Connect with us

Lajme nga rajoni

“Personaliteti i vitit në Zvicër”, shqiptarja bën thirrje: Më votoni, jam frymëzim për vajzat e reja

Published

on

Shqipe Sylejmani është shkrimtarja dhe aktivistja shqiptare, që është përzgjedhur mes personaliteteve të vitit 2022 nga Festivali Prestigjoz në Zvicër. Ajo ka botuar dy libra, edhe aktualisht i ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve të votojnë që të shpallet fituese më datën 1 prill.

Në një lidhje me Skype për “ABC e Mëngjesit”, Shqipja ka treguar se tashmë është kthyer edhe një frymëzim për të gjitha vajzat shqiptare në Zvicër, që duan të kenë një karrierë të mirë dhe të realizojnë ëndrrat e tyre.

“Çdo herë kur një vajzë e re shikon një shqiptare që përmendet në TV, apo ka një karrierë të mirë, është në vizibilitet edhe të komunitetit jo vetëm shqiptar, por edhe të Zvicrës. Shpresoj edhe një inspirim për të gjitha vajzat e reja të shkojnë edhe ato në këtë drejtim, që të shprehin kulturën e tyre dhe të ndjekin ëndrrat e tyre.

Dihet që rruga e shqiptarëve në Zvicër nuk është e lehtë dhe unë këtë nominim e kam marrë. Tani shpresoj që ndjekësit e zemrës të votojnë në të gjithë Zvicrën. Deri në fund të marsit merret verdikti dhe më 1 prill shpallet personi i vitit 2022. Të gjithë ata që duan të votojnë e kanë linkun në rrjetet sociale, mund të votojnë vetëm personat që janë në Zvicër”, tha ndër të tjera ajo./abcnews.al

Advertisement

Lajme nga rajoni

Stuhi dhe shi i rrëmbyeshëm, përmbytet një pjesë e kryeqytetit kroat

Published

on

Pak pas orës 01:00 të ditës së sotme, stuhia e parashikuar ka arritur në territorin e Kroacisë, e cila paralajmëron fundin e valës së gjatë të të nxehtit.

Në kryeqytetin kroat, Zagreb gjatë natës ka pasur vetëtima të fuqishme, shi dhe erëra të forta.

Në zonën e Zagrebit ka rënë shi pothuajse gjatë gjithë natës dhe sipas raportimeve të mediave, në disa pjesë kanë rënë deri në 100 litra shi për metër katror, që është më shumë se mesatarja mujore e muajit korrik.

Zjarrfikësit kanë pasur 60 intervenime mbrëmë në tërë territoret ku ka pasur edhe vërshime, shkruan index.hr.

Grizanska, një rrugë e madhe në Donja Dubravë, është përmbytur, si dhe rruga kryesore në Vukomerc dhe një pjesë e rrugës në Luçko.

Advertisement

Është përmbytur edhe këndi i lojërave në rrugën Buzinska ndërsa stuhia rrëzoi edhe pemët.

Ndryshe, të hënën priten sërish reshje të theksuara shiu. Por, nuk përjashtohen riga lokale të shiut edhe gjatë të dielës.

Continue Reading

Lajme nga rajoni

KEQPËRDORNIN KARTELAT E BANKËS DHE VIDHNIN IDENTITETIN, KËRKOHET PARABURGIM NDAJ DY TË DYSHUARVE

Published

on

Prokuroria Themelore në Prishtinë, njofton opinionin publik se Departamenti i Përgjithshëm, ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit në gjykatën kompetente, ndaj të pandehurve B.T. dhe I.V., në drejtim të veprave penale “Lëshimi i çeqeve pa mbulesë ose të rremë dhe keqpërdorimi i kartelave të bankës apo të kreditit” dhe “Vjedhja e identitetit dhe kredencialeve”.

Sipas kërkesës, ekziston dyshimi i bazuar se të pandehurit, me qëllim të përfitimit të kundërligjshëm pasuror, kanë përdorur pa autorizim kartela bankare të llojit Master Card të një sistemi bankar ndërkombëtar, ashtu që kanë realizuar blerje online tek një biznes i Kosovës, duke iu shkaktuar dëm mbajtësve të këtyre kartelave.

Po ashtu, të pandehurit, me dashje dhe me qëllim të shfrytëzimit pa autorizim ligjor të të dhënave të kartelave bankare të llojit Master Card, përmes aplikacionit “Telegram”, kanë siguruar të dhënat në mënyrë të kundërligjshme dhe më pas të njëjtat i kanë shfrytëzuar për të bërë blerje online nëpër biznese të ndryshme.

Të pandehurit janë ndaluar me aktvendim mbi ndalim të Prokurorit të Shtetit, më 18 korrik 2024.

Continue Reading

Lajme nga rajoni

Eksperti shqiptar i sigurisë: Faton Hajrizi m’u dhimbs si të ishte vëllai im, e kaloi jetën në burgje

Published

on

Ilir Kulla, njohësi i çështjeve të sigurisë nga Shqipëria ka reaguar pas vrasjes së Faton Hajrizit në Serbi.

Ai ka shprehur keqardhje për këtë vrasje, duke thënë se Hajrizi i dhimbset sikur ta kishte vëlla.

Ai në profilin e tij në Facebook, ai ka kritikuar shtetin që nuk ka reaguar si duhet në rastin e Faton Hajrizit, i cili si i ri ishte burgosur.

Postimi i tij pa ndërhyrje:

Ndjej nje keqardhje te pamatshme per te ndjerin Faton Hajrizi, i pafat ne jeten e Tij te shkurter. Femije i Epokes se cmendurise Millosheviciane kur njerezve iu mor e ardhmja peng, nga ultranacionalizmi kriminal i Serbise.

Advertisement

Nje jete ne burgje, ne nje shtet ku model zhvillimi u be Hysi dhe Hasan Lludi, kur u rrit e u burrerua neper burgje, njohu jo vetem padrejtesine por edhe poshtersine. Sot kur e pashe te vrare mu dhimbs sikur te ishte vellai im. Me erdhi keq dhe per policin e vrare edhe ai djale I ri edhe ai viktime i nje jete ne nje epoke kriminale, ku shteti dhe politika kriminalizon gjithcka.

Ne anen tjeter rasti e do qe Minister i Brendshem te jete kryetari i Partise se Milloshevicit, kryetari i te rinjve te Milloshevicit, trashegimtari direkt i asaj epoke kriminale.

Kam takuar njehere kete Ivicen qe mburrej sesa bukur kendob ne Shqip Mora Mandinen ! Mu kujtua miku im Beg Riza e te tjeret e vrare ne Kumanove dhe ata me jeten e shkaterruar ne rini nga lufta.

Mu kujtuan qindra mijra te rinj e femije, burra e gra anembane Jugosllavise me jete te shkaterruar po nga i njejti moster ultranacionalizmi i semure serb.

Sa keq kaluan tre dekada e jemi ku ishim ndoshta me keq, sa keq per femijet tane. Na fal Faton , e padrejtesia jote i denofte ata qe duhet te te jepnin nje jete qe e meritoje.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat