Connect with us

Lajme nga vendi

Sindikatat në negociata: Punëtori kërkon ngritje 100 euro e jo 600 denarë siç i ofron Qeveria

Published

on

Sindikatat kanë hyrë në negociata në Qeveri për pagat e administratës shtetërore, por nuk kanë pritshmëri të mëdha për konvergjencë të pikëpamjeve, sepse në kundërshtim me avokimin e ministrit Fatmir Besimi për gjetjen e një zgjidhjeje sistematike përmes një metodologjie të re që do të zbatohet brenda dy viteve, punëtorët nuk do të marrin rritjet e tyre menjëherë.

– Punëtori maqedonas është i interesuar se sa do të paguhet në këtë moment, sa do të marrë, ajo që propozohet nga viti 2025 deri në vitin 2028 nuk është e pranueshme. Epo, në 2027 mund të dalin 30% në pension, 20% të shkojnë jashtë, për kë do të zbatohet atëherë kjo pagë.
Ne duhet që kur të kthehemi te kolegët tanë nga arsimi, hekurudhat, t’u themi punëtorëve se sa do të marrin në shifra.

3000 denarë do të merrni si mësimdhënës, po aq do të merrni edhe ju si punonjës në arsim. Çfarë propozojnë ata: pagë minimale sipas koeficientit, me pagë mesatare në bruto, me pikë, nuk mund të menaxhojmë, as ata nuk mund ta shpjegojnë – tha Marjan Risteski, kryetar i Konfederatës së organizatave sindikale (KSOM).

Ai shtoi se rritja nga 600 në 1000 denarë është e papranueshme për punëtorët dhe nuk dëshiron të besojë se qeveria vetëm po blen kohë me këto negociata.

– Është mirë të miratohet një metodologji për rritjen e pagave, por për ta zbatuar duhet të ndryshohen rreth 20 ligje, nuk është vetëm miratimi i një rregulloreje dhe kaq. Epo ne në vend marrim një rrogë të llogaritur sipas 50 deri në 80 mënyra. Kjo nuk mund të ndryshohet brenda natës. Siç do t’ua shpjegoj popullit, ata janë në grevë për 30% paga më të larta. Tani kërkojnë 100 euro, ne do t’u themi se kemi marrë 600 denarë nga qeveria. Pra do të na nxjerrin si sindikalistë – tha Risteski.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Protestohet në Shkup – kërkohet lirimi i menjëhershëm i Blerim Ramadanit

Published

on

Bashkëshortja, dy bijtë, familjarë të tjerë dhe pjesëtarë të Shoqatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimitare të Kosovës, kanë protestuar sot para Gjykatës në Shkup.

Ata kërkuan lirimin e menjëhershëm të Blerim Ramadanit, ushtarit nga Kosova i cili është nën arrest në organet e Maqedonisë së Veriut, pasi u ndalua në kufirin e Jazhincës me një fletarrest të lëshuar nga Serbia./TV21

Continue Reading

Lajme nga vendi

Shërbimet globale po i rikthehen normalitetit pas problemit kibernetik

Published

on

Biznese dhe shërbime në gjithë botën janë gradualisht duke iu kthyer normalitetit, pas një problemi kibernetik, që ka prekur sistemet kompjuterike për disa orë të enjten dhe të premten, transmeton Radio Evropa e Lirë.

Biznese, banka, spitale dhe kompani ajrore janë prekur më së shumti, pasi një përditësim i sistemit, i nisur prej kompanisë së sigurisë kibernetike Crowdstrike, ka shkuar keq dhe për pasojë është prekur sistemi Microsoft Windows.

Kompania Crowdstrike ka kërkuar falje për komplikimet dhe ka thënë se problemi është rregulluar, mirëpo e ka pranuar që do të duhet kohë derisa të kryhet e gjitha puna.

CrowdStrike, kompani amerikane, është në mesin e kompanive më të njohura në botë, e cila ka më shumë se 20.000 abonues.

Ajo krijon sisteme për t’i mbrojtur pajisjet e klientëve nga viruset kompjuterike.

Advertisement

Kompanitë e fluturimeve kanë raportuar për mijëra fluturime të anuluara dhe operatorët kanë thënë të shtunën se presin që vonesat të vazhdojnë edhe përgjatë fundjavës.

Disa shërbime shëndetësore në Britani, Izrael dhe Gjermani, nuk kanë mundur të ofrohen.

Kaosi global ka rritur shqetësime për cenueshmërinë e teknologjisë së ndërlidhur botërore, dhe shkallën e problemit që mund të shkaktojë problem në përditësim i vetëm një sistemi aq të përhapur.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Aksident në rrugën e Banjës në Tetovë, lëndohet rëndë një 18-vjeçar

Published

on

Më 19.07.2024 në orën 22:20 në SPB Tetovë është raportuar se në rrugën lokale Tetovë – Banjicë, një automjet “Chevrolet” me targa të Tetovës, i drejtuar nga B.A. (24) nga Tetova, ka dalë jashtë rrugës. Në aksident, pasagjeri D.L. (18) nga Tetova ka pësuar lëndime të rënda trupore, të konstatuara në Spitalin Klinik të Tetovës. Është kryer inspektimi nga një ekip hetimi i SPB Tetovë.

Continue Reading

Më të lexuarat