Connect with us

Lajme nga vendi

Ruskovska: Prokurori Publik nuk mund të përzihet në lëndët konkrete të prokurorëve

Published

on

Kryetarja e Prokurorisë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar, Villma Ruskovska, konteston raportin e përgatitur nga Prokuroria Publike e Lubomir Joveskit, lidhur me bastisjen në Drejtorinë e Policisë Financiare.

Ruskovska për “Alsat” tha se prokurori publik nuk ka të drejtë ligjore të ndërhyjë në trajtimin e rastit konkret.

Paraprakisht, Prokuroria Publike ka njoftuar se ka konstatuar parregullsi tek prokurorët që kanë bërë kontroll në punën e Arafat Muaremit.

Nga atje shtojnë se janë kërkuar informacione të caktuara nga prokurorët, por Ruskovska mohon që edhe ajo të jetë thirrur për të dhënë deklaratë.

“Vetëm njëri nga prokurorët publik ka vepruar në detyrë dhe ka ofruar informacionin e kërkuar. Refuzimi për të dhënë informacionin e kërkuar për të përcaktuar faktet e trajtimit të çështjes konkrete, mbështet dyshimin për mospërputhje në veprim”, thonë nga PTHP.

Advertisement

“Jo, nuk më është kërkuar të jap deklaratë”, tha Vilma Ruskovska – Kryetare e Prokurorisë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar.

Më tej, nga Prokuroria Themelore Publike njoftojnë se personat e Drejtorisë mbi të cilët është kryer bastisja kanë autorizime policore, prandaj, për ta mund të veprojë vetëm Reparti i specializuar për ndjekjen e veprave penale, të kryera nga persona me autorizime policore.

“Sipas kësaj, tre prokurorët publik nga Prokuroria Themelore Publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit që kanë vepruar në këtë lëndë ndërsa nuk janë pjesë e Repartit të specializuar, pa kompetencë kanë vepruar lidhur me kallëzimin penal. Prokurori publik i Republikës së Maqedonisë së Veriut tregon se lënda duhet të vendoset në regjistër përkatës dhe sipas orarit t’i jepet prokurorit publik, që është i sistemuar në Repartin e specializuar”, thanë nga PTHP.

“Shtrohet pyetja nëse drejtori ka autorizime policore duke pasur parasysh që e emëron Qeveria. Sidoqoftë, lënda mund të bartet nga një regjistër në tjetër dhe kjo është e ligjësuar”, theksoi Villma Ruskoska- kryetare e Prokurorisë për ndjekjen e krimit të organizuar.

PTHP ka vërtetuar parregullsi edhe gjatë kërkesës për bastisje, që e ka miratuar gjykatësi kompetent.

Advertisement

“Kallëzimi anonim penal dhe gjetjet konkrete në të, pa u mbështetur me asnjë dëshmi apo mjete tjera, mund të jenë shkak për nisjen e procedurës penale, por kjo nuk siguron nivel të caktuar të besueshmërisë se do të gjenden gjurmë të veprës penale apo lëndë të rëndësishme për procedurën penale që të ketë baza për kërkimin e bastisjes së hapësirave të organit shtetëror ose bastisje të personit”, u shprehën nga PTHP.

“A ka bazë për dhënien e urdhrit për bastisje vendos gjykata e jo prokurori publik. Nëse dikush ka vlerësuar se bastisja është joligjore, ka mundur të dorëzojë ankesë pranë Këshillit penal të gjykatës. Me sa e di unë, ankesë e tillë s’është dorëzuar”, theksoi Villma Ruskoska- kryetare e Prokurorisë për ndjekjen e krimit të organizuar.

Joveski sot ka obliguar Ruskovskën tërësisht ta hetojë veprimin për këtë lëndë dhe t’ia dorëzojë informacionet për lëshimet dhe faktet për përgjegjësi të mundshme./Alsat/

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Lajme nga vendi

Protestohet në Shkup – kërkohet lirimi i menjëhershëm i Blerim Ramadanit

Published

on

Bashkëshortja, dy bijtë, familjarë të tjerë dhe pjesëtarë të Shoqatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimitare të Kosovës, kanë protestuar sot para Gjykatës në Shkup.

Ata kërkuan lirimin e menjëhershëm të Blerim Ramadanit, ushtarit nga Kosova i cili është nën arrest në organet e Maqedonisë së Veriut, pasi u ndalua në kufirin e Jazhincës me një fletarrest të lëshuar nga Serbia./TV21

Continue Reading

Lajme nga vendi

Shërbimet globale po i rikthehen normalitetit pas problemit kibernetik

Published

on

Biznese dhe shërbime në gjithë botën janë gradualisht duke iu kthyer normalitetit, pas një problemi kibernetik, që ka prekur sistemet kompjuterike për disa orë të enjten dhe të premten, transmeton Radio Evropa e Lirë.

Biznese, banka, spitale dhe kompani ajrore janë prekur më së shumti, pasi një përditësim i sistemit, i nisur prej kompanisë së sigurisë kibernetike Crowdstrike, ka shkuar keq dhe për pasojë është prekur sistemi Microsoft Windows.

Kompania Crowdstrike ka kërkuar falje për komplikimet dhe ka thënë se problemi është rregulluar, mirëpo e ka pranuar që do të duhet kohë derisa të kryhet e gjitha puna.

CrowdStrike, kompani amerikane, është në mesin e kompanive më të njohura në botë, e cila ka më shumë se 20.000 abonues.

Ajo krijon sisteme për t’i mbrojtur pajisjet e klientëve nga viruset kompjuterike.

Advertisement

Kompanitë e fluturimeve kanë raportuar për mijëra fluturime të anuluara dhe operatorët kanë thënë të shtunën se presin që vonesat të vazhdojnë edhe përgjatë fundjavës.

Disa shërbime shëndetësore në Britani, Izrael dhe Gjermani, nuk kanë mundur të ofrohen.

Kaosi global ka rritur shqetësime për cenueshmërinë e teknologjisë së ndërlidhur botërore, dhe shkallën e problemit që mund të shkaktojë problem në përditësim i vetëm një sistemi aq të përhapur.

Continue Reading

Lajme nga vendi

Aksident në rrugën e Banjës në Tetovë, lëndohet rëndë një 18-vjeçar

Published

on

Më 19.07.2024 në orën 22:20 në SPB Tetovë është raportuar se në rrugën lokale Tetovë – Banjicë, një automjet “Chevrolet” me targa të Tetovës, i drejtuar nga B.A. (24) nga Tetova, ka dalë jashtë rrugës. Në aksident, pasagjeri D.L. (18) nga Tetova ka pësuar lëndime të rënda trupore, të konstatuara në Spitalin Klinik të Tetovës. Është kryer inspektimi nga një ekip hetimi i SPB Tetovë.

Continue Reading

Më të lexuarat