Connect with us

Lajme nga vendi

Ekipi për sanksione u largua në SHBA, korrupsioni në Maqedoni mbeti

Published

on

Ekspertët amerikan të ekipit të sanksioneve janë larguar, konfirmoi ambasada amerikane. Gjatë qëndrimit të tyre javën e kaluar, ata u informuan për rastet e korrupsionit të zyrtarëve të lartë, jo vetëm për ato të përfunduara si konfiskimi i Mijalkovit dhe Transmetit, por edhe për hetime aktive paraprake kundër zyrtarëve aktualë dhe ish-funksionarëve, raporton Telma, transmeton Portalb.mk.

Ambasada në përgjigjen për Telmën nuk specifikoi detaje të tjera, por tha se çdo zyrtar i lartë jashtë Shteteve të Bashkuara, i cili do të përfshihej drejtpërdrejt ose tërthorazi në raste të rënda korrupsioni apo shkelje të të drejtave të njeriut, bie në domenin e punës së sekretarit shtetëror amerikan, i cili ka për detyrë të krijojë listën e sanksioneve.

“Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për të thirrur në përgjegjësi ata që janë të përfshirë në korrupsion të madh dhe do të vazhdojnë të përdorin të gjitha mjetet e disponueshme për të luftuar korrupsionin në nivel global. Departamenti i Shtetit po shqyrton një sërë agjencish qeveritare të disponueshme, të cilat, në koordinim me kolegët ndër-resorë, po ndërmarrin veprimet e duhura për të luftuar korrupsionin”, u përgjigj Ambasada e SHBA-së.

Sipas përgjigjes së ambasadës, “duke identifikuar këto autoritete, Shtetet e Bashkuara mund të nxisin llogaridhënien për zyrtarët aktualë dhe ata tl dikurshëm qeveritare që përfshihen në korrupsion, ose kryejnë shkelje dhe abuzime të të drejtave të njeriut dhe të mbështesin përpjekjet për të parandaluar ose penguar abuzimet në të ardhmen”.

Për ekipin e sanksioneve të SHBA-së u njoftua se do të hetojë në mënyrë agresive rastet e korrupsionit që përfshijnë aktorë të dikurshëm dhe aktualë.

Advertisement

Duhet të ketë drejtësi për të gjithë, thanë nga ambasada kur njoftuan se kishte mbërritur ekipi.

Qeveritarët maqedonas, të cilët para ardhjes së ambasadorit Ageler, deklaruan se nuk ka korrupsion serioz në radhët e tyre, ndryshuan qëndrim, falënderuan për ndihmën dhe thanë se ka korrupsion.

Lufta kundër korrupsionit në periudhën e fundit ka qenë cak i kritikave të forta nga përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare.

Fillimisht, përzgjedhja e kreut të ri të Prokurorisë për luftë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, i cili ka njohje personale me krerët e BDI-së, “hutoi” ambasadoren amerikane, Angela Ageler, pasi siç tha ajo, “ShBA ka shpenzuar miliona dollarë për trajnimin e prokurorëve” në sistemin e drejtësisë.

Menjëherë pas kësaj reagoi edhe ambasadori evropian David Geer, i cili ka kërkuar profesionalizëm në institucionet për rastin e dhënies së shtetësisë maqedonase për ukrainasin Oleksandr Onishçenko, i cili është në listën e zezë të SHBA-së.

Advertisement

Ambasadorja e Republikës Federale të Gjermanisë në vend, Anke Holstein, dje theksoi se përparimi i Maqedonisë në rrugën drejt Bashkimit Evropian do të varet në masë të madhe nga shtypja e suksesshme e korrupsionit.

Qeveria njoftoi se do të luftojë korrupsionin duke siguruar funksionimin normal të institucioneve, duke i kushtuar vëmendje integritetit dhe profesionalizmit të atyre që drejtojnë institucionet dhe vullnetit politik.

Advertisement

Lajme nga vendi

Fushata zgjedhore/ Troshanovski: Mosmiratimi i Kodit Zgjedhor mundëson keqpërdorimin e resurseve shtetërore

Published

on

Mos votimi i ndryshimeve të Kodit Zgjedhor sipas rekomandimeve të OSBE/ODIHR tregon se partitë nuk dëshirojnë t’i braktisin praktikat e vjetra të cilat mundësojnë shumë mjete financiare dhe resurse shtetërore në interes të partive dhe jo në interes publik. Kështu vlerëson kryetari i Institutit për Demokraci “Societas civilis”, Marko Troshanovski.

Ai në intervistë për REL tha se, rreth 2,7 milionë euro do të derdhen në portalet e internetit të sapoformuara dhe nuk kanë pronarë, as politikë redaktuese, që nuk dinë nëse do të publikojnë më tej ose jo.

“Kemi situatë ku një kompani paraqet nga katër, pesë portale, prej të cilave çdokush do të mund të marrë nga 15 mijë euro, para për të cilat ka indikacie serioze se keqpërdoren ose për rifinancim të fushatave ose përfundojnë ne xhepa privat. Momenti i dytë është përdorimi i veturave në fushatë. Deri më tani rreth 400 nga mbi 1.500 institucionet i kanë paraqitur veturat e tyre zyrtare, përkatësisht tabelat e tyre të regjistrimit që qytetarët të mund të shohin nëse i përdorin në fushatë”, tha Troshanovski.

Duke folur për fushatën zgjedhore, Troshanovski tha se deri më tani ka qenë e denjë sa i përket mediave tradicionale. Ndërkaq, sipas tij, pjesa më e madhe e fushatës së zezë dhe të ndryrë është zhvilluar në rrjete sociale.

“Ajo do të radikalizohet në mënyrë të pashmangshme me afrimin e fundit. Nuk kemi qenë ende dëshmitarë të përballjeve politike, ku më së shumti dalin në shesh këto dukuri negative në komunikimin politik”, tha Troshanovski.

Sa i përket ndryshimeve kushtetuese dhe anëtarësimit në BE, Troshanovski tha se ndryshimi i kornizës negociuese është kryesisht skenar i pamundur, duke shtuar se, vendi nuk ka kapital diplomatik për të bërë një gjë të tillë.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Ahmeti përkujton dëshmorin Mujdin Aliu në 25 vjetorin e rënies së tij në Koshare

Published

on

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka përkujtuar dëshmorin Mujdin Aliu në 25 vjetorin e tij të rënies heroike.

Ahmeti shkruan se Aliu ishte rritur nën frymën e atdhedashurisë ndaj dha kontributin e tij në luftën e Kosovës, ku ra heroikisht në Kushare.

Statusi i plotë:

Kujtojmë sot në 25 vjetorin e rënies heroike në betejën e Koshares, heroin e kombit Mujdin Aliu.

I rritur me ndjenjën e thellë të atdhedashurisë në vatrën e tij familjare, Mujdini do t’i përgjigjej pa ngurrim kushtrimit që lëshoi Kosova dhe me gjakun e tij do të ujisë rrënjët e lirisë së saj.

Advertisement

Bashkë me shokë do t’u jepnin goditje të fortë forcave ushtarake serbe në Koshare duke thyer kufirin e vendosur nga ana e tyre mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Lavdi e përjetshme Mujdin Aliut dhe të gjithë dëshmorëve të kombit!

Continue Reading

Lajme nga vendi

VIDEO: Shkendija i rikthehet luftës mposhti Sileksin me rezultat 6-1

Published

on

Në një nga edicionet më bindëse të kësaj pranvere, Shkendija mposhti Sileksin me rezultat 6-1 (1-1), në ndeshjen e xhiros së 27-të të LPFM, ku tre gola në shtëpi erdhën nga këndi.

Shkendia ishte bindëse, ajo arriti të “thyejë” Sileksi me 6:1, edhe pse në një moment rezultati nën Sharën ishte 1:1. Megjithatë, Tetovci tregoi të gjithë cilësinë e tij dhe arriti të fitojë tri pikë të mëdha në betejën për titull.

Continue Reading

Më të lexuarat