Connect with us

Lajme nga vendi

1.717 raste me Covid-19, 3 të vdekur dhe 1.390 të shëruar

Published

on

Sipas të dhënave nga Instituti për shëndet publik, në tri ditët e fundit (nga 29.07 deri më 31.07.2022) janë bërë 2.631 teste, ndërsa janë regjistruar 1.171 raste të reja me KOVID-19. tre e kanë humbur jetën nga Shkupi në moshën 75, 80 dhe 83 vjeçare dhe 1.390 pacientë janë shëruar. Tre persona kanë ndërruar jetë në kushte spitalore. Sipas Regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga “Termini im”, nuk është regjistruar asnjë person i vdekur, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Nga 1.171 raste të reja nga Shkupi janë 485, Manastiri 87, Kavadari 78, Prilepi 61, Kumanova 60, Ohri 51, Gostivari 49, Velesi 43, Tetova 32, Shtip dhe Struga 29, Strumicë. – 28, Kërçovë – 23, Gjevgjeli – 18, Negotinë – 15, Resnjë – 14, Koçani – 13, Radovish – 11, Shën Nikolla, Kriva Pallanka, Dibër dhe Vallandova – 6, Vinica dhe Demir Hisar – 5, Bogdanci – 3, Berovë, Kratovë dhe Krushevë – nga 2, Makedonski Brod dhe Demir Kapi – nga 1.

Nga numri i përgjithshëm i rasteve pozitive (1.171) janë regjistruar 275 riinfeksione.

Nga 1.390 të shëruar nga Shkupi janë 749, Manastiri 117, Kavadari 84, Prilepi 75, Velesi dhe Strumica 45, Kumanova 36, ​​Shtipi 33, Tetova 32, Negotina 25, Gostivari 19, Gevgjeli 19. – 17, Resnja dhe Radovishi – 15, Ohri – 13, Koçani – 12, Kërçova dhe Kriva Pallanka – 10, Kratovë – 6, Vallandova dhe Demir Hisar – 5, Makedonski Brod dhe Probishtip – 4, Sveti Nikole dhe Krusheva. – 3, Bogdanci, Demir Kapija dhe Dellçeva – nga 2, Vinica dhe Makedonska Kamenica – nga 1.

Advertisement

Janë bërë 2.631 teste përmes: ISHP-332, QSHP Shkup-33, QSHP Manastir-93, QSHP Prilep-22, QSHP Tetovë-44, QSHP Kumanovë-47, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësi Ligjore-0, Laboratori spitalor Kozle-0, Universiteti i Pulmonologjisë me Alergologji-0, SPQ 8 Shtatori, Instituti i Mikrobiologjisë-124, Zhan Mitrev (Filipi II)-34, Avicena-88, Biotek-110, Sistina-77, laboratori Laor – 21, Sinlab-13, Remedika-5, Fertility-31, Genea-28, Nicob Lab-122, VFW Medical-27, Eli MedicaPlus-34, Rojal Medika-2, Spektra-MM-16, Rapid Lab-9, Zhan Mitrev Strumica-10, Nova Lab Diagnostika-8, Ramus-25, ISHP dhe IPSH (test i shpejtë) – gjithsej 1,276

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 2,118,638 teste për KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID-19 në vend që nga fillimi i epidemisë është 328.180, numri i të shëruarve është 313.833, numri i të vdekurve është 9.373 dhe numri i rasteve aktive është 4.974.

Shpërndarja sipas qyteteve, Të sëmurë (gjithsej) Raste aktive (gjithsej)

Shkup 154996, Aktiv 1948
Kumanovë 17490, Aktiv 270
Manastir 16866, Aktiv 418
Prilep 14862, Aktiv 258
Tetovë 14008, Aktiv 192
Kavadar 11406, Aktiv 215
Veles 10350, Aktiv 163
Gostivar 9913, Aktiv 127
Ohër 9596, Aktiv 308
Strumicë 8451, Aktiv 132
Shtip  8415, Aktiv 120
Kërçovë 5878, Aktiv 92
Koçan 5275, Aktiv 49
Strugë 4953, Aktiv 38
Gjevgjeli 4584, Aktiv 52
Negotinë 3900, Aktiv 66
Resnjë 2898, Aktiv 68
Shln Nikollë 2714, Aktiv 45
Radovish 2648, Aktiv 59
Kriva Pallanka 2528, Aktiv 41
Dellçevë 2014, Aktiv 1
Dibër 1743, Aktiv 50
Berovë 1737, Aktiv 24
Valandovë 1549, Aktiv 23
Vinica  1416, Aktiv 13
Probishtip 4, Aktiv 4
Bogdanci 1048, Aktiv 9
Kratovë 1033, Aktiv 28
Krushevë 971, Aktiv 26
Demir Hisar 890, Aktiv 32
Makedonski Brod 768, Aktiv 11
Demir Kapi 606, Aktiv 2
Makedonska Kamenica 529, Aktiv 3
Pehçevë 491, Aktiv 3
Dojran 362, Aktiv 4.

Advertisement
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme nga vendi

Aksion policor si nëpër filma, arrestohen dy persona në pik pagesën afër Tetovës

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme policia e Shkupit në bashkëpunim me atë të Tetovës ka arrestuar dy persona nga Haraçina, pasi të njëjtit janë kapur duke transportuar 35 kilogramë drogë. Nga MPB bëjnë të ditur se pas dokumentimit të plotë të rastit ndaj dy personave në fjalë po ngritët kallëzim përkatës.

“Në orët e paradites në pikën pagesore në magjistralen Gostivar – Tetovë, zyrtarët policorë i kanë dhënë shenjë ndalimi automjetit të pasagjerëve “Range Rover”, me targa të Shkupit, i drejtuar nga K.A.(32), në të cilin O.A. (23) ishte pasagjer, të dy nga fshati Haraçinë i Shkupit. Personat nuk i janë bindur urdhrit të policisë për ndalimin e mjetit, por janë larguar me vrap duke dëmtuar një automjet të policisë, por shumë shpejt janë ndaluar dhe privuar nga liria. Gjatë kontrollit në bagazhin e automjetit janë gjetur 4 thasë me marihuanë, me peshë totale të rreth 35 kilogramëve, me vlerë të rreth 100 mijë eurove”, njoftojnë nga MPB.

 

Advertisement

Continue Reading

Lajme nga vendi

Do të rritet çmimi për nxjerrjen e pasaportave, letërnjoftimeve dhe lejeve për vozitje në Maqedoni

Published

on

Ministria për Punë të Brendshme informon se duke vepruar sipas përfundimit të Qeverisë, zbaton procedurë për ndryshimin e vendimit për çmimet për formularët për nxjerrjen e dokumenteve personale. Nga MPB për “360 shkallë” thonë se për momentin dokumentet personale nxirren me çmimet që kanë qenë deri tani.

Çmimet do të ndryshohen kur vendimi të hyjë në fuqi dhe të publikohet në Gazetën zyrtare të RMV-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Çmimi i pasaportës për personat deri në 27 vjeç do të mbetet i pandryshuar dhe do të jetë 1.500 denarë, por pasaporta për personat mbi 27 vjeç do të jetë 2.000 denarë, që është rritje prej 500 denarë. Çmimi i letërnjoftimit do të jetë 310 denarë, që është rritje prej 120 denarë. Çmimi i patentë shoferit do të jetë 410 denarë, që është rritje prej 130 denarë.

Do të ketë ndryshime edhe në çmimet dhe formularët për procedurat me urgjencë.

Advertisement

Çmimi i pasaportës me procedurë urgjente do të jetë 6.100 denarë, që është rritje prej 1.600 denarë.

Çmimi i patentë shoferit me procedurë urgjente do të jetë 1.230 denarë, që është rritje prej 390 denarë.

Nga MPB thonë se ndryshimi i çmimeve vjen si pasojë e rritjes së çmimeve të blerjes së formularëve të importuar, rritjes së kostove për mirëmbajtjen e sistemit, që kryhet nga një operator ekonomik i huaj, si dhe blerjes së makinerive të reja për shkak të nevojës për zëvendësimin makinerive për personalizim.

Ndryshe, deri në shkurt të vitit 2024, qytetarët kanë detyrim ligjor të ndryshojnë të gjitha dokumentet personale të cilat i kanë me emrin e vjetër të shtetit “Republika e Maqedonisë”.

Advertisement
Continue Reading

Lajme nga vendi

Nuk vdes nga sheqeri 19, pretendojnë mjekët – Nga se vdiq atëherë 6-vjeçarja Jana, e kishin gabuar mjekët?

Published

on

Pse vdiq 6-vjeçarja Jana? Spitali klinik në Manastir është nën mbikëqyrje të jashtëzakonshme inspektuese. Dokumentacioni i plotë është duke u krehur nga prokuroria, policia, por pritet edhe një kontroll i jashtëzakonshëm nga një komision i formuar posaçërisht nga Ministria e Shëndetësisë.

Ndërkohë po merren deklarata nga stafi i përfshirë dhe po bisedohet me të gjithë ata që kanë pasur kontakt me vajzën.

Drejtori i spitalit në Manastir, Aleksandar Obednikovski, ka kërkuar nga ministri që të dërgohet një komision nga Shkupi që të mos ketë dyshim se diçka po fshihet.

Lajmi shqetësoi opinionin, sidomos pasi babai i Janës së vogël zbuloi se sipas analizave të gjakut ajo kishte sheqer 9 dhe më pas i dhanë glukozë me infuzion, e cila e rriti më tej sheqerin në 19, më pas ajo vdiq. Shkaqet e vdekjes komentohen edhe nga mjekët në rrjetet sociale.

Advertisement

Mjeku Nenad Lazarov thotë në statusin e tij në Facebook “Nuk vdes akute nga glicemia 19”.

Në postimin e tij, kolegët mjekë komentojnë situatën dhe thonë:

“Ju nuk vdisni nga glicemia, por vdisni nga ketoacidoza. Një humbje e rëndë për prindërit, por një ndërlikim i hiperglicemisë në fëmijëri, një gjendje akute ku shfaqet rezistenca ndaj insulinës, e ka këtë ndërlikim”.

Advertisement
Continue Reading

Më të lexuarat