Connect with us

Lajme nga vendi

LD-Maqedoni: Të publikohet marrëveshja për ndërtimin e korridoreve 8 dhe 10d

Published

on

Lidhja Demokratike kërkon që Marrëveshja për ndërtimin e korridoreve 8 dhe 10 e me “Bechtel dhe Enka” të publikohet dhe t’i nënshtrohet analizës së ekspertëve dhe diskutimit publik, aq më tepër që shkak për ndryshimet ligjore janë detyrimet e përfshira në marrëveshje dhe të pranuara nga negociatorët dhe qeveria.

“Fshehja e marrëveshjes nga opinioni, ekspertët dhe deputetët, vetëm sa forcon dyshimet dhe informacionet e paraqitura tashmë, se mundëson veprimtari korruptive dhe paraqet një lloj grabitje të shekullit.

Lidhja Demokratike u bën thirrje të gjithë deputetëve që të refuzojnë vazhdimin e debatit për ligjet në procedurë të shkurtuar dhe të insistojnë që ato të debatohen në një diskutim të rregullt dhe publik, pasi Qeveria të qëndrojë prapa ligjeve dhe jo një grup deputetësh”, thuhet e LD-së.

Nga atje theksojnë se “nëse vazhdon shumica e BDI-së dhe LSDM-së, atëherë do të propozojmë që zbatimi i marrëveshjes të shtyhet me ndryshimin e Ligjit për përcaktimin e interesit publik dhe emërimin e partnerit strategjik për ndërtimin e autostradave në korridoret 8 dhe 10 e”.

“Nëse rolin kryesor e ka ende Artan Grubi, më parë si koordinator i komisionit negociator gjatë përfundimit të marrëveshjes me “Bechtel dhe Enka”, dhe tani si koordinator për zbatimin e marrëveshjes, i cili pretendon se marrëveshja është “sekret dhe nuk do të publikohet kurrë”, mund të mbetemi edhe pa para edhe pa autostrada”, thonë nga LD.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion i policisë në një klub nate në rrugën e vjetër Tetovë-Shkup, kapen 8 shtetase të huaja të moshës 22 deri në 32-vjeç

Published

on

Mbrëmë (20.07.2024) në periudhën nga ora 00:00 deri në 02:00, policët e SPB Tetovë kryen një kontroll në një klub nate në rrugën rajonale Tetovë – Shkup. Gjatë kontrollit në objekt u gjetën tetë shtetase të huaja të moshës nga 22 deri në 32 vjeç nga Rusia, Moldavia dhe Shqipëria, të cilat kishin keqpërdorur qëndrimin e tyre, pra qëndronin në shtet në kundërshtim me qëllimin e deklaruar. Ato janë arrestuar dhe mbajtur në stacionin e policisë për procedurë të mëtejshme.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Lëndohet rëndë elektriçisti nga Reçica e Vogël, duke kryer punime në një shtëpi bie në kontakt me një linjë të tensionit të lartë dhe pëson djegie

Published

on

MPB ka njoftuar se me datë 19.07.2024 në orën 10:10, në SPB Tetovë është raportuar se në Qendrën e Urgjencës në Tetovë është sjellë me djegie H.I. (60) nga Reçicë e Vogël e Tetovës. Sipas raportit, ai kishte ardhur në kontakt me një linjë të tensionit të lartë gjatë punës për instalimin e rrjetit elektrik në një shtëpi në ndërtim në Kallnik të Tetovës dhe kishte pësuar djegie. Inspektimi në vendngjarje është kryer nga një ekip i SPB Tetovë dhe një inspektor i punës.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Protestohet në Shkup – kërkohet lirimi i menjëhershëm i Blerim Ramadanit

Published

on

Bashkëshortja, dy bijtë, familjarë të tjerë dhe pjesëtarë të Shoqatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimitare të Kosovës, kanë protestuar sot para Gjykatës në Shkup.

Ata kërkuan lirimin e menjëhershëm të Blerim Ramadanit, ushtarit nga Kosova i cili është nën arrest në organet e Maqedonisë së Veriut, pasi u ndalua në kufirin e Jazhincës me një fletarrest të lëshuar nga Serbia./TV21

Continue Reading

Më të lexuarat