Connect with us

Lajme nga vendi

Ndryshimi i Kushtetutës nuk e kërcënon identitetin maqedonas, Mickoskit ia tha edhe Gjermania!

Published

on

Për shefin e diplomacisë, Bujar Osmani, Rezoluta është vetëm një konfirmim simbolik i asaj që është formalisht në Kornizën negociuese, sepse identiteti maqedonas është i garantuar edhe pa të dhe kur të anëtarësohemi, vetëm do të promovohet edhe më shumë

Rezoluta e Bundestagut gjerman në mbështetje të gjuhës dhe kulturës maqedonase, nuk do të jetë e vetmja, siç mëson Indeks.mk nga burime mirë të informoura diplomatike priten edhe rezoluta të reja nga partnerë strategjikë të Maqedonisë së Veriut.

Por, dilema që shtrohet në opinion është se a do të jenë këto të mjaftueshme për garancitë që i kërkon opozita maqedonase që t’u japë dritë jeshile ndryshimeve të nevojshme kushtetuese, për futjen e komunitetit bullgar në Preambulën e Kushtetutës dhe heqjen edhe të pengesës së fundit të vendit në rrugën drejt BE-së?
Nga Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) për Indeks.mk thonë se përpjekjet për ti garantuar vendit një të ardhme të evropiane nuk kanë të ndalur, dhe se në vazhdimësi punohet në gjetjen e kompromiseve për të vazhduar tutje ky rrugëtim strategjik i vendit.

Edhe pse si qeveria ashtu edhe opozita e mirëpritën Rezolutën në mbështetje të identitetit, gjuhës dhe kulturës maqedonase, e cila u miratua në Bundestagun gjerman dhe në vend që dokumenti të ishte një bazë e mirë që opozitarja VMRO-DPMNE të reflektojë dhe mbështet ndryshimet kushtetuese, ata u “vërsulën” pas pushtetit me akuza, edhe pse Rezoluta mbron identitetin dhe gjuhën maqedonase.

LSDM falënderoi Bundestagun e Gjermanisë për Rezolutën e miratuar. Deputeti dhe zëdhënësi i LSDM-së, Darko Kaevski, tha se Rezoluta është mbështetje për rrugën evropiane rë vendit.

Advertisement

“Kemi marrë mbështetje në rrugën evropiane, konfirmimin dhe njohjen e gjuhës, kulturës, identitetit dhe veçantisë maqedonase. Rezoluta e miratuar është përkrahur nga partia simotër e LSDM-së, PSD dhe nga Liberalët dhe të Gjelbrit gjermanë. Mesazh i qartë, i fortë dhe i fuqishëm për korrektësinë e rrugës në të cilën jemi, për korrektësinë e politikave të Kovaçevskit, LSDM-së dhe shumicës parlamentare dhe për mbështetjen për vazhdimin e rrugës evropiane. Përveç kësaj, ky është një respekt për ne si popull me gjithë veçantinë e tij, i cili deri më tani ka bërë shumë për vlerat evropiane”, tha Darko Kaevski, deputet dhe zëdhënës i LSDM-së, përcjell Indeks.mk

Ai shtoi se opinioni e di shumë mirë se kush është përgjegjës për Rezolutën në Bundestagun gjerman.

“Fatkeqësisht, DPMNE-ja përveç bllokadave nuk bëri asgjë për identitetin dhe gjuhën maqedonase dhe as për këtë rezolutë. DPMNE dhe Mickoski duhet të kenë turp për veten e tyre. Aq më tepër që partitë e tyre simotra në Bundestag votuan kundër Rezolutës për konfirmimin e gjuhës, kulturës dhe veçorisë maqedonase”, tha Kaevski.

Nga opozitarja VMRO-DPMNE e përshëndetën Rezolutën dhe thonë se merita për të është e tyre.

Për shefin e diplomacisë, Bujar Osmani, Rezoluta është vetëm një konfirmim simbolik i asaj që është formalisht në Kornizën negociuese, sepse identiteti maqedonas është i garantuar edhe pa të dhe kur të anëtarësohemi, vetëm do të promovohet edhe më shumë.

Advertisement

Parlamenti gjerman, Bundestagu, me shumicën e votave të deputetëve të tri partive në pushtet – socialdemokratët, liberalët dhe “të gjelbërt” miratoi një rezolutë, e cila mbështet identitetin, gjuhën dhe kulturën maqedonase në rrugën e vendit drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Rezoluta nuk mori mbështetje nga partitë e opozitës, përfshirë Bashkimin Demokratik Kristian/Bashkimin Social Kristian (CDU/CSU) konservator të ish-kancelares Angela Merkel.

Rezolutën para deputetëve e ka prezantuar Sekretarja e Shtetit për Evropën në MPJ-në gjermane, Anna Leermann, e cila vjen nga radhët e “të gjelbërve”.

“Me këtë rezolutë ne i kushtojmë respekt të thellë identitetit, gjuhës, kulturës dhe historisë maqedonase”, tha Lirman.

Ajo shtoi se ndryshimi i Kushtetutës nuk e kërcënon identitetin maqedonas, por përkundrazi e forcon karakterin multietnik të shtetit.
“Pretendimet se kjo do të komprometojë identitetin janë të gabuara. Futja e komuniteteve shtesë në Kushtetutë, përkundrazi, vetëm sa do të forcojë karakterin multietnik të shtetit, i cili është shembull për të gjithë rajonin”, tha Lierman.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me të punësuaren e hospitalizuar në Klinikën infektive nën mbikëqyrje 14-të ditore

Published

on

Njëmbëdhjetë persona në kontakt me një të punësuare të shtruar në Klinikën infektive janë nën mbikëqyrje 14-të ditore, pasi ajo është diagnostikuar me ethe hemorragjike krimea kongo, informoi sot Renata Mlladenovska, drejtore e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor (ISHSSH).

“Pas marrjes së informacionit nga Instituti për Shëndet Publik, të njëjtën ditë, pra më 5 gusht, ekip i epidemiologëve nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, ka kryer kontroll epidemiologjik, janë bërë anketa dhe kontakte. Informacioni është ndarë dhe me ISHSSH-në dhe si institucion lëshuam edhe 11 zgjidhje, ato janë kontakte të tashmë pacientes së shtruar e cila është edhe e punësuar në Klinikën infektive. Ato 11 kontakte do të jenë nën mbikëqyrje shëndetësore 14-ditore”, tha Mlladenovska.

Ajo sqaroi se çfarë nënkupton mbikëqyrja shëndetësore.

“Pacientja, përkatësisht kontaktet do të duhet të paraqiten dhe të jenë në kontakt të vazhdueshëm me epidemiologun kujdestar nga Qendra për Shëndet Publik – Shkup, nuk është izolim klasik, megjithatë nuk duhet të kenë kontakt me të tjerët – nëse është familja e ngushtë, thjesht të durojnë këto 14 ditë që të mos përhapet ky infeksion dhe shpresoj që ky të jetë rasti i fundit. Sa u përket 29 kontakteve të mëparshme, nga ato 29 kontakte, një është konfirmuar si rast, kemi mbikëqyrje shëndetësore, vendime të marra për 40 persona”, ka thënë Mlladenovska.

E pyetur nëse këta 11 kontakte janë të gjithë nga Klinika infektive apo familja, ajo sqaroi se nga këta 11, dhjetë persona janë nga familja e ngushtë e pacientes dhe një kontakt është e një kolege të saj poashtu nga Klinika infektive.

Advertisement

Më herët, kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zllate Mehmedoviq, tha për MIA-n se Komisioni absolutisht qëndron prapa asaj që është bërë nga Instituti i Shëndetit Publik, masat e ndërmarra dhe rekomandimet që jepen.

Nga ajo që kanë parë, shtoi ai, rasti i parë është rast i infektimit të drejtpërdrejtë, ndërsa i dyti me gjasë është gjatë transmetimit përmes gjakut të kontaminuar.

Në rastin e parë të infeksionit të drejtpërdrejtë ndërroi jetë një paciente 27-vjeçare, pas infektimit nga pickimi i rriqrës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Dogana e Maqedonisë ka konfiskuar fletobligacione në vlerë 92 milionë dollarë nga një shtetas i Turqisë

Published

on

Drejtori i Doganave, Stefan Bogoev në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp njoftoi se Doganat e Maqedonisë së Veriut kanë konfiskuar fletobligacione në vlerë të 92 milionë dollarëve, shkruan TV21. Bogoev tha se janë konfiskuar 184 fletobligacione me vlerë të veçantë nominale prej 500 mijë dollarëve.

“Obligacionet janë gjetur tek një udhëtar, shtetas i Turqisë, i cili ka ardhur me fluturim të rregullt nga Stambolli dhe është përcaktuar për të kaluar në të ashtuquajturin “kanal i gjelbër”, respektivisht se nuk ka mall për të deklaruar, ndërsa gjatë kontrollit me skaner dhe kontrollit shtesë të detajuar, tek i njëjti janë gjetur në 4 dosje brenda një çante të zezë”, tha mes tjerash Bogoev duke shtuar se personi në fjalë është dënuar nga gjykata e vendit, ndërsa fletobligacionet i janë dorëzuar Agjencisë për Menaxhim me Pronë të Konfiskuar.

Continue Reading

Lajme nga vendi

100 ushtarë nesër nisen për në Slloveni, janë kërkuar mjete materiale dhe teknike

Published

on

Nesër në mëngjes ushtarët maqedonas duhet të nisen për në Slloveni, ku do të ndihmojnë në përballimin e përmbytjeve katastrofike. Këtë e theksoi sot ministrja e Mbrojtjes, Slavjanka Petrovska, duke theksuar se nuk ka pasur vonesa në ndihmën e ofruar.

Që në momentin e parë kur ndodhi aksidenti, e gjithë maja e shtetit kontaktoi autoritetet atje dhe ne i dhamë mbështetjen tonë vetëmohuese. Nga ata na thanë se sapo të bëjnë analizat do të dorëzohen kërkesat dhe kanë mbërritur dje. Për këtë kemi reaguar menjëherë dhe sot në seancën e Qeverisë do të marrim vendim që të dërgohen 100 ushtarë nga përbërje të ndryshme, të cilët do t’u përgjigjen nevojave të ushtrisë dhe shtetit slloven, tha Petrovska.

Ministri sqaroi se ushtarët tanë tashmë janë gati. Në kërkesë thuhet se kërkohen 200 ushtarë.

Sipas saj, janë kërkuar mjete të tjera materialo-teknike të cilat nuk jemi në gjendje t’i dorëzojmë.

Presidenti Stevo Pendarovski dje në bisedë me presidenten sllovene Natasha Pirc-Musar shprehu keqardhje dhe keqardhje për Slloveninë dhe gjithë banorët e saj për humbjet dhe dëmet e pësuara nga vërshimet, të cilat ishin të përmasave të mëdha, dhe shprehu gatishmërinë për të ndihmuar.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat