Connect with us

Lajme nga bota

Situata në Bakhmut: Putin përballet me ‘skenarin më të keq të mundshëm’, avancimi i forcave ukrainase fillon ofensivën

Published

on

Përparimi i trupave ukrainase në drejtim të Bakhmut është suksesi i parë i operacioneve sulmuese në mbrojtjen e qytetit; megjithatë, ky është vetëm një “sukses i pjesshëm”, tha komandanti i forcave tokësore të Ukrainës, gjenerallejtënant Oleksandr Sirskyi, raporton Ukrinform duke cituar Qendrën e Mediave Ushtarake.

Sipas Sirsky, ditët e fundit kanë treguar se forcat e armatosura të Ukrainës mund të ecin përpara dhe të eliminojnë armikun edhe në kushte jashtëzakonisht të vështira.

“Ne po luftojmë me më pak burime se armiku. Megjithatë, ne arrijmë t’i shkatërrojmë planet e tij. E gjithë kjo falë luftëtarëve tanë, të cilët po luftojnë kundër agresorit, duke kapërcyer kufirin më të lartë të aftësive njerëzore – theksoi komandanti dhe shtoi – megjithatë ky është vetëm një sukses i pjesshëm. Dhe kështu duhet kuptuar. Operacioni për mbrojtjen e Bakhmutit vazhdon”./Lajmi i plotë.

Advertisement

Lajme nga bota

23-vjeçari shqiptar vret me thikë 19-vjeçarin në Angli

Published

on

Një 23-vjeçar shqiptar është arrestuar dhe akuzuar për vrasjen e një adoleshenti në veri të Londrës.

K.P, 23-vjeç, akuzohet për vrasjen e Ahmed Habib, 19 vjeç, i cili u gjet i vrarë me thikë pranë Finsbury Park më 17 korrik.

23 vjeçari shqiptar, u mbajt në paraburgim pas seancës së shkurtër në Gjykatën e Uxbridge të enjten dhe më pas do paraqitet në Old Bailey më 22 korrik.

Policia mbërriti në kryqëzimin e Stroud Green Road dhe Tollington Park në orën 02:50 të mëngjesit, ku viktima ishte plagosur me thikë disa herë.

Oficerët, Shërbimi i Ambulancës në Londër dhe mjekët nga Ambulanca Ajrore e Londrës u përpoqën ta shpëtojnë Ahmedin, por më kot pasi ai u konstatua i vdekur në vendngjarje.

Advertisement

Shkaku i kësaj ngjarje të rëndë ende nuk dihet.

Continue Reading

Lajme nga bota

Lojrat Olimpike “Paris 2024”, detaje nga ceremonia madhështore mbi lumin e Senës

Published

on

Për herë të parë në histori, ceremonia e hapjes së një olimpiade do të bëhet nëpër qytet dhe jo në një stadium.

Gjashtë kilometra ndajnë Pont d’Austerlitz (Pont D’Austerlitz) dhe Pont d’léna, dhe përgjatë kësaj rruge përgjatë lumit parizien, do të nisen 162 anije, duke marrë me vete më shumë se 10,000 sportistët nga 206 delegacionet që do të marrin pjesë.

Siguria është një nga çështjet shqetësuese dhe për ta arritur këtë, përgjatë lumin Sen do të vendosen rreth 45,000 agjentë. Kulla Eifel gjithmonë imponuese, ku këtë radhë tërheqin vëmendjen unazat olimpike, që debutojnë në emblemën e qytetit.

Njëqind vjet më vonë Lojërat Olimpike kthehen në Qytetin e Dritës, e kur kanë mbetur edhe pak ditë të mbetura, shtohet ankthi, kur në 26 korrik me ceremoninë historike të hapjes do të ndizet edhe flaka olimpike.

Nëse siguria e lejon këtë falë një dislokimi të jashtëzakonshëm agjentësh dhe nuk do të lindë nevoja të aktivizohet plani B ose C (në Trocadero ose Stade de France), “Paris 2024” do të mbahet mend për organizimin e ceremonisë hapëse të parë zhvilluar jashtë stadiumit olimpik. Udhëtimi prej 6 km që sportistët do të bëjnë me varkë ditën e parë do të jetë monumental.

Advertisement

Gjithçka do të nisë në orën 19:30, nga Ura e Austerlitz-it që shkon drejt perëndimit. Dhe prej andej, me vizion të drejtpërdrejtë, do të shfaqet një park unik olimpik.

Të gjithë do të mahniten nga Katedralja Notre Dame, ende në restaurim, Muzeu i Luvrit dhe Muzeu Orsay, me orën e tij të pagabueshme.

Place de la Concorde dhe obelisku i tij, i cili do të presë sportet urbane (BMX, breaking, basketboll 3X3 dhe skateboarding), do të japin gjithashtu mirëseardhjen e tyre të veçantë më pas.

Më pas do të jetë radha e Esplanades dhe Pallatit të Invalidëve ku do të bëhet, gjuajtja me hark dhe kupola elegante prej xhami e Grand Palais, ku do të zhvillohen skerma dhe taekwondo.

Varkat që do të transportojnë 10,500 atletë nga 206 delegacionet, do të kalojnë dy ishujt qendrorë (Saint Louis dhe La Cité) dhe do të kalojnë mbi dhjetë ura, duke përfshirë Urën e njohur Alma ose kushtuar Aleksandrit III, spektakolare me detajet e saj të arta.

Advertisement

E fundit do të jetë Ura Jena, pranë Kullës Eifel dhe kopshteve Trocadero dhe Champ de Mars, ku do të luhet Beachvolley.

Dhe kjo me siguri do të jetë kartolina ikonë që do të mbetet përgjithmonë nga këto Lojëra.

“Kjo ceremoni, me botën ku po jetojmë, është një dhimbje koke për sigurinë, por do të jetë një moment i jashtëzakonshëm për komunitetin”- thotë Yannis Exarchos, drejtori i përgjithshëm i Shërbimeve të Transmetimit Olimpik.

“Ne do të kemi njëqind kamera përgjatë lumit, dyqind telefona celularë në varka, tetë dronë dhe tre helikopterë”.

Pas kufizimeve prej pandemisë në olimpiadën e Tokios, Parisi, me synim e integrimit total, propozon edhe një maratonë të hapur, si dhe dhënien e medaljeve për sportistët në Parkun e Kampionëve.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga bota

Forbes: Dy ditë pas atentatit, pasuria e Trump u rrit mbi 1 miliard dollarë

Published

on

Vetëm dy ditë pas atentatit ndaj kandidatit për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, pasuria e tij u rrit për më shumë se 1 miliard dollarë, njofton revista

Mbi 1 miliard dollarë është shtuar në vlerën neto të Trump të hënën, pasi aksionet e Trump Media—prindit të platformës sociale Truth Social—u rritën disa ditë pas një përpjekjeje për vrasje të Trump, i cili mbajti një pjesë të shumicës në kompani.

Trump ka një pasuri neto prej 6.6 miliardë dollarësh, që e rendit atë në mesin e 500 njerëzve më të pasur në botë, sipas vlerësimeve të fundit të Forbes.

Pasuria e tij neto është rritur në më shumë se 8 miliardë dollarë, nga rreth 4.1 miliardë dollarë kur Trump Media doli në publik më 26 mars dhe çmimi i aksioneve të kompanisë arriti në 79.38 dollarë.

Vlera e vlerësuar e Trump Media është midis 40 dhe 90 milionë dollarë.

Advertisement

Trump ishte duke folur në një tubim më 13 korrik në Pensilvaninë perëndimore kur u dëgjuan disa të shtëna. Më vonë, ai tha se një plumb i shpoi pjesën e sipërme të veshit të djathtë.

Dy persona u vranë, përfshirë sulmuesin e dyshuar dhe dy persona që ishin në audiencë po ashtu u plagosën rëndë.

FBI ka identifikuar të dyshuarin si Thomas Matthew Crooks, 20 vjeç, nga Pensilvania.

Continue Reading

Më të lexuarat