Connect with us

Lajme nga vendi

Mot shumë i nxehtë në Maqedoni, me temperaturë deri në 41 gradë Celsius

Published

on

Në Maqedoninë e Veriut, moti sot do të jetë me diell dhe shumë i nxehtë, me vranësira të vogla lokale dhe me erë të dobët deri mesatare nga drejtimi perëndimor dhe veriperëndimor.

Temperatura minimale do të jetë në interval prej 14 deri 23, ndërsa maksimalja do të arrijë prej 34 deri 41 gradë Celsius. UV indeksi do të jetë 10.

Në Shkup moti do të jetë kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë me erë të dobët nga drejtimi i ndryshueshëm. Temperatura minimale do të zbresë deri 20 gradë, ndërsa maksimalja do të arrijë deri 38 gradë.

Deri të mërkurën e ardhshme do të përqendrohet moti me diell dhe shumë i nxehtë me temperatura të larta të mëngjesit dhe të ditës, për këtë shkak do të aktivizohet niveli portokalli i rrezikut nga temperaturat e larta. UV indeksi në pjesën më të madhe të vendit do të ketë vlerë mjaft të madhe – 10.

Advertisement

Lajme nga vendi

Ndalohet një person nga Kosova, i sekuestrohen 1592 kuti cigare në Maqedoni

Published

on

Në orën 00:30 të datës 14 prill 2024, në vendin e quajtur “Rusheni Vodenik”, zyrtarë policorë nga Stacioni Policor për Mbikëqyrje Kufitare Rogaçevë në Qendrën Rajonale për Çështje Kufitare Veri kanë ndërmarë një veprim në luftën kundër kontrabandës.

Gjatë një kontrolli të zakonshëm në kufirin e tyre, ata kanë kapur dhe privuar nga liria G.L. (42) nga Republika e Kosovës për aktivitetin e tij të paligjshëm. Zyrtarët e policisë kanë zbuluar se G.L. kishte në pronësi 1592 kuti cigare dhe produkte të tjera të paligjshme, për të cilat nuk mund të paraqiste asnjë dokument zyrtar.

Rasti është raportuar menjëherë tek prokurori publik në Prokurorinë Publike të Tetovës për hetim të mëtejshëm. Sipas informacioneve, pas dokumentimit të plotë të veprës së tij të paligjshme, do të ngritet një akuzë për shkak të dyshimit të bazuar për veprën penale “kontrabandë”, sipas nenit 278 të Kodit Penal.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Humb jetën tragjikisht fotografi gostivaras, partit politike anuluan tubimet e tyre

Published

on

Një lajm tronditës vjen nga Velesi. Edmond Amzai nga Gostivari ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në një aksident në hyrje të qytetit të Velesit.

Edmondi ishte pronar i Foto Studio Akon nga Gostivari. I lindur në vitin 1981, Emondi la pas vetës bashkëshorten dhe djalin e tij, Akon Amzai.

Vdekja e tij ka bërë që disa nga subjektet politike të ndëpresin aktivitetet e fushatës presidenciale dhe të shprehin ngushëllimet e tyre familjarëve.

”Të tronditur nga lajmi për aksidentin me ç’rast humbi jetën i riu Gostivaras, me pikëllim të thellë shprehim ngushëllimet më të sinqerta familjarëve. Në të njëjtën kohë, ju njoftojmë se shtabi komunal i BDI-së në Gostivar dhe Frontit Europian, pezullojnë aktivitetet parazgjedhore për sot dhe nesër”, njoftuan nga BDI, dega në Gostivar.

Kreu i ASH-së, Ziadin Sela përmes një postimi në “Facebook”, Sela i shpreh ngushëllime familjarëve të Amzait.Ndër të tjera ai shprehet se trishtimi dhe dhimbja është e madhe nga kjo humbje tragjike.

Advertisement

“Tronditës dhe i pabesueshëm lajmi për humbjen e parakohëshme nga jeta e të riut nga Gostivari, Edmond Amzai.

Të qoftë i lehtë dheu, i dashur Edmond”, shkruan Ziadin Sela.

Arben Taravari kandidat për president nga VLEN nëpërmjet një video mesazhi ka njoftuar se tubimi në Gostivar anulohet përshkak të aksidetit tragjik që ka ndodhur.

Të nderuar qytetar të Gostivarit, ngushëllime të gjithëve. Sot ka ndodhur një rast tragjik në Gostivar, në aksident trafiku ka humbur jetën Edmon Hamzai, shpreh ngushëllime familjes së tij dhe gjithë Gostivarit

Ndryshe, sot duhej të mbahej tubimi qëndror i tubimit në Gostivar.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Maqedonia e Veriut në krye të rënies së popullsisë në Europën Juglindore

Published

on

Në një raport të fundit të Indeksit Kroat, është evidentuar një trend alarmant në Evropën Juglindore: rënia e popullsisë. Në mesin e gjashtë vendeve me rënien më të madhe të popullsisë nga viti 2012 deri në 2022, vetëm një vend nuk ndodhet në këtë rajon – Letonia, përcjell Telegerafi Maqedonia.

Maqedonia shënon rënie më të theksuar me 11% më pak banorë se në 2012, ndjekur nga Kroacia me 9.66% dhe Bullgaria me 9.07%. Rumania, megjithëse e ndodhur jashtë kësaj rajoni, përjetoi rënien më të madhe në terma absolute, duke humbur një milion banorë dhe shënuar një rënie prej 5%.

Problemet demografike nuk ndalen këtu: Greqia, Serbia dhe Italia raportojnë gjithashtu humbje të konsiderueshme të popullsisë. Megjithë dallimet në nivelin ekonomik, të gjitha vendet përballen me sfida të ngjashme, siç është presioni mbi sistemet e pensioneve dhe qëndrueshmëria ekonomike.

Në mesin e rritjes së standardeve të jetesës dhe zgjatjes së jetëgjatësisë, numri i lindjeve po bie, duke thelluar problemet demografike. Ky trend po shkakton shqetësime për të ardhmen e ekonomive rajonale dhe kërkon veprime të menjëhershme për të adresuar sfidat e popullsisë.

Continue Reading

Më të lexuarat