Connect with us

Lajme nga vendi

Kërcënimet me bomba, Spasovski: Hetimet vazhdojnë, opinioni do të njoftohet me kohë

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme po vazhdon me hetimet për zbulimin e personave që kanë kërcënuar me bomba, kështu deklaroi sot ministri i Brendshëm, Oliver Spasovski dhe shtoi se për momentin nuk mund të jep asnjë informacion rreth hetimeve, megjithatë premtoi se opinioni do të njoftohet në kohë për të gjitha.

“Hetimet bëhen në institucione, e jo në media dhe opinion. Për momentin nuk mund të jap detaje. Është mirë të ndiqen informacionet që vijnë nga institucionet relevante. Tani ka shumë informata por edhe dezinformata”, deklaroi Oliver Spasovski, ministër i brendshëm.

Spasovski tha se aktualisht është duke u hetuar një grup dhe kur të sigurohen provat e nevojshme do të bëhet kallëzim penal.

“Sa i përket hetimit është një grup, për të cilin po kryhen një sërë veprimesh hetimore, kjo është gjithçka që mund të thuhet tani për tani. Kur të kemi më shumë prova, do të bëhet kallëzim penal. Ky është aplikimi i pestë deri më tani. Tre janë në Shkup, një në Kavadar dhe një në Dellçevë. Kur të përfundojnë veprimet hetimore do të njoftohet opinioni”, deklaroi Spasovski.

Advertisement

Lajme nga vendi

Protestohet në Shkup – kërkohet lirimi i menjëhershëm i Blerim Ramadanit

Published

on

Bashkëshortja, dy bijtë, familjarë të tjerë dhe pjesëtarë të Shoqatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimitare të Kosovës, kanë protestuar sot para Gjykatës në Shkup.

Ata kërkuan lirimin e menjëhershëm të Blerim Ramadanit, ushtarit nga Kosova i cili është nën arrest në organet e Maqedonisë së Veriut, pasi u ndalua në kufirin e Jazhincës me një fletarrest të lëshuar nga Serbia./TV21

Continue Reading

Lajme nga vendi

Shërbimet globale po i rikthehen normalitetit pas problemit kibernetik

Published

on

Biznese dhe shërbime në gjithë botën janë gradualisht duke iu kthyer normalitetit, pas një problemi kibernetik, që ka prekur sistemet kompjuterike për disa orë të enjten dhe të premten, transmeton Radio Evropa e Lirë.

Biznese, banka, spitale dhe kompani ajrore janë prekur më së shumti, pasi një përditësim i sistemit, i nisur prej kompanisë së sigurisë kibernetike Crowdstrike, ka shkuar keq dhe për pasojë është prekur sistemi Microsoft Windows.

Kompania Crowdstrike ka kërkuar falje për komplikimet dhe ka thënë se problemi është rregulluar, mirëpo e ka pranuar që do të duhet kohë derisa të kryhet e gjitha puna.

CrowdStrike, kompani amerikane, është në mesin e kompanive më të njohura në botë, e cila ka më shumë se 20.000 abonues.

Ajo krijon sisteme për t’i mbrojtur pajisjet e klientëve nga viruset kompjuterike.

Advertisement

Kompanitë e fluturimeve kanë raportuar për mijëra fluturime të anuluara dhe operatorët kanë thënë të shtunën se presin që vonesat të vazhdojnë edhe përgjatë fundjavës.

Disa shërbime shëndetësore në Britani, Izrael dhe Gjermani, nuk kanë mundur të ofrohen.

Kaosi global ka rritur shqetësime për cenueshmërinë e teknologjisë së ndërlidhur botërore, dhe shkallën e problemit që mund të shkaktojë problem në përditësim i vetëm një sistemi aq të përhapur.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Aksident në rrugën e Banjës në Tetovë, lëndohet rëndë një 18-vjeçar

Published

on

Më 19.07.2024 në orën 22:20 në SPB Tetovë është raportuar se në rrugën lokale Tetovë – Banjicë, një automjet “Chevrolet” me targa të Tetovës, i drejtuar nga B.A. (24) nga Tetova, ka dalë jashtë rrugës. Në aksident, pasagjeri D.L. (18) nga Tetova ka pësuar lëndime të rënda trupore, të konstatuara në Spitalin Klinik të Tetovës. Është kryer inspektimi nga një ekip hetimi i SPB Tetovë.

Continue Reading

Më të lexuarat