Connect with us

Lajme nga rajoni

Sërish gjuajtje me shok-bombë në Zveçan, nuk raportohet për të lënduar

Published

on

Policia e Kosovës ka njoftuar se mbrëmë në Zveçan persona të dyshuar kanë hedhur një mjet shpërthyes, që dyshohet të jetë shok-bombë.

Rasti sipas policisë ka ndodhur rreth orës 19:50.

“Raportohet se person/a të dyshuar të panjohur kanë hedhur një mjet shpërthyes, që dyshohet të jetë shok bombë. Nuk raportohet për të lënduar e as dëme materiale”, thuhet në raportin 24 orësh të PK-së.

Policia ka shtuar se lidhur me rastin janë angazhuar njësitë kompetente policore për procedura të mëtejme hetimore.

Kujtojmë se tensionet në veri të Kosovës janë rritur qysh më 26 maj, kur kryetarët e rinj shqiptarë të komunave në veri, me asistimin e Policisë së Kosovës, kanë hyrë në ndërtesat komunale.

Advertisement

Tensionet kulmuan më 29 maj, kur protestuesit serbë u përleshën me pjesëtarë e KFOR-it në Zveçan. Nga përleshjet mbetën të plagosur dhjetëra persona nga të dyja palët.

Advertisement

Lajme nga rajoni

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë i shkallës rihter ka “shkundur” Shqipërinë pak pas mesnate.

Published

on

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë i shkallës rihter ka “shkundur” vendin pak pas mesnate.

Sipas Qendrës Europiane Sizmologjike, tërmeti e ka pasur epiqendrën në detin Adriatik, 35 km nga Durrësi.

Thellësia raportohet 6.5 km, ndërsa nuk ka pasur pas goditje.

Lëkundjet janë ndjerë në Durrës dhe në zonat përreth.

Continue Reading

Lajme nga rajoni

Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet

Published

on

Opozita serbe ka paraqitur një plan ku përfshihen disa pika. Anëtarët e opozitës Çedomir Stojkoviq dhe Ivan Videnoviç u deklaruan se Serbia duhet të vendosë sanksione ndaj Rusisë, ambasadori rus duhet të ndalohet, shërbimet e inteligjencës serbe duhet t’i nënshtrohen Perëndimit dhe Ukrainës duhet t’i jepet municion dhe armë.

Po ashtu, ata kanë theksuar se duhet të njihet shteti i Kosovës

Sipas opozitës, kjo është politika që e çon Serbinë në të ardhmen.

Kjo politikë duhet të jetë si më poshtë:

  • vendosja e sanksioneve kundër Rusisë në të njëjtën mënyrë si BE-ja dhe të gjithë anëtarët e saj;
  • ndalimi i mediave të kontrolluara nga Rusia në territorin e Serbisë;
  • dërgimi i armëve dhe municioneve në Ukrainë për mbrojtjen e saj;
  • reforma e plotë dhe urgjente e shërbimeve inteligjente të Serbisë dhe strukturës dhe organizimit të saj sipas modelit dhe vlerave të shërbimeve perëndimore;
  • barazimi i pozitës dhe statusit të personave të zhvendosur përkohësisht nga territori i Ukrainës me statusin që ata kanë në vendet e BE-së, kryesisht në Poloni, Republikën Çeke dhe Gjermani;

*Deklarimi i ambasadorit rus si persona non-grata në Serbi është një domosdoshmëri – deklaroi Stojkoviq, ndërsa kolegu i tij Ivan Videnoviq theksoi se anëtarësimi i Serbisë në NATO, “aleancë me ushtrinë e Kosovës”, por edhe një politikë fqinjësie e hapur me Kosovën. janë të rëndësishme

– Postulati i dytë është parashtrimi i kërkesës së Serbisë për anëtarësim në NATO.

Advertisement

– Ne synojmë ta përkthejmë në realitet këtë politikë që kemi thënë këtu – shtoi Stojkoviq.

Continue Reading

Lajme nga rajoni

Vdes në Velipojë 75-vjeçari nga Kosova, pësoi sulm në zemër sapo hyri në det

Published

on

Një 75-vjeçar nga Kosova ka vdekur në Velipojë, pasi ka pësuar atak kardiak brenda në det.

Sipas Policisë së Shtetit, ngjarja raportohet të ketë ndodhur rreth orës 13:00.

“Rreth orës 13:00, shtetasi kosovar M. S., 75 vjeç, duke u larë në det, dyshohet se ka pësuar arrest kardiak dhe si pasojë ka humbur jetën”, thuhet në njoftimin e policisë, transmeton Klankosova.tv.

Tutje, bëhet e ditur se grupi hetimor ka dalë në vend të ngjarjes dhe po vijon punën për sqarimin e plotë të rrethanave të rastit.

Continue Reading

Më të lexuarat