. Beqarovski, duke shtuar:

– Të gjitha pjesët e kësaj bime, duke përfshirë edhe rrënjën, janë TOKSIKE për shkak të nivelit të lartë të oksalateve.

– Helmi triglokininë është një glikozid cianid që përmban kjo bimë.

– Pjesa më helmuese e bimës është fruti i saj.

Advertisement

– Gjatë trajtimit afatgjatë termik, pjesa më e madhe e helmit shkatërrohet, por ende nuk eliminohet plotësisht.

– Kur konsumohen vetëm 3-4 kokrra, shfaqen djegie të dallueshme, dhimbje stomaku, manifestime alergjike, diarre etj.

Continue Reading

Më të lexuarat