Connect with us

Lajme nga vendi

Pendarovski: Procesi i Berlinit nuk është zëvendësim i anëtarësimit në BE, por instrument për anëtarësim më të shpejtë

Published

on

Presidenti Stevo Pendarovski sot foli në konferencën “Procesi i Berlinit 2022 – Bashkëpunimi i intensifikuar: Procesi i rinovuar i Berlinit dhe e ardhmja e bashkëpunimit rajonal në Evropën Juglindore”, organizuar nga Fondacioni “Friedrich Ebert”, në bashkëpunim me Ambasadën e Republikës Federale Gjermania në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Pendarovski tha se riaktualizimi i procesit të Berlinit me një program të ri pune është një lajm i shkëlqyer, por se ky proces nuk nënkupton zëvendësimin e procesit të antarësimit të plotë në BE, transmeton Portalb.mk.

“Nga kjo pikë dua t’i përsëris shkurtimisht. Së pari, të gjashtë vendet nga Ballkani Perëndimor marrin pjesë në Procesin e Berlinit, i cili arrin përfshirjen reale dhe shmang mundësinë që dikush të margjinalizohet ose të izolohet nga procesi. Së dyti, procesi i Berlinit është një nismë e përbashkët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe e vendeve të Ballkanit Perëndimor, e cila është shumë domethënëse për nga përgjegjësia për funksionimin e tij, sepse aktiviteti i tij monitorohet në drejtim të zbatimit të standardeve dhe rregullave evropiane. Dhe së fundi, por më e rëndësishmja, procesi i Berlinit nuk është zëvendësim i anëtarësimit të plotë në Bashkimin Evropian, por instrument për anëtarësimin më të shpejtë të të gjashtë vendeve nga Ballkani Perëndimor në Bashkimin Evropian”, deklaroi Pendarovski.

Ai tha se panua e zyrës së “Friedrich Ebert” dhe Ambasadës Gjermane, si dhe vizita e përfunduar së fundmi e presidentit gjerman Steinmeier në Republikën e Maqedonisë së Veriut, tregojnë qartë interesin e ri dhe entuziazmi nga ana e Bashkimit Evropian, jo vetëm nga Gjermania, dhe nga ana e Republikës së Maqedonisë së Veriut për të vazhduar në atë rrugë, sepse iniciativat rajonale të këtij lloji, për shkak të pikave të tyre të referencës nga e kaluara dhe për shkak të planeve të fundit që u prezantuan më pak se dy muaj më parë, konfirmojnë se kjo është mënyra më e shpejtë për të mbledhur të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor pas të njëjtës kauzë – integrim më të shpejtë në Bashkimin Evropian.

“Sot pres një diskutim të frytshëm dhe rekomandime të dobishme e praktike nga ana juaj për këtë proces, këtë sipërmarrje të përbashkët në të cilën jemi të gjithë së bashku për ta bërë më të shpejtë, më efikas, në interes të të gjithë neve, që jetojmë jo vetëm në Maqedoninë e Veriut, por edhe në të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor”, tha Pendarovski.

Advertisement

Procesi i Berlinit është një iniciativë që synon rritjen e bashkëpunimit rajonal në Ballkanin Perëndimor dhe në asistimin e tyre në procesin e integrimit në BE, proces ky i filluar në 2014, nga kancelarja gjermane, Angela Merkel.

Advertisement

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat