Connect with us

Lajme nga vendi

Parafushata Zgjedhore/ LSDM dhe VMRO DPMNE përplasje për skema nepotizmi!

Published

on

Zëdhënësja e Lidhjes Socialdemokrate, Bogdanka Kuzeska, ka denoncuar një rast të nepotizmit në komunën e Ohrit, ku kryetari Kiril Petsakov është akuzuar për punësimin e të afërmve dhe miqve në pozicione kyçe të institucioneve shtetërore. Kuzeska ka theksuar se kjo skemë përfshin anëtarë të familjes së Petsakovit dhe aleatë të ngushtë politikë, duke përfshirë punësimin e motrës së gruas së tij dhe të afërmve të tjerë në institucione të ndryshme komunale.

“Kjo është skema e nepotizmit të Petzakovit dhe DPMNE-së në Ohër: kumbari i kryetarit Petzakov, Sasho Donev është kryetar i komitetit komunal të DPMNE-së në Ohër. Motra e gruas së tij, Biljana, është e punësuar në qendrën komunale “Sveti Naum Ohridski”. Aleksandar Kitevski është i afërt me Petsakov dhe aktualisht është sekretar në komunën e Ohrit. Bashkëshortja e tij, Elena Kiteska, është e punësuar në shkollën fillore Koço Racin. Edhe motra e saj është e punësuar në një institucion nën kompetencën e komunës së Ohrit JP Ohër Komunalec. Një i afërm i Kiteskit, Riste është përfaqësues ligjor i së njëjtës kompani dhe kryetar i SHQ “Ohri” SHA. Kumasinka e Kiteskit, Ana Srbinovska, nga ana tjetër, është e punësuar në komunë, ndërsa Andonovski, Kumasinka, është drejtor i NP “Biljanini Izvori”, tha Kuzeska.

Sipas Kuzeskës, kjo praktikë e nepotizmit është e përhapur dhe përfshin një rrjet të gjerë të individëve të lidhur me kryetarin dhe partinë e tij. Kjo situatë ka nxitur kritika të ashpra nga LSDM, e cila paralajmëron se çdo votë për DPMNE-në do të ishte një votë për vazhdimin e kësaj praktike dhe për strehimin e interesave partiake.

“Drejtori i PK “JP Ohër Komunalec” Sasho Najdovski është edhe shok i Petsakovit. Kumasinka Olivera punon në të njëjtën kompani. Në këtë kompani pozitë menaxheriale mban Dusko Shajnoski, banor nga Bajaj. Ilija Arnaudoski është ish-kryetar i komitetit lokal të DPMNE-së në Velgosht dhe punonjës i Kapitenerisë. Bashkëshortja e tij Anxhela është e punësuar në komunën e Ohrit. Sekretar i Komitetit Komunal të DPMNE-së është Kosta Arnaudov. Bashkëshortja e tij është punëtore e JP “Vodovod”. Shefi i Urbanizmit e ka graduar bashkëshorten e tij në shefe të shërbimit vakant në komunën e Ohrit. Xhaxhai i Petsakov, kryetari i Ohrit, është punëtor i PK “Niskograbanda” Ohër”, tha Kuzeska.

Nga VMRO-DPMNE kundërpërgjigjen përmes komunikatës se LSDM-ja dhe Kovaçevski janë kumbarë të nepotizmit.

Advertisement

“Në seancën që udhëhiqej nga Kovaçevski është ndarë tokë shtetërore për fotovoltaikë për bashkëshorten e tij me çmim një euro për metër katrorë. Derisa Kovaçevski ishte Zv/Ministër për Financa dhe mandatar për qeverinë e re, kumbari i tij Paunov, përmes firmës Piksel ka marrë ndihmë shtetërore”, thanë nga VMRO-DPMNE

Socialdemokratët kanë vazhduar me akuzat kundër opozitës maqedonase edhe për modernizimin e ARMV-së. Sipas tyre, VMRO-DPMNE është kundër NATO-s dhe BE-së, për këtë shkak janë kundër modernizimit.

Furnizimi me helikopterë për modernizimin e ARMV-së sipas standardeve të NATO-s ka nis para 4 viteve, thonë nga LSDM-ja duke shtuar se VMRO-DPMNE-ja 11 vite shkurtonte buxhetin e Armatës për të investuar në projektin “Shkupi 2014”.

Advertisement

Lajme nga vendi

Nuredin Fetai emërohet drejtor në “Rrugët e Maqedonisë”

Published

on

Ish drejtori i NPK-së Tetovë,Nuredin Fetai sot me vendim të qeverisë së Maqedonisë së Veriut është emëruar drejtor në “Rrugët e Maqedonisë”.

“Qeveria i rekomandoi Bordit Drejtues të NP për mirëmbajtje dhe mbrojtje të rrugëve kryesore dhe regjionale – Shkup, nga detyra e drejtorit të NP për mirëmbajtje dhe mbrojtje të rrugëve kryesore dhe rajonale – Shkup, të shkarkojë Kostadin Acevskin., dhe për drejtor të emëroj Nuredin Fetain” thuhet në vendimin e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut.

Fetai gjatë kohës si drejtor i NPK-së Tetovë arriti të rikthej këtë ndërmarrje në binarët e saj pas shumë borxhe të trashëguara.

Tetova nga një qytet i mbeturinave, arriti për një kohë të shkurtër ti jep pamje tjetër Tetovës duke menaxhuar me mijra borxhe të trashëguara.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Ministri i Ekonomisë dhe Punës Durmishi relizoi takim pune me ambasadorin e Republikës Çeke Jarosllav Ludva

Published

on

Ministri i Ekonomisë dhe Punës Besar Durmishi relizoi sot takim pune me ambasadorin e Republikës Çeke në Maqedoninë e Veriut, Jarosllav Ludva.Në takim u konkludua se ka pasur zhvillim pozitiv të marrëdhënieve dypalëshe midis dy vendeve, për çka u konstatuan mundësitë për avancim të mëtejshëm.Ministri Durmishi informoi Ambasadorin se me riorganizimin e institucioneve, Ministria e Ekonomisë dhe Punës kishte kompetenca të reja, për të cilat fokusi i punës, përveç mbështetjes së biznesit vendas dhe përmirësimit të klimës së biznesit, do të ishte përmirësimi i tregut të punës.”Republika Çeke është një nga partnerët më të rëndësishëm tregtarë të Maqedonisë së Veriut dhe është ndër 10 vendet e para me të cilat Maqedonia e Veriut ka vëllimin më të madh të shkëmbimit tregtar”, tha ministri Durmishi, duke vënë në dukje se sipas të dhënave, ne kemi rritje të vazhdueshme të tregtisë, që do të thotë se ka mundësi për avancim të mëtejshëm.Ministri Durmishi shfaqi shpresën se bashkëpunimi i suksesshëm dypalësh me Republikën Çeke do të vazhdojë në periudhën e ardhshme dhe falënderoi Republikën Çeke për mbështetjen e saj të fortë për procesin e integrimit të Maqedonisë së Veriut në BE, meqë, siç tha ministri, hyrja e vendit tonë në BE do të thoshte përfitim të madh për ekonominë dhe biznesin.

Continue Reading

Lajme nga vendi

MJEKU NGA SHKUPI APELON PËR KUJDES, BIMA HELMUESE PO REKLAMOHET SI ILAÇ KUNDËR KANCERIT NË RRJETE SOCIALE

Published

on

Toksikologu i njohur Niko Beqarovski, përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, paralajmëron se bima e njohur si “rrushi i gjarpërit”, e cila po reklamohet si ilaç për kancerin, mund të jetë e rrezikshme.

– Këto dy ditë FB-ja është vërshuar me ‘ilaçin mrekullibërës për kancerin’, i prodhuar nga rrënja e kësaj bime, thotë në fillim Dr. Beqarovski, duke shtuar:

– Të gjitha pjesët e kësaj bime, duke përfshirë edhe rrënjën, janë TOKSIKE për shkak të nivelit të lartë të oksalateve.

– Helmi triglokininë është një glikozid cianid që përmban kjo bimë.

– Pjesa më helmuese e bimës është fruti i saj.

Advertisement

– Gjatë trajtimit afatgjatë termik, pjesa më e madhe e helmit shkatërrohet, por ende nuk eliminohet plotësisht.

– Kur konsumohen vetëm 3-4 kokrra, shfaqen djegie të dallueshme, dhimbje stomaku, manifestime alergjike, diarre etj.

Continue Reading

Më të lexuarat