Connect with us

Lajme nga vendi

Mariçiq: Deri në nëntor do të vijojnë bisedime intensive politike për ndryshimet kushtetuese

Published

on

“Sa i përket ndryshimeve kushtetuese, Qeveria nuk ka ndërmend të ndalet me atë proces dhe në periudhën e ardhshme deri në nëntor do të pasojnë bisedime intensive politike, si dhe vizita shtesë nga politikanë të huaj”, deklaroi zv/kryeministri për çështje evropian dhe kryenegociatori me BE-në, Bojan Mariçiq.

Sipas zv.kryeministrit, gjëja më e rëndësishme për momentin është zhvillimi i tre udhërrëfyesve që kanë të bëjnë me shtetin e së drejtës, ku përfshihet plani i veprimit për minoritetet, më pas forcimi i demokracisë dhe krijimi i një administrate profesionale në shërbim të qytetarëve.

Zëvendëskryeministri Mariçiq pret që deri në fund të vitit të përfundojnë të gjitha obligimet e planifikuara në mënyrë që, siç thotë ai, të bëhet një paketë e vendeve që do të hyjnë në procesin e zgjerimit.

“Angazhimi ynë kryesor është të përputhemi me kalendarët dhe oraret. Domethënë, në shtator duhet të miratohet raporti i shqyrtimit për grupin e parë dhe të marrim një ftesë për të dorëzuar udhërrëfyesin. Ne nuk do të lejojmë krijimin e boshllëqeve të mëdha kohore, pauzave apo kërkesave të reja apo proceseve të reja, me përjashtim të asaj që na është shkruar tashmë në kuadrin e negociatave dhe për këtë arsye po punojmë me KE-në dhe shtetet anëtare për t’i përshtatur këto. kalendarët”, tha zëvendëskryeministrja Mariçiq.

Sa i përket ndryshimeve kushtetuese, ai ka theksuar se qeveria nuk ka ndërmend të ndalet me atë proces dhe në periudhën e ardhshme deri në nëntor do të pasojnë bisedime intensive politike, si dhe vizita shtesë nga politikanë të huaj.

Advertisement

Zëvendëskryeministrja Mariçiq nuk pret komplikime shtesë nga Sofja gjatë kësaj periudhe. Ai gjithashtu theksoi se Maqedonia nuk mund të devijojë nga ajo që thuhet në kornizën e negociatave dhe protokollet. Mariçiq theksoi se vitin e ardhshëm do të ketë zgjedhje presidenciale në Maqedoni, në fillim të qershorit do të ketë zgjedhje për Parlamentin Evropian, kështu që fokusi edhe i shtetit edhe i BE-së do të jetë diku tjetër. (INA)

Advertisement

Lajme nga vendi

Nuredin Fetai emërohet drejtor në “Rrugët e Maqedonisë”

Published

on

Ish drejtori i NPK-së Tetovë,Nuredin Fetai sot me vendim të qeverisë së Maqedonisë së Veriut është emëruar drejtor në “Rrugët e Maqedonisë”.

“Qeveria i rekomandoi Bordit Drejtues të NP për mirëmbajtje dhe mbrojtje të rrugëve kryesore dhe regjionale – Shkup, nga detyra e drejtorit të NP për mirëmbajtje dhe mbrojtje të rrugëve kryesore dhe rajonale – Shkup, të shkarkojë Kostadin Acevskin., dhe për drejtor të emëroj Nuredin Fetain” thuhet në vendimin e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut.

Fetai gjatë kohës si drejtor i NPK-së Tetovë arriti të rikthej këtë ndërmarrje në binarët e saj pas shumë borxhe të trashëguara.

Tetova nga një qytet i mbeturinave, arriti për një kohë të shkurtër ti jep pamje tjetër Tetovës duke menaxhuar me mijra borxhe të trashëguara.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Ministri i Ekonomisë dhe Punës Durmishi relizoi takim pune me ambasadorin e Republikës Çeke Jarosllav Ludva

Published

on

Ministri i Ekonomisë dhe Punës Besar Durmishi relizoi sot takim pune me ambasadorin e Republikës Çeke në Maqedoninë e Veriut, Jarosllav Ludva.Në takim u konkludua se ka pasur zhvillim pozitiv të marrëdhënieve dypalëshe midis dy vendeve, për çka u konstatuan mundësitë për avancim të mëtejshëm.Ministri Durmishi informoi Ambasadorin se me riorganizimin e institucioneve, Ministria e Ekonomisë dhe Punës kishte kompetenca të reja, për të cilat fokusi i punës, përveç mbështetjes së biznesit vendas dhe përmirësimit të klimës së biznesit, do të ishte përmirësimi i tregut të punës.”Republika Çeke është një nga partnerët më të rëndësishëm tregtarë të Maqedonisë së Veriut dhe është ndër 10 vendet e para me të cilat Maqedonia e Veriut ka vëllimin më të madh të shkëmbimit tregtar”, tha ministri Durmishi, duke vënë në dukje se sipas të dhënave, ne kemi rritje të vazhdueshme të tregtisë, që do të thotë se ka mundësi për avancim të mëtejshëm.Ministri Durmishi shfaqi shpresën se bashkëpunimi i suksesshëm dypalësh me Republikën Çeke do të vazhdojë në periudhën e ardhshme dhe falënderoi Republikën Çeke për mbështetjen e saj të fortë për procesin e integrimit të Maqedonisë së Veriut në BE, meqë, siç tha ministri, hyrja e vendit tonë në BE do të thoshte përfitim të madh për ekonominë dhe biznesin.

Continue Reading

Lajme nga vendi

MJEKU NGA SHKUPI APELON PËR KUJDES, BIMA HELMUESE PO REKLAMOHET SI ILAÇ KUNDËR KANCERIT NË RRJETE SOCIALE

Published

on

Toksikologu i njohur Niko Beqarovski, përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, paralajmëron se bima e njohur si “rrushi i gjarpërit”, e cila po reklamohet si ilaç për kancerin, mund të jetë e rrezikshme.

– Këto dy ditë FB-ja është vërshuar me ‘ilaçin mrekullibërës për kancerin’, i prodhuar nga rrënja e kësaj bime, thotë në fillim Dr. Beqarovski, duke shtuar:

– Të gjitha pjesët e kësaj bime, duke përfshirë edhe rrënjën, janë TOKSIKE për shkak të nivelit të lartë të oksalateve.

– Helmi triglokininë është një glikozid cianid që përmban kjo bimë.

– Pjesa më helmuese e bimës është fruti i saj.

Advertisement

– Gjatë trajtimit afatgjatë termik, pjesa më e madhe e helmit shkatërrohet, por ende nuk eliminohet plotësisht.

– Kur konsumohen vetëm 3-4 kokrra, shfaqen djegie të dallueshme, dhimbje stomaku, manifestime alergjike, diarre etj.

Continue Reading

Më të lexuarat