Connect with us

Lajme nga vendi

Mariçiq: Vlen të shqyrtohen kërkesat e Mickoskit të cilat lëvizin në kornizën negociuese

Published

on

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, vlerëson se vlen të merren parasysh të gjitha kërkesat, pritjet apo kushtet e kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, të cilat, siç thekson, janë në kuadër të kornizës negociuese.

“Mickoski prezantoi më shumë kushte për votim, për mendimin tim, është mirë që ka filluar dialogu dhe është mirë që është kaluar kufiri tabu sa i përket votimit, gjegjësisht për mbështetjen për hyrjen e bullgarëve në Preambulë dhe në kushtetutën tonë. Dhe jo vetëm bullgarët, por të gjitha ato komunitete, sllovenët, kroatët, malazezët dhe të gjithë ata që duhet të përmenden në preambulë. Është mirë që ai kufi është kaluar dhe nuk është më tabu votimi i ndryshimeve kushtetuese. Nga ana tjetër, vlen të merren parasysh të gjitha kërkesat apo të gjitha pritjet apo kushtet e Mickoskit ato që janë të bazuara në realitet, pra ato që lëvizin brenda kornizës negociuese, thotë Mariçiq në intervistë për Radion e Maqedonisë.

Efekti i vonuar i ndryshimeve kushtetuese, shton ai, del nga Korniza negociuese dhe na kthen në tryezë për të negociuar sërish me BE-në dhe Bullgarinë për kushtet

“Sigurisht kjo do të thotë të bëjmë shumë hapa mbrapa, dhe nuk mendoj se kemi nevojë për këtë, por për të gjitha pyetjet e tjera rreth formulës, nëse do të hynim në një qeveri të gjerë, kur, në çfarë kushtesh, me kë, ia vlen të diskutohet nëse ndihmon në pozitën e VMRO-DPMNE-së për të votuar për ndryshimet kushtetuese”, thekson zëvendëskryeministri Mariçiq.

Duke përmbledhur mesazhet nga edicioni i tretë i forumit të dialogut të Prespës, ai thekson se konkluzioni i përgjithshëm është se duhet një përpjekje nga të dyja palët “për të arritur sukses në vitin 2030 në arritjen e asaj që na është caktuar – anëtarësimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor”.

Advertisement

Maqedonia e Veriut, thekson zëvendëskryeministri, është një nga vendet më delikate në rajon sepse “ne kishim një rrugë vërtet specifike, të mos themi unike drejt BE-së”.

“Një rrugë vërtet e vështirë, e ngarkuar me çështje dypalëshe me Greqinë dhe Bullgarinë, me shumë vite pritje për fillimin e negociatave dhe mendoj se të gjithë, pa përjashtim, besojnë se Maqedonia e Veriut meriton të vazhdojë negociatat që filluan vitin e kaluar dhe në kohën më të shkurtër të mundshme t’i përfundojë dhe në valën e parë të ardhshme të zgjerimit të BE-së do të jemi pjesë e saj”, shton ai.

“Mendoj se ai mesazh u dërgua qartë nga të gjithë përfaqësuesit e tjerë përveç Gjermanisë. Pra, për ne ka pasur fjalë të mbështetjes dhe inkurajimit të fuqishëm për të kryer të gjitha obligimet për të vazhduar me sukses negociatat, thekson zëvendëskryeministri Mariçiq.

Ai gjithashtu përgjigjet se çfarë është bërë konkretisht në rrugën tonë drejt anëtarësimit të plotë në Union dhe kujton se procesi i skriningut ka nisur në shtator të vitit të kaluar, për të cilin thotë se na ndihmon të mobilizojmë administratën dhe të analizojmë se ku jemi me respektimin ligjor, por edhe me kapacitetet institucionale, sa jemi të gatshëm për zbatimin e detyrimeve dhe në çfarë harku kohor jemi plotësisht gati të harmonizohemi me BE-në, përkatësisht standardet e BE-së.

Në atë proces skrining, ne u përgjigjemi atyre pyetjeve bazë dhe mendoj se mund të them se jemi vërtet në një nivel gatishmërie të lakmueshme. Kjo nuk do të thotë se ne jemi gati të hyjmë nesër, por kemi një bazë të mirë për të përfunduar negociatat brenda një periudhe të arsyeshme disavjeçare. Po punohet edhe për tre udhërrëfyes që janë kusht për hapjen e klasterit të parë kur të vijë momenti për fillimin e kapitujve, pra për hapjen e negociatave në fazën tjetër. Dhe këtu sundimi i ligjit, reformat në administratën publike dhe funksionimi i institucioneve demokratike si tri tema për tre udhërrëfyesit janë prioriteti ynë sepse janë detyrat më të rëndësishme që hapen në fillim të negociatave dhe mbeten deri në fund”, thotë Mariçiq.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat