Connect with us

Lajme nga vendi

Troshanovski: Nëse ndërtimi i korridoreve 8 dhe 10d nuk është përjashtuar nga fondet evropiane, mbikëqyrja do të ishte shumë më e ashpër

Published

on

Kryetari i Institutit për demokraci, Marko Troshanovski konsideron se rreziku në rastin me ndërtimin e korridoreve 8 dhe 10d është ajo që i gjithë ky projekt është përjashtuar nga Programi evropian për ndihmë paraqasëse.

Kjo, vlerësoi Troshanovski, nga njëra anë do të thotë se vendi ka humbur shumë mjete të pakthyeshme nga BE-ja, ndërsa nga ana tjetër se mbikëqyrja e përgjithshme do të ishte shumë më e rreptë dhe do të premtonte sisteme rrugore shumë më të qëndrueshme dhe infrastrukturë rrugore, e cila tani, siç përmendi, nuk mund të dihet se si do të ndërtohet dhe zhvillohet.

“Projekti për korridoret 8 dhe 10d ende nuk është përgatitur. Ato rrugë nuk janë projektuar nga këtu dhe ne nuk e dimë se cilat mund të jenë implikimet. Ajo që përbën rrezik është se i gjithë ky projekt është përjashtuar nga Programi evropian i ndihmës paraqasëse, nga fondet evropiane. Vetëm me këtë, si vend, humbëm shumë fonde që mund të na ishin dhënë në mënyrë të pakthyeshme. Tani, së pari, ne i paguajmë vetë taksapaguesit dhe së dyti, procedurat dhe sistemet e kontrollit nga raportet e mbrojtjes së natyrës, raportet e ndikimit në mjedis dhe të tjera – e gjithë mbikëqyrja e atyre dokumenteve do të ishte shumë më e rreptë dhe do të kishte premtuar sisteme rrugore shumë më të qëndrueshme dhe të qëndrueshme dhe të tjera, infrastrukturën rrugore e cila, për fat të keq, tani nuk mund të dimë se si do të ndërtohet dhe zhvillohet”, tha Troshanovski para fillimit të panelit të sotëm “Parandalimi i krizave dhe menaxhimi i infrastrukturës kritike në Ballkanin Perëndimor”.

Ai i ndau rekomandimet dhe konkluzionet nga hulumtimet më të reja të sublimuara në punimet “Parandalimi i krizave dhe infrastruktura kritike në Ballkanin Perëndimor” dhe “Menaxhimi me pandeminë – leksione të mësuara për një të ardhme më të sigurt”, të cilat ishin tema kryesore në panel.

Advertisement

Lajme nga vendi

Protestohet në Shkup – kërkohet lirimi i menjëhershëm i Blerim Ramadanit

Published

on

Bashkëshortja, dy bijtë, familjarë të tjerë dhe pjesëtarë të Shoqatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimitare të Kosovës, kanë protestuar sot para Gjykatës në Shkup.

Ata kërkuan lirimin e menjëhershëm të Blerim Ramadanit, ushtarit nga Kosova i cili është nën arrest në organet e Maqedonisë së Veriut, pasi u ndalua në kufirin e Jazhincës me një fletarrest të lëshuar nga Serbia./TV21

Continue Reading

Lajme nga vendi

Shërbimet globale po i rikthehen normalitetit pas problemit kibernetik

Published

on

Biznese dhe shërbime në gjithë botën janë gradualisht duke iu kthyer normalitetit, pas një problemi kibernetik, që ka prekur sistemet kompjuterike për disa orë të enjten dhe të premten, transmeton Radio Evropa e Lirë.

Biznese, banka, spitale dhe kompani ajrore janë prekur më së shumti, pasi një përditësim i sistemit, i nisur prej kompanisë së sigurisë kibernetike Crowdstrike, ka shkuar keq dhe për pasojë është prekur sistemi Microsoft Windows.

Kompania Crowdstrike ka kërkuar falje për komplikimet dhe ka thënë se problemi është rregulluar, mirëpo e ka pranuar që do të duhet kohë derisa të kryhet e gjitha puna.

CrowdStrike, kompani amerikane, është në mesin e kompanive më të njohura në botë, e cila ka më shumë se 20.000 abonues.

Ajo krijon sisteme për t’i mbrojtur pajisjet e klientëve nga viruset kompjuterike.

Advertisement

Kompanitë e fluturimeve kanë raportuar për mijëra fluturime të anuluara dhe operatorët kanë thënë të shtunën se presin që vonesat të vazhdojnë edhe përgjatë fundjavës.

Disa shërbime shëndetësore në Britani, Izrael dhe Gjermani, nuk kanë mundur të ofrohen.

Kaosi global ka rritur shqetësime për cenueshmërinë e teknologjisë së ndërlidhur botërore, dhe shkallën e problemit që mund të shkaktojë problem në përditësim i vetëm një sistemi aq të përhapur.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Aksident në rrugën e Banjës në Tetovë, lëndohet rëndë një 18-vjeçar

Published

on

Më 19.07.2024 në orën 22:20 në SPB Tetovë është raportuar se në rrugën lokale Tetovë – Banjicë, një automjet “Chevrolet” me targa të Tetovës, i drejtuar nga B.A. (24) nga Tetova, ka dalë jashtë rrugës. Në aksident, pasagjeri D.L. (18) nga Tetova ka pësuar lëndime të rënda trupore, të konstatuara në Spitalin Klinik të Tetovës. Është kryer inspektimi nga një ekip hetimi i SPB Tetovë.

Continue Reading

Më të lexuarat