Connect with us

Lajme nga vendi

Përse mungojnë duelet televizive ndërmjet politikaneve shqiptarë?

Published

on

Po vjen shumë shpejt koha për zgjedhjet parlamentare, presidenciale, e nuk janë larg as ato lokale. Në zgjedhje partitë politike në emër të demokracisë garojnë për të marrë besimin e qytetarëve që të qeverisin si në pushtetin lokal ngjashëm edhe në atë qendrorë. Por, për të bërë vlerësime objektive e jo të gabuara qytetarëve i duhet të shohin aftësitë e kandidaëve që garojnë pavarësisht pozitave. Pra, thënë më qartë jetike janë debatet televizive ndërmjet kandidateve të ndryshëm nga parti politike të ndryshme për të parë qartë ndeshjen dhe ballafaqimin e argumenteve dhe ofertave të tyre që kanë për qytetarët. Por, kjo praktikë mbase është pak e zbehur në vendin tonë, që është shumë e vështirë t’i bësh bashkë kandidatët që garojnë në një debat televiziv. E aq më pak krerët e partive politike. Përjashtojmë, ish kryeministrin Zaev i cili pati marrë pjesë në një debat televiziv me oponentin e tij Mickovski, që është rast i rrallë. Përderisa në kampin maqedonas dy liderët më të votuar oponent mund të ulen në një studio televizive dhe të debatojnë, në kampin shqiptarë kjo çështje vazhdon të mbetet utopike. Liderët maqedonas nuk e knaë fare problem edhe të ulen kokë më kokë të bisedojnë kur bëhet fjalë për çështje që janë me interes nacional, e për fat të keq liderët shqiptarë mund t’i bashkojë vetëm ndonjë rast mortor, shkruan Zhurnal.

Mickovski fton Kovaçevskin në duel televiziv –

Në kontekst të zhvillimeve aktuale politike në vend lidhur me ndryshimet kushtetuese, Mickovski i bëri thirrje kryeministrit dhe liderit të LSDM-së, Dimitar Kovaçeski që të ballafaqohen në duel televiziv.

“Kovaçevski ka frikë të shkojë në zgjedhje, ka frikë të dalë në duel televiziv. Që të mos ketë e thamë kështu, e thamë ashtu, takim ekipesh, takim liderësh, këtu publikisht para publikut në duel televiziv, ballë për ballë le të themi çfarë të duam dhe ta lëmë popullin të gjykojë”, tha lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski.

LSDM dhe VMRO- DPMNE nuk po bien dakord edhe pas dy javëve prej kur u takuan tek a tek se si të shqyrtohen propozimet, që përfshijnë ndryshime kushtetuese me zbatim të mëvonshëm, zgjedhje të parakohshme, një qeveri të gjerë dhe heqjen e të ashtuquajturës qeveri teknike që doli nga Marrëveshja e Përzhinës. Propozimi për heqjen e qeverisë në njëqind ditët e fundit të mandatit, në parim, ka pëlqimin e të gjitha subjekteve politike, megjithëse ishte pikërisht periudha që BDI pritej ta përdorte për të përmbushur premtimin kryesor parazgjedhor për kryeministrin e parë shqiptar. LSDM përsëriti se ky qëndrim i është ofruar Mickovskit dhe për çështjen e qeverisë teknike, si dhe për propozimet e tjera, i bëri thirrje opozitës të zhvillojë bisedime në grupe pune.

Advertisement

Ishte viti 2018 kur lideri i VMRO-DPMNE-së Mickovski pas mbledhjes së Komitetit Qendror të partisë, duke ju përgjigjur pyetjeve të gazetarëve për takimin me kryeministrin Zaev, pati theksuar se do të dëshironte që ky takim të jetë ballafaqim televiziv, e jo në kabinet.

Ishte i menjëhershëm reagimi dhe përgjigje e Qeverisë së asaj kohe në krye me Zaev, me çka shprehën gatishmërinë që në çdo kryeministri Zaev është i gatshëm të debatojë me oponentin e tij Mickovski. Ky duel televiziv u organizua dhe nuk u bë fundi i botës, zhvillimet politike sërish vazhduan. Ajo çka përfituan qytetarët nga ai debat i realizuar pesë vite më herët ishte fakti që e kishin më të lehtë të bëjnë pozicionimin e tyre, dhe se kujt t’ia besojnë e japin votën e tyre.

Përse liderët shqiptarë nuk pranojnë duelet televizive?

Kampi politik shqiptarë është i organizuar në më shumë parti politike, por që deri më tani nuk ka pasur ende ndonjë debat të shëndoshë apo duel televiziv në mes të liderëve të partive politike, shpesh herë për arsye të njëjta e rrallë herë për arsye të ndryshme.

Një kohë lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, i shqetësuar dhe me një tonalitet të lartë teksa po fliste në një emision debativ deklaroi se nuk ulet me horra. Duke aluduar në horra tek ish lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela. Ky i fundit, pasi shpëtoi pas ngjarjeve të 27 prillit, më vonë kishte shprehur dyshimet e tij se mund të ketë qenë i informuar Ali Ahmeti për ngjarjet e kobshme në Kuvend, prandaj edhe sipas Selës, Ahmeti është dashtë ta informojë Selën se po përgatitet atentat ndaj tij. E Ali Ahmeti ishte i zhgënjyer thellësisht dhe i dëshpëruar maksimalisht, e kishte deklaruar se nuk do të turpërojë kurrë gjyshërit, prindërit e gjithë veprimtarinë e tij, në përgjigje të akuzave të Selës.

Advertisement

Kujtojmë që, për një kohë të gjatë oponent politik i Ali Ahmetit ishte Menduh Thaçi, por pas daljes së Selës nga PDSH dhe formimit të ASH-së, partia e parë opozitare u bë ASH dhe lideri i opozitës shqiptare për një kohë ishte Ziadin Sela. Ky i fundit i bënte thirrje të vazhdueshme para dhe pas zgjedhjeve Ali Ahmetit për një debat televiziv, por Ahmeti nuk ka pranuar asnjëherë.

E më vonë Ahmeti filloi të arsyetohej me atë se njëherë duhet të vendosin partitë opozitare se cili është lider i opozitës që pastaj të debatojnë me Ahmetin. Pra, ishin vetëm justifike rasti e çasti për të mënjanuar dhe injoruar një duel të mundshëm televiziv mes politikanëve shqiptarë. Përpos që mungojnë duelet televizive, mungojnë edhe takimet tek a tek mes politikanëve shqiptarë për të diskutuar për çështje eventuale që janë me karakter nacional.

Mungesa e ballafaqimit publik si dhe takimeve jo në prezencë të mediave por në mënyrë konsultative mes krerëve të partive politike shqiptare, flet qartazi për nivelin e organizimit politik të shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut. Mbase, njëherë ishin bashkuar në një tryezë të organizuar nga Edi Rama, por më pastaj u kritikuar shumë nga maqedonasit se kinse po hartojnë platformën e Tiranës, gjë që nuk e përsëritën më këtë “gabim” politikanët shqiptarë. Dhe, të vendosur një zëri për të mos u takuar dhe ballafaquar publikisht të kërkojnë votën e qytetarëve pa fije korrektësie. /Zhurnal.mk

Advertisement

Lajme nga vendi

Shkurtohet orari i parkimit me pagesë në Tetovë

Published

on

Kthimi i mërgimtarëve në vendlindje ka detyruar autoritetet lokale që të aktivizohen që të mos ketë kaos në trafik, pasi që përvoja nga e kaluara nuk është e mirë, kur dihet se Tetova gjithnjë vuan për bulevarde të reja, rrugë më të gjëra dhe mungesë të vendeve të parkimit. Së këndejmi, komuna e Tetovës në bashkëpunim me ndërmarrjen Parkingu i Qytetit, ka vendosur që të shkurtojë orarin e parkimit zonal për dy orë respektivisht tani koha e parkimit do të jetë nga ora 07:00 deri në ora 21:00, dy orë më herët se zakonisht. Tashmë të gjithë qytetarët pas orës 21:00 mund ta shfrytëzojnë parkimin pa pagesë sepse dhe merimanga e qytetit nuk do të punojë, por luten qytetarët që mos t’i parkojnë veturat e tyre në trotuare dhe në vende ku pengojnë qarkullimin e lirë të qytetarëve, njoftojnë nga komuna e Tetovës.

“Ky vendim do të filloj nga 15 i këtij muaji deri në 15 gusht. Po ashtu tashmë oborret e shkollave në Tetovë janë të lira dhe parkimi është falas. Duke nisur nga ky fakt drejtuesit e automjeteve do ishte mirë që të parkojnë veturat e tyre në këto parkingje që të shmangim kaosin në komunikacion. Tani është koha kur mërgimtarët tanë janë për pushime në vendlindje dhe në shenjë respekti dhe nderimi kemi vendosur të shkurtojmë orarin e parkimit me pagesë. Në anën tjetër për të lehtësuar edhe më shumë trafikun e qytetit, Komuna e Tetovës në bashkëpunim me Sektorin e Punëve të Brendshme Tetovë, do të punojë vazhdimisht në ruajtjen e rendit dhe rregullimin në rrugë për të shmangur kaosin në qytet”, tha Besarta Ramadani, zëdhënëse e komunës së Tetovës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Urologu Agim Berisha pritet të jetë drejtor i ri i Spitalit Klinik të Tetovës

Published

on

Doktor Agim Berisha pritet të jetë drejtor i përgjithshëm i Spitalit Klinik të Tetovës, mëson portali TS. Berisha është një kohë të gjatë si specialist në Spitalin Klinik të Tetovës. Berisha është emëruar nga VLEN gjegjësisht, Lëvizjes Demokratike.

Nuk do të ketë më drejtor ekonomik në Spitalin Klinik të Tetovës, por do të jetë vetëm Agim Berisha drejtor i përgjithshëm.

Drejtori në ardhje siç mësohet do të ketë konsideratë të jashtëzakonshme për punonjësit që janë me kontrata në vepër që vite të tëra kanë punuar në këtë Spital edhe gjatë Pendemisë.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Mickoski: Bashkëpunimi me Hungarinë nuk është i kufizuar, tani na duheshin vetëm 500 milionë euro

Published

on

Pakoja financiare e qeverisë së Victor Orbanit është një bashkëpunim i veçantë ekonomik që do të zhvillohet në nivel të qeverive të Maqedonisë dhe Hungarisë, dhe është një lloj bashkëpunimi që nuk është i kufizuar në sasi, tha kryeministri Hristijan Mickoski duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve gjatë vizitën e tij në Ohër.

“Më vjen keq që kam lexuar në media të caktuara nga politikanë të caktuar se Mickoski “premtoi një miliard, solli 500 milionë euro”. Tani e them këtë, ne premtuam një miliard por sollëm më shumë, por do ta përdorim kur të na duhet.

Aktualisht na duhen 500 milionë euro. Nga ato 250 milionë nevojiten që komunat të financojnë projektet e tyre, gjë që është e rëndësishme për qytetarët sepse duan të ndjejnë projekte reale. 250 të tjerat duam t’ua japim bizneseve dhe kompanive, sepse kanë kushte tregu të paktën dyfish më të këqija. Sot në biznes ai që nuk ka nevojë për kredi merr kredi, këtu po japim si Qeveri, kjo është për ju”, tha Mickoski.

Detyrimi i biznesit do të jetë që të ketë të paktën 250 milionë euro që do t’i investojë si mjete të veta, në mënyrë që investimi fillestar në kompani të jetë 500 milionë euro.

Continue Reading

Më të lexuarat