Connect with us

Lajme nga vendi

Shkaku i aksidentit të autobusit në afërsi të Laskarcit nuk është i natyrës mekanike, ka dëshmuar eksperti në seancën e sotme

Published

on

Shkaku i aksidentit të autobusit nuk është i natyrës mekanike, ka thënë eksperti Damjan Mirçevski, pjesë e ekipit që ka përgatitur ekspertizën mekanike për aksidentin e autobusit në afërsi të Laskarcit, i cili sot është marrë në pyetje nga mbrojtja në Gjykatën Themelore Penale Shkup.

I pyetur nëse do të kishte pasur frenim para aksidentit do të kishte lënë gjurmë në asfalt, ai u përgjigj se nuk do të pajtohej që për të shmangur aksidentin e trafikut që ka ndodhur, e vetmja mundësi ishte frenimi para aksidentit.

“Nuk mendoj se asnjë lloj frenimi do të kishte parandaluar aksidentin në komunikacion, por me një sistem të menaxhimit korrekt autobusi mund të menaxhohet siç duhet”, tha ai.

I pyetur nëse ndonjë nga drejtuesit e këtij autobusi ka reaguar për mosfunksionimin e frenave, ai u përgjigj se, siç tha, “nga sa kemi analizuar nuk ka të dhëna të tilla”.

Më pas personi i aftë u ekzaminua në lidhje me gjendjen e rrugës në të cilën lëvizte autobusi, si dhe rëndësinë e kontrollit teknik periodik.

Advertisement

Në pyetjen e prokurorit publik “a pajtoheni me mua se ngasja e autobusit të paregjistruar për 16 ditë është rrethanë që tregon qëndrimin e transportuesit ndaj obligimeve të tij ndaj trafikut”, përgjigja e ekspertit ishte “nuk e kemi audituar punën. të transportuesit, as nuk jemi një organ inspektues që ka autoritetin për të kontrolluar punën e ndonjë kompanie.”

Gjykata gjithashtu i bëri pyetje ekspertit i cili pyeti për treguesit në panelin e kontrollit që ishin ngjitur, të cilit eksperti iu përgjigj se në momentin e inspektimit nuk kishte ngjitje dhe tregoi se kjo mund të jetë rezultat i një periudhe të gjatë. e kohës dhe ndryshimit të kushteve të motit ai ishte në autobus i ekspozuar.

Me këqyrjen e këtij eksperti ka përfunduar ekzaminimi i ekipit që ka përgatitur superekspertizën mekanike dhe gjykimi vazhdon më 4 maj me ekspertizën e ekipit që ka përgatitur superekspertizën e trafikut.

Superekspertiza e urdhëruar nga Gjykata në dhjetor 2021 është refuzuar nga fakultetet shtetërore, me arsyetimin se ekspertët e tyre tashmë kanë marrë pjesë në ekspertizën e mëparshme, ose nuk kanë qenë kompetent për të. Pas refuzimit të kolegjeve, lënda është dërguar në Byronë e Ekspertizës Ligjore, e cila ka aftësinë të formojë një ekip ekspertësh të licencuar për të kryer një superekspertizë. Super eksperti mbërriti në Krivichen në dhjetor. Më pas ka pasur fillimin formal të procesit, pas së cilës ka filluar dëgjimi i ekspertëve që kanë përgatitur raportin e superekspertëve, i cili është ende në vazhdim.

Të pandehur në rastin e aksidentit në afërsi të Laskarcit, i ndodhur më 13 shkurt 2019, ku humbën jetën 16 persona dhe u plagosën rreth 30, është Durmish Beluli, pronari i kompanisë “Durmo Tours”, personi përgjegjës për transportin në kompania Ramzi Miftari dhe shoferi i autobusit Manoil Trifunovski të cilët akuzohen për vepra të rënda kundër sigurisë së njerëzve dhe pronës në komunikacion. Ndërkaq për të njëjtën vepër akuzohen tre punonjësit e stacionit të kontrollit teknik, Igor Gjorgjievski, Goran Dukovski dhe Jane Bovarski.

Advertisement

Procesi gjyqësor për aksidentin e nisur në shtator të vitit 2019 e udhëheq gjyqtarja Diana Gruevska Ilievska, ndërsa përfaqësues i prokurorisë është prokurori publik, Darko Jakimovski.a1on.

Advertisement

Lajme nga vendi

Janevska: Nga viti i ardhshëm do të përcaktohen kuotat e fakulteteve sipas analizës së tregut të punës

Published

on

Nga viti i ardhshëm, kuotat e institucioneve të arsimit të lartë do të përcaktohen në bazë të analizës së tregut të punës dhe të dhënave të Agjencisë për Punësim, deklaroi ministrja e Arsimit dhe Shkencës Vesna Janevska në emisionin “Stadiumi” në Kanalin 77.

Siç thuhet në njoftim, ministrja theksoi se këtë vit nuk ka pasur kohë për të ndërhyrë në konkurs, sepse ai ishte përgatitur nga menaxhmenti i mëparshëm dhe për shkak të afatit të shkurtër, Qeveria e re duhej ta miratonte.

Sipas Janevskës, vendi nuk ka nevojë për aq shumë juristë, për dallim nga mësimdhënësit e matematikës, fizikës dhe kimisë.

Këtë vit nuk kemi pasur kohë të ndërhyjmë në konkurs, sepse ai ishte përgatitur nga menaxhmenti i mëparshëm dhe për shkak të afatit të shkurtër, Qeveria e re duhej ta miratonte pa mundësi korrigjimesh. Por analiza ka filluar. Duhet të zvogëlohen disa kuota, për shembull, Maqedonia nuk ka nevojë për aq shumë juristë, ka nevojë për mësimdhënës të matematikës, fizikës, kimisë dhe ne do t’i stimulojmë të rinjtë me bursa që të zgjedhin profesione që janë të pakta, tha Janevska.

Ministria e Arsimit dhe Kulturës shton se po mendon të vendosë provimet pranuese në të gjitha institucionet e arsimit të lartë, por kjo do të diskutohet më tej.

Advertisement

– Janevska foli edhe për buxhetin për shkencën, të cilin, siç tha ajo, Qeveria synon ta rrisë nga 0,3 për qind të bruto-produktit të brendshëm në 1 për qind dhe se kjo do të ndodhë gradualisht, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Arsimit.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Aksion i policisë në një klub nate në rrugën e vjetër Tetovë-Shkup, kapen 8 shtetase të huaja të moshës 22 deri në 32-vjeç

Published

on

Mbrëmë (20.07.2024) në periudhën nga ora 00:00 deri në 02:00, policët e SPB Tetovë kryen një kontroll në një klub nate në rrugën rajonale Tetovë – Shkup. Gjatë kontrollit në objekt u gjetën tetë shtetase të huaja të moshës nga 22 deri në 32 vjeç nga Rusia, Moldavia dhe Shqipëria, të cilat kishin keqpërdorur qëndrimin e tyre, pra qëndronin në shtet në kundërshtim me qëllimin e deklaruar. Ato janë arrestuar dhe mbajtur në stacionin e policisë për procedurë të mëtejshme.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Lëndohet rëndë elektriçisti nga Reçica e Vogël, duke kryer punime në një shtëpi bie në kontakt me një linjë të tensionit të lartë dhe pëson djegie

Published

on

MPB ka njoftuar se me datë 19.07.2024 në orën 10:10, në SPB Tetovë është raportuar se në Qendrën e Urgjencës në Tetovë është sjellë me djegie H.I. (60) nga Reçicë e Vogël e Tetovës. Sipas raportit, ai kishte ardhur në kontakt me një linjë të tensionit të lartë gjatë punës për instalimin e rrjetit elektrik në një shtëpi në ndërtim në Kallnik të Tetovës dhe kishte pësuar djegie. Inspektimi në vendngjarje është kryer nga një ekip i SPB Tetovë dhe një inspektor i punës.

Continue Reading

Më të lexuarat