Connect with us

Lajme nga rajoni

Vuçiq: Pasoja për Serbinë nëse nuk e pranojmë propozimin franko-gjerman

Published

on

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se pesë diplomatët perëndimorë gjatë vizitës në Beograd, i kanë thënë, se nëse Serbia nuk e pranon planin franko-gjerman, atëherë vendi do të përballet me pasoja të rënda. Bllokim në integrim evropian, ndalim të investimeve dhe masa gjithëpërfshirëse, politike dhe ekonomike. Të premten e javës së shkuar, pesë diplomatët perëndimorë, i dërguari evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ai amerikan Gabriel Escobar dhe të dërguarit e Francës, Gjermanisë dhe Italisë, nga Prishtina udhëtuan për në Beograd, ku në të dyja qendrat e bënë të qartë këmbënguljen e tyre për një marrëveshje gjithëpërfshirëse Kosovë-Serbi, transmeton DW.

Vuçiq: Nuk ka përparim drejt BE nëse nuk bashkëpunojmë

Presidenti serb Vuçiq, para qytetarëve serbë tha se, “në fjalinë e dytë më është thënë se duhet ta pranoni këtë plan. Në rast të mospranimit, Serbia do të përballet me, ndërprerjen e proceseve integruese, ndërprerjen dhe tërheqjen e investimeve dhe me masat gjithëpërfshirëse politike dhe ekonomike që do ta dëmtojnë Serbinë”, tha Vuçiq. Sipas Presidentit të Serbisë, “plani de fakto u shndërrua si kornizë e re e bisedimeve të Serbisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe nuk do të ketë asnjë përparim nëse nuk bashkëpunojmë për këtë”.

Sipas Vuçiq, “ky plan është plan i të gjitha vendeve të bllokut, përfshirë edhe atyre që nuk e njohin Kosovën”, tha Vuçiq, duke shtuar se në rast të refuzimit, “për pak ditë do të hiqej regjimi i udhëtimit pa viza dhe do të ndërpriteshin investimet”. Presidenti serb vuri në pah siç tha “mosfuqinë”, e Serbisë për ta përballuar presionin ndërkombëtar dhe bëri një krahasim me vitin 1999 kohën e bombardimeve të NATO-os mbi objektivat serbe. “Millosheviçi kishte besuar se asnjë bombë e NATO-s nuk do të bjerë, sepse ata përreth i kishin thënë se kjo nuk do të ndodhte dhe iu deshën disa ditë për ta kuptuar se bombat po binin nëpër Serbi”, tha Vuçiq duke iu referuar bombardimeve të NATO-s mbi forcat serbe, pasi Beogradi refuzoi marrëveshjen e mbështetur nga perëndimi në vitin 1999.

Vuçiq tha se “nuk kemi nënshkruar asgjë, vetëm jemi përballur me fakte. Asgjë nuk do të ndodhë as sot, as nesër, as pas një apo tre muajsh. Por kur të jemi para kërkesave përfundimtare, Kuvendi i Serbisë dhe populli do të deklarohen”, tha Presidenti serb, duke kërkuar zgjidhje kompromisi me Kosovën.

Advertisement

Kurti kundër asociacionit një-etnik

Vuçiq insiston në themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, por, kryeministri i Kosovës Albin Kurti, është shprehur kundër një asociacioni njëetnik. “Çështja e Asociacionit mund të trajtohet në kuadër të marrëveshjes përfundimtare me Serbinë dhe se ajo nuk mund të bëhet një mekanizëm një-etnik sepse nuk është në frymën e Kushtetutës së Kosovës”, ka deklaruar më herët kryeministri Kurti. Ai rithekson se “propozimi evropian është bazë e mirë për diskutime të mëtejme”, por nuk komenton shumë kërkesën e vendosur nga diplomatët perëndimorë për Asociacionin e komunave serbe.

Plani franko-gjerman nuk përmend njohjen e ndërsjellë

Plani franko gjerman në kuadër të një marrëveshje Kosovë-Serbi, pjesë të të cilit publikuan mediet në Prishtinë, parasheh të drejta të barabarta për Kosovën dhe Serbinë, respektim të integritetit territorial, paprekshmëri të kufijve, njohje të simboleve shtetërore dhe një aranzhim të veçantë për komunitetin serb në Kosovë. Në dokument nuk përmendet njohja e ndërsjellë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë apo anëtarësimi i Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Prishtina zyrtare insiston që në qendër të planit duhet të jetë njohja e ndërsjellë.

Të hënën i ngarkuari i BE për politikën e Jashtme, Josep Borrell, informoi ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të BE-së lidhur me zhvillimet e fundit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, dhe tha se pret përkushtim serioz dhe gatishmëri nga Kosova dhe Serbia për ta çuar përpara propozimin evropian. “Theksojmë se përparimi në këtë proces mund të sjellë përfitime të konsiderueshme për të dyja palët. Unë vlerësoj se është mënyra e vetme për të ndalur këtë rreth vicioz të krizave në terren dhe për të zbutur rrezikun e përshkallëzimit të mëtutjeshëm”, tha Josep Borrell. Plani franko gjerman, apo siç parapëlqen Borrell ta quajë ‘propozimi evropian’, parasheh zbatimin e të gjitha marrëveshjeve të deritashme të arritura në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, ku përfshihet edhe Asociacioni i Komunave me shumicë serbe.

Advertisement
Advertisement

Lajme nga rajoni

Zvicër: Kërkohet që kantonet e pasura të ndihmojnë të tjerat

Published

on

Fitimet e papritura për paguesit e primeve në Zug po shkaktojnë zili, politikanët po kërkojnë që kantonet e pasura, si Zug, Cyrihu dhe Gjeneva, të mbështesin kantonet më të varfra edhe më shumë se më parë.

Kantoni i Zugut ka një problem luksi. Vetëm në vitin 2023 Zvicra qendrore gjeneroi një tepricë prej 461.3 milionë frangash – një rekord historik që madje kryeson rekordin e vitit të kaluar prej 332 milionë.

Të ardhurat e papritura i lejojnë kantonit t’i paguajë popullatës së tij privilegje të shumta: nën titullin “Vlera e shtuar për të gjithë”, “të ardhurat e tepërta tatimore” duhet t’i kthehen popullatës. Ndërsa kantonet e tjera dhe qeveria federale duhet të shtrëngojnë rripat e tyre, njerëzit e Zvicrës qendrore po japin miliona – pavarësisht barazimit fiskal kombëtar.

Për këtë arsye, Këshilltari Kombëtar i Gjelbër Felix Wettstein dëshiron të rregullojë Skemën Kombëtare të Barazimit Financiar (NFA). Në një mocion, banori i Lucernit kërkon që kantonet me burime të forta të marrin pjesë më shumë në skemën e barazimit financiar: “Zug dhe kantonet e tjera donatore duhet të solidarizohen më shumë me kantonet më të varfra!”

Wettstein vlerëson se kantonet e pasura me burime mund të lehtësojnë qeverinë federale deri në 800 milionë franga në vit me pagesa më të larta. Kantonet donatore Zug, Schwyz, Cyrih, Nidwalden, Obwalden, Basel-Stadt, Gjenevë dhe Appenzell Innerrhoden raportuan teprica të të ardhurave prej rreth 2.5 miliardë frangash vetëm në vitin 2023.

Advertisement

Aktualisht, kantonet donatore paguajnë minimumin në barazimin financiar. Wettstein kërkon që kontributet e kantoneve të pasura me burime të rriten nga dy të tretat aktuale të kontributeve federale në 80 për qind të tyre.

Nisma mbështetet jo vetëm nga politikanë të majtë, por edhe nga politikanë të qendrës, FDP dhe SVP. Midis tyre është Këshilltari Kombëtar i SVP, Thomas Stettler nga Jura. Edhe pse Stettler nuk është në përputhje me linjën e partisë, fermeri beson: “Këto teprica nga kantonet me burime të forta si Zugu janë të neveritshme. Nuk do të ishte gjë tjetër veçse e drejtë nëse kantonet si Jura, të cilat nuk janë shtëpia e korporatave të mëdha, gjithashtu mund të përfitojë më shumë nga ky sukses ekonomik në interes të kohezionit kombëtar”.

Këshilltari Kombëtar i PS-së së Lucernit, David Roth, gjithashtu pajtohet me thelbin e propozimit: “Kantonet me të ardhura të larta kohët e fundit kanë përfituar shumë më tepër nga rishikimet e ligjit tatimor. Prandaj, kompensimi për kantonet më të dobëta financiarisht duhet të rritet”.

Christoph Schaltegger nga Universiteti i Lucernit thekson se kantoni i Zug tashmë po jep një “kontribut të madh për solidaritetin”. Në parim, profesori i ekonomisë është kritik ndaj barazimit financiar: “Për mendimin tim, shumë po rishpërndahen më shumë se sa pak!” Problemi është se barazimi financiar krijon një sërë stimujsh të rremë.

Ideja është përballur me rezistencë nga kantonet donatore: “Ju lutemi mos e bëni”, shpjegon drejtori i financave të Zug, Heinz Tännler. “Ne nuk kemi ‘shumë’ para – nuk ka një gjë të tillë.”

Advertisement

Barazimi financiar është një sistem i balancuar në mënyrë të përpiktë, shpjegon banorja e Zug: “I gjithë sistemi është projektuar për qëndrueshmëri dhe është miratuar në mënyrë demokratike – në asnjë rrethanë nuk duhet të ndërhyhet në mënyrë arbitrare nga një ditë në tjetrën”, thotë Tännler.

Drejtori i financave të Solothurn, Peter Hodel, pajtohet: “Sistemi kalon në ritmet e tij çdo gjashtë vjet”, thotë liberali. Sistemi funksionon “në parim” për të kënaqur kantonin financiarisht të dobët të Solothurnit. Sipas një deklarate të Konferencës së Qeverive Kantonale (KdK), shumica e kantoneve ndajnë këtë pikëpamje.

Megjithatë, një pakicë e qeverive kantonale janë të mendimit se qëllimi i zvogëlimit të dallimeve nuk po arrihet plotësisht dhe se hendeku midis kantoneve më të fortë dhe më të dobët po rritet, siç shpjegon më tej./20minuten

Continue Reading

Lajme nga rajoni

Pretendonte në TikTok se është mjek popullor, arrestohet “Nazmi Bio Mulaku”

Published

on

Policia e Kosovës ka arrestuar sot dy persona për” ushtrim të kundërligjshëm të veprimtarisë mjekësore e farmaceutike”

Lajmin e ka konfirmuar Prokuroria Themelore në Mitrovicë.

Të dyshuarit janë ndaluar për 48 orë.

“Prokuroria Themelore në Mitrovicë, njofton opinionin se janë arrestuar në Vushtrri dy persona me iniciale N.M,. dhe P.I., me dyshimin se kanë kryer veprat penale “Ushtrimi i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore ose farmaceutike“ nga neni 256 i KPRK dhe “Mashtrimi” nga neni 323 i Kodit Penal të Republikës së Kosovës.

Të dyshuarit, me aktvendim të prokurorit gjenden në ndalim 48 orësh, dhe gjatë ditës së sotme (16 korrik) Prokuroria Themelore në Mitrovicë do të i paraqesë Gjykatës Themelore – Dega Vushtrri kërkesë për caktimin e masës së sigurisë – masës së paraburgimit ndaj të dyshuarve”, thuhet në njoftim.

Advertisement

Njëri nga të arrestuarit raportohet se është Nazmi Mulaku, i njohur në rrjetet sociale, si Nazmi Bio Mulaku, i cili paraqitej si mjek popullor.

Ai ishte aktiv me videot e tij në rrjetet sociale, sidomos së fundmi në Tik Tok, ku publikonte video përmes të cilave pretendonte se po shëronte disa sëmundje, si depresioni etj. /Reporteri.net/

Continue Reading

Lajme nga rajoni

Në Novi Sad, një qen pitbull e mbyt pronarin e tij

Published

on

Policia në Novi Sad sot njoftoi se në mëngjes kanë arrestuar një djalë 24-vjeçar, pasi qeni i tij rracës “pitbull” natën e kaluar në apartamentin familjar sulmoi babain e tij 56-vjeçar duke i shkaktuar plagë tnga të cilat vdiq. 24-vjeçarit nga Novi Sadi është caktuar masë arresti për 48 orë, në urdhër të prokurorit të përgjithshëm të bazës, dhe më pas do të paraqitet në gjykatë për institucionet.

Mediat më herët sot raportuan se qeni “pitbull terrier” e kafshoi deri në vdekje pronarin e tij në rrugën “Solunska” në Novi Sad. Siç raportuan mediat serbe, ngjarja ndodhi natën e kaluar, dhe shërbimi i shpejtë i ndihmës vetëm konstatoi vdekjen kur arriti në vendngjarje.

Ekipa jonë reagoi pas raportimit se qeni pitbull terrier sulmoi një nga pronarët dhe i shkaktoi plagë të renda nga të cilat ka vdekur. Ekipi mjekësor intervenoi me prioritet, por mundi vetëm të konstatojë vdekjen e 56-vjeçarit në vendin e ngjarjes – tha zëdhënësi i shërbimit emergjent, Dr. Zoran Krulj.

Continue Reading

Më të lexuarat