Connect with us

Lajme nga bota

Zelensky është i bindur se lufta në Ukrainë do të përfundojë automatikisht nëse lideri rus Vladimir Putin vdes

Published

on

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është i bindur se lufta në Ukrainë do të përfundojë automatikisht nëse lideri rus Vladimir Putin vdes. Zelensky ishte i ftuar në specialin “My Next Guest Needs No Introduction” të David Letterman, i cili u filmua në metronë e Kievit, ku herë pas here përfshihej zhurma e trenave.

– Supozoni se Putini u ftoh dhe vdiq ose ra aksidentalisht nga dritarja dhe vdiq, a do të vazhdonte lufta? – e pyeti presidenti ukrainas Letterman.

– Jo, atëherë nuk do të kishte luftë. Një regjim autoritar është i tmerrshëm. Ekziston rrezik i madh që gjithçka të vendoset nga një person – u përgjigj Zelenski.

Advertisement

Ai e krahasoi atë situatë hipotetike me Bashkimin Sovjetik.

– Pra, kur Putini largohet, të gjitha institucionet ndalojnë. Diçka e ngjashme ndodhi në Bashkimin Sovjetik. Gjithçka u ndal. Besoj se do ta kishin të vështirë pa të. Më pas do të fokusoheshin në politikën e brendshme dhe jo në politikën e jashtme – tha Zelensky gjatë intervistës që do të publikohet në Netflix, transmeton Ukrainska Pravda.

Advertisement

Lajme nga bota

VIDEO/ Dronët iranianë kalojnë mbi Irak, Jordania paralajmëron se do të qëllojë çdo mjet që shkel hapësirën ajrore

Published

on

Dronët iranianë që janë nisur nga Irani janë duke kaluar në këto momente mbi hapësirën ajrore të Irakut.

Jordania nga ana tjetër ka lajmëruar se do të qëllojë çdo dron që shkel hapësirën e saj ajrore.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga bota

Burimet amerikane: Irani sulm masiv mbi objektivat ushtarake dhe qeveritare izraelit

Published

on

Një sulm masiv me rreth 100 dronë dhe më pas dhjetëra raketa nga Irani janë lëshuar drejt territori të Izraelit, duke shënjestruar objektivat ushtarake dhe qeveritare.

Ky është skenari i orëve të ardhshme që sipas burimeve amerikane e pret vendin hebre hija e një kërcënimi iranian.

Presidenti Biden iu drejtua me thirrje Iranit: “Mos e bëni: Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për mbrojtjen e Izraelit dhe Irani nuk do të ketë sukses”.

“Ne jemi gati për këtë sulm nga Irani, Izraeli është i fortë”, ka deklaroi pak minuta më parë kryeministri izraelit Netanyahu.

Continue Reading

Lajme nga bota

Irani nis sulmin ushtarak ndaj Izraelit, lëshon dhjetëra dronë

Published

on

Irani ka nisur një sulm kundër Izraelit me dhjetëra dronë. Dronët vlerësohet se kërkojnë disa orë për të kaluar një distancë të tillë, sipas faqes së lajmeve Axios.

Nuk ka asnjë deklaratë të menjëhershme nga IDF për sulmin.

Irani ka kërcënuar se do të sulmojë Izraelin për vrasjen e shtatë anëtarëve të IRGC-së, përfshirë dy gjeneralë, në Damask të Sirisë javën e kaluar.

Fluturime për në Tel Aviv nga Tajlanda janë kthyer pas, pas sulmit të parashikuar nga Irani.

Kryeministri Benjamin Netanyahu tha më parë se Izraeli është gati për një sulm të drejtpërdrejtë nga Irani dhe do të përgjigjet në të njëjtën mënyrë.

Advertisement

“Qytetarët e Izraelit, në vitet e fundit, dhe aq më tepër në javët e fundit, Izraeli është përgatitur për mundësinë e një sulmi të drejtpërdrejtë nga Irani”, thotë kryeministri në një deklaratë video.

“Sistemet tona të mbrojtjes janë të vendosura dhe ne jemi të përgatitur për çdo skenar, si në mbrojtje ashtu edhe në sulm. Shteti i Izraelit është i fortë, IDF është i fortë, populli është i fortë.”

“Ne e vlerësojmë SHBA-në për qëndrimin në krah të Izraelit, si dhe mbështetjen e Britanisë së Madhe, Francës dhe shumë vendeve të tjera.”

“Kam vendosur një parim të qartë – kushdo që na lëndon, ne do t’i lëndojmë ata. Ne do të mbrohemi nga çdo kërcënim dhe do ta bëjmë këtë me qetësi dhe vendosmëri”.

“E di që edhe ju, qytetarët e Izraelit, po ruani qetësinë. Ju bëj thirrje që të dëgjoni direktivat e Komandës së Frontit të Brendshëm.”

Advertisement

“Së bashku qëndrojmë dhe me ndihmën e Zotit, së bashku do të mposhtim të gjithë armiqtë tanë”, thotë Netanyahu.

Continue Reading

Më të lexuarat