Connect with us

Lajme nga vendi

Një sezon I shkëlqyer për futbollistin Hisar Ali

Published

on

Në futboll ato që vlejnë më shumë janë statistikat dhe për një futbollist si Hisar Ali ato nuk mungojnë .Ai ka bërë një gjysëm sezon ëndrrash jo vetëm tek klubi i tij i zemrës Shkëndija por edhe në Reprezentacionin e grupmoshave të Maqedonisë së Veriut U-17, duke qenë pjesë standarde dhe duke shënuar gola ndaj kombëtareve shumë të forta në disa përballje duke e bërë atë një ndër lojtarët më të rëndësishëm në vend. Hisar Ali është një ndër talentët më të mëdhenj që ka Shkëndija , një sulmues kalibër dhe një golëshënues i madh.Me teknikë të përsosur por edhe me një fizik të shkëlqyer ai ka arritur të bëhet një ndër më të spikaturit në ligë por njëkohësisht ai është edhe një asistues i shpeshtë duke e bërë atë një lojtarë që luan dhe sakrifikon shumë për skuadrën. Duke iu referuar ndeshjeve që ka zhvilluar në sezonin 2022-2023 më saktësisht në 11 xhiro ai ka shënuar nëntë gola dhe katër asistime.Gjithashtu ai ka shënuar poashtu edhe dy gola në Kupën e Maqedonisë së Veriut duke marrë epitetin e lojtarit më të rëndësishëm dhe një ndër golëshënuesit më të mirë në superligë. Por paraqitjet e tij në klubin Shkëndija nuk kanë kaluar pa u vërrejtur edhe tek Reprezentacioni i Maqedonisë nën drejtimin e selektorit të njohur Dashmit Beari.Hisar ALi ka qenë një ndër lojtarët kryesorë në përfaqësuesen e Maqedonisë duke shënuar katër gola dhe dy asistime në dhjetë ndeshje të luajtura në vitin 2022. Hisar Ali është shpresë e madhe e klubit Shkëndija me super talentin e tij .Lojërat e tij e kanë dëshmuar se për cfarë sulmuesi briliant bëhet fjalë në ndërkohë që ai pritet të bëjë ndeshje akoma më të mëdha në gjysëmsezonin e mbetur si në nivel klubi poashtu edhe në përfaqësuesen e Maqedonisë së Veriut U-17.TV KOHA

Advertisement

Lajme nga vendi

Ambasadori gjerman për REL: Nëse bisedimet në Ohër finalizohen, atëherë shtetet e BE-së që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës…

Published

on

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, në një intervistë për REL tha se nëse bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, që mbahen sot në Ohër, prodhojnë rezultat ideal, atëherë ai pret që pesë shtetet mosnjohëse të BE-së ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Në intervistë, Rohde ka folur edhe për propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi dhe ka thënë se njohja reciproke është kyçe në rrugën e këtyre vendeve drejt BE-së.

Kosova dhe Serbia janë të angazhuara në dialog për normalizimin e marrëdhënieve qysh nga viti 2011. Ato kanë arritur dhjetëra marrëveshje, por shumica e tyre nuk janë zbatuar në terren.

Së voni, dy shtetet janë pajtuar në parim për një propozim të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve.

Advertisement

Për zbatimin e këtij propozimi, udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë po bisedojnë sot në Ohër.

Një nga nenet e tij kërkon nga të dyja vendet që t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura në 12 vjetët e fundit./REL/

Continue Reading

Lajme nga vendi

Maqedonia e Veriut vendi më i palumtur në Ballkan

Published

on

Maqedonia e Veriut është vendi më i palumtur në Ballkan, sipas raportit të ri të lumturisë të Institutit Gallup. Në vendin e 87-të nga 137 vende, pranë Maqedonisë së Veriut për nga lumturia janë Venezuela, Kongo dhe Ukraina në vendin e 92-të.

Nga vendet fqinje në Ballkan, Shqipëria është më afër RMV-së në vendin e 83-të, Bullgaria në vendin e 77-të, Bosnja dhe Hercegovina në vendin e 71-të, Greqia në vendin e 58-të, Serbia në vendin e 45-të, ndërsa Kosova është në vendin e 34-të, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Raporti është bërë në bazë të sondazheve të ndryshme të kryera në shtetet përkatëse. Janë marrë parasysh gjashtë faktorë, duke përfshirë “Lirinë për të bërë zgjedhje të jetës”, “Perspektivat për një jetë të shëndetshme”, “Bujarinë e njerëzve”, “Perceptimin e njerëzve për korrupsionin”, “Mbështetjen sociale të ofruar nga shteti”, “Prodhimin e Brendshëm Bruto” dhe një faktor të quajtur “Distopia dhe qëndrueshmëria”.

Vendet më të lumtura në botë mbeten Finlanda dhe Danimarka dhe shtetet e tjera baltike apo shtetet në Evropën veriore. /Telegrafi/

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Published

on

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare, por relativisht i ngrohtë. Do të fryjë erë e dobët nga drejtimi jugor.

Temperatura minimalë do të jetë në interval prej -3 deri në 4, ndërsa ajo maksimale do të arrij prej 17 deri në 21 gradë.

Në Shkup dhe rrethinë moti d të jetë i ngjashëm, me diell dhe me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryjë dhe erë e dobët nga drejtimi jugor. Temperatura minimale do të ulet në 1, ndërsa ajo maksimale do të arrij në 19 gradë Celsiusë.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat