Connect with us

Lajme nga rajoni

(Video) Një stuhi katastrofike ka goditur edhe Austrinë

Published

on

Një stuhi katastrofike ka goditur mbrëmë disa pjesë të Austrisë, ku janë regjistruar reshje të dendura shiu, erëra të stuhishme dhe përmbytje të rrëmbyeshme që rrënuan gjithçka që kishin përballë. Në disa vende po përgatitet evakuimi i popullatës, ndërsa të tjerat janë ndërprerë për shkak të përmbytjeve të mëdha.

Për shkak të stuhive dhe përmbytjeve katastrofike, alarmet e mbrojtjes civile janë aktivizuar në shumë zona në Styria dhe Carinthia. Qyteti Eisenkapel në Carinthia u shkëput nga bota e jashtme për shkak të përmbytjeve që goditën qytetin dhe qytetet në zonat Wolfsberg dhe Volkermarkt ishin në prag të evakuimit. Ndërmarrja publike Eis në Ruden tha se uji i pijshëm i rubinetit duhej të zihej për shkak të kontaminimit.

Ushtria është në gatishmëri me njëqind zjarrfikës për shkak të rrëshqitjeve të dheut, bllokimit të rrugëve, përmbytjeve dhe shkatërrimeve.

– Pas reshjeve të dendura në Carinthia jugore, ushtrisë iu kërkua të hiqte të gjitha bllokadat e mundshme. Ushtarët mbushin thasë me rërë. Sipas komandës së brigadës së zjarrfikësve të rrethit Felkermarkt, popullatës i kërkohet të “qëndrojë në shtëpi” dhe “të mos hyjë në dhomat e bodrumit” – tha zëdhënësi i ushtrisë, Michael Bauer.

Kushdo që del në rrugë pavarësisht paralajmërimit duhet të presë lidhje të shumta të bllokuara të trafikut. Dhe situata sa vjen e përkeqësohet, sepse fundjava sjell edhe më shumë stuhi, ndërsa për ditët në vijim parashikimi është i vranët me reshje shiu.

Advertisement

Një stuhi e fortë ka goditur sot Slloveninë, e cila kërcënon edhe Kroacinë.

 

Advertisement
Advertisement

Lajme nga rajoni

Vrasja në Klinë/ Media zvicerane zbulon detaje për viktimën që u qëllua dje me 7 plumba

Published

on

Një plagosje ka ndodhur të hënën në Klinë, në ora 16:40, ku më pas nuk arriti t’i përballonte plagët e marra.

Vrasja u bë në një lokal të Klinës, ku viktima u qëllua me 7 plumba.

Nga raportimet e fundit tregohet që viktima dhe autori njiheshin mes vete.

Për këtë ka shkruar media Blick.ch, duke jepur kështu detaje për viktimën.

Shkrimi i plotë

Advertisement

Pronari i garazhit të Lucernit është qëlluar në Kosovë

Një pronar garazhi nga kantoni i Lucernit është vrarë me armë zjarri gjakftohtë në një lokal në Kosovë.

Autori mësohet se po ashtu jeton në Zvicër dhe vjen nga ambienti familjar.

Në orën 16:40 të së hënës, Goran F.* (48) hyn në Coyote Lounge Bar në Klinë, një qytet i vogël në veri-perëndim të Kosovës. Burri është i armatosur me pistoletë dhe ka vetëm një qëllim: 47-vjeçarin Agron P.*, pronar garazhi nga kantoni i Lucernit. Ai ishte në pushime në Kosovë këto ditë.

Goran F. ka qëlluar shtatë herë në drejtim të viktimës së tij, i cila është plagosur aq rëndë saqë vdes në vendin e krimit. Videot e vëzhgimit tregojnë mysafirët e tmerruar duke u hedhur dhe duke ikur. Edhe autori del nga lokali me armën në dorë.

Advertisement

Viktima dhe autori njiheshin me njëri-tjetrin

Jashtë, ndal një makinë, kërcënon shoferin dhe largohet. Policia po e kërkon vrasësin me një kontigjent të madh – më vonë gjen makinën, por asnjë gjurmë të Goran F. Publikojnë një gjueti. Sipas mediave të Kosovës thuhet se edhe ai jeton në Zvicër.

Mediat lokale raportojnë se viktimat dhe autorët vijnë nga e njëjta prejardhje familjare. Dy burrat thuhet se janë përplasur, raportojnë mediat.

Miqtë vajtojnë biznesmenin në rrjetet sociale: “Pusho në paqe! Do të jetoni përgjithmonë në zemrat tona”, shkruan njëri. Një tjetër i njohur shkruan: “Ti na la shumë shpejt”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga rajoni

Përplaset Ferrari ‘luksoz’ në Durrës

Published

on

Aksident në Durrës.

Në aksident është përfshirë një automjet luksoz, tip Ferrari.

Aksidenti ka shkaktuar trafik të rënduar në pikun e orarit të plazhit.

Nuk dihen rrethanat se si u përplas ‘Ferrari’.

Policia ka shkuar menjëherë në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e plotë të situatës.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga rajoni

Greqia në operacionin më të madh të evakuimit të turistëve, pas zjarreve në Rodos

Published

on

Zjarrfikësit luftuan kundër flakëve, ndërkohë që Greqia filloi dje operacionin më të madh të evakuimit të turistëve në 50 vitet e fundit.

Ky numër llogaritet mes 20-30 000 turistë.

Ndihma ajrore e përbërë nga një ”Mi-8”, dy ”Chinooks” dhe një ”BK-117” ndihmoi për shuarjen e zjarreve.

Përveç kësaj, në Laerma ka një helikopter ”S-64” që u ka ardhur në ndihmë.

Në frontin e zjarrit nga Apollonasi në Profitit Ilias ka rindezje të vazhdueshme të zjarrit dhe përpjekjet janë të fokusuara për të parandaluar përhapjen e zjarrit në veri dhe në pyllin e dendur.

Advertisement

Në pjesën ballore në lindje të liqenit artificial Gadoura, përpjekjet janë përqendruar në parandalimin e përhapjes së zjarrit drejt Kalathos.

Prioriteti i autoriteteve mbetet mbrojtja e njerëzve dhe evakuimet, shpëtimet dhe mikpritja e banorëve janë aktive në ishull.

Dje, gjashtë persona me probleme me frymëmarrjen janë transferuar nga sistemi i ambulancës së urgjencës (EKAV) në spitale, të cilët i kanë lëshuar menjëherë. Hapësira të sigurta për strehimin e përkohshëm të të evakuuarve janë krijuar në hotele, qendra konferencash, objekte sportive, shkolla dhe hapësira publike.

Përveç kësaj, njerëzit që strehohen në këto objekte janë furnizuar me ushqim, ujë dhe mbikëqyrje të vazhdueshme mjekësore.

Në të njëjtën kohë, Ministria greke e Punëve të Jashtme do të ngrejë një zyrë ndihmëse të dedikuar në Terminalin 1 të Aeroportit Ndërkombëtar të Rodosit, në mënyrë që turistët që humbën ose nuk morën dokumentet e udhëtimit përpara evakuimit, të kthehen pa probleme në vendet e tyre përkatëse.

Advertisement

Operatorët turistikë kanë urdhëruar gjithashtu fluturime çarter të zbarkojnë në Rodos pa pasagjerë në mënyrë që të marrin udhëtarët që dëshirojnë të largohen nga ishulli.

Lidhur me zjarrin në Laerma, autoritetet mohuan se zona është shkatërruar plotësisht nga zjarri.

Në Rodos operojnë 16 ekipe në terren, 266 zjarrfikës dhe 49 kamionë uji, ndërsa së shpejti do të mbërrijnë edhe 10 automjete shtesë zjarrfikëse me 60 zjarrfikës, që do të shtohen me 5 kamionë të tjerë.

Continue Reading

Më të lexuarat